^Back To Top

تلگرام ملی کالا

تلگرام ملی کالا

آبشار زو سیا (زاوی رش) در موقعیت جغرافیایی N365917 E592146 در استان خراسان رضوی واقع گردیده و آبشار زو سیا که به صورا پلکانی در دامنه ارتفاعات هزار مسجد در منطقه حفاظت شده ارس سیستان واقع که بیش ار 50 متر ارتفاع دارد. وجود جنگلهای ارس و پوشش گیاهی انبوه به همراه ارتفاعات زیبای هزارمسجدو چشمه ساران فراوان در این منطقه جلوه ای ویژه به آن داده است. آبشار در ارتفاع 2300 متری از سطح دریا است.

 

فاصله آبشار تا شهرستان لایین در حدود 20 کیلومتر است و در جنوب غربی آن واقع و همچنین هزار مسجد، این رشته کوه از شمال غربی به سمت جنوب غربی و در ادامه آن رشته کوه مزداوند (مزدوران) به ارتفاع ۱۲۰۰ متر، قره داغ به ارتفاع ۱۶۵۰ متر، کپه داغ و بالخان ترکمنستان کشیده وقسمتی  از کوه‌های هزارمسجد را کپه داغ می‌نامند. در امتداد جاده درگز – قوچان، رشته کوه به نام الله اکبر خوانده می‌شود.

ارتفاع قله اصلی هزار مسجد ۳۰۰۰ متر بوده  ر فصل گرم طبیعت‌گردان در جستجوی مکان‌هایی خاص برای گشت و گذار هستند و این آبشار یکی از بهترین گزینه‌ها میباشد و رودخانه هریرود که در اینجا تجن نام دارد و مرز ایران و ترکمنستان را تشکیل می‌دهد، شکافی را در این تپه‌ها باز می‌کند و ارتفاع این تپه ها۲۵۰ متر است.

در دامنه شمالی این رشته کوه، منطقه کلات نادری قرار گرفته و در کوهپایه‌های این کوهستان، دشت قره قوم ترکمنستان و در شما شرق آن مشهد قرار دارد. امتداد رشته کوه هزار مسجد در جنوب منطقه سرخس، از تپه‌های تشکیل شده‌است که ارتفاع آن از ۸۰۰ متر تجاوز نمی‌کند. برای دسترسی به آبشار باید مسیر دره جنوب لایین را تا آبشار طی کرد

ملی کالا.

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. melikala  Rights Reserved.