^Back To Top

تلگرام ملی کالا

تلگرام ملی کالا

  آبشار جنگلک از ابشار های دیدنی وطبیعی در استان تهران در موقعیت جغرافیایی N354335 E520908 واقع شده  است. این آبشار در 7 کیلومتری شرق شهرستان دماوند و محله روح افزا  در دره گروبار قرار دارد. وجود درختان بید و رودخانه ای پرآب, آب و هوای مطبوع و دلپذیری را به این منطقه زیبا داده است. آبشار آینه رود در دماوند یکی از جاذبه های گردشگری این شهر است.

 

 ارتفاع آبشار در حدود 35 متر و در ارتفاع 2320 متری از سطح دریا از ارتقاعی بسیار بلند قرار گرفته است. دسترسی به آبشار از طریق شرق شهرستان دماوند و تنگ گروبار امکان پذیر است. در دره گروبار درختان كهنسال ارس و گردو با قدمت چندین صدساله وجود دارد كه قطر هر كدام از آنها به 14 متر می‌رسد. در این منطقه قدیمی سنگ آسیاب و قبرهای متعدد و بازار وجود داشته و در قدیم محل داد و ستد اهالی بوده است که از نظر میراث فرهنگی بسیار حائز اهمیت است.

 این دره در غرب دریاچه تار واقع است و ادامه این دره به دریاچه تار منتهی میگردد. توجه داشته باشید در این دره دره های فرعی زیادی وجود دارد که عموما جهتی شمالی دارند. آبشار جنگلک در دره اصلی به سمت دریاچه تار در دیواره شمالی دره گروبار واقع است. در دره گروبار 2 آبشار دیگر با نام های آبشار آینه رود فرح افزا و آبشار گروبار نیز جاری هستند که در بخش آبشارهای ایران سایت کویرها و بیابان های ایران به آنها اشاره شده و در حوالی این منطقه می توانید به یک بازار محلی نیز رفته و از محصولات جذابی که در این جا به فروش می رسد دیدن کرده و احیانا به خرید بپردازید که همین طور یک سنگ آسیاب قدیمی و گورستانی تاریخی نیز در مجاورت این دره قرار دارند که بازدید از آن ها را نیز توصیه می کنیم.دریاچه ی تار در بخش غربی دره واقع شده و آبشار جنگلک نیز در نهایت به این دریاچه می ریز

اطراف شهر دماوند کوه‌های متعددی قرار گرفته ازجمله در ضلع شمالی شهر دماوند خط الرأس کوه‌های دوبرار به طول 70 کیلومتر قرار دارد که دارای 14 قله بالای 4000 متری است که هر ساله شاهد انواع برنامه‌های کوهنوردی از گلگشت گرفته تا صعود زمستانی در این منطقه هستیم. پشت این کوه منطقه مازندران قرار گرفته که در گویش محلی به این کوه «ماز» نیز گفته می‌شود. در شمال غربی دماوند کوه تِل کمر (سرکورک) به ارتفاع 2800 متر قرار دارد. این کوه به پایگاه کوهنوردی برای کوهنوردان قدیمی دماوند تبدیل شده است که از روی قله آن کوه دماوند را از نیمه می‌توان دید.

سایر جاذبه های گردشگری دماوند مثل: مسجد جامع عتیق دماوند، فی مابین محله قاضی و فرامه (چریک) در نقطه ی مرتفع بر روی تپه‌ای در مرکز روستا و در شرق شهر دماوند مشرف به شهر، چشمه سیاه سنگ، در روستای زیبای مشاء در شمال غربی شهرستان، دشت مُشا در 6 کیلومتری شمال غربی شهر دماوند در مجاورت جاده هراز و در ارتفاع 2250 متری، دژ گل خندان یکی از آثار تاریخی، مقبره شیخ شبلی در منتهی‌الیه قسمت شرقی شهر، چشمه تیزآب در فاصله 5 کیلومتری شمال شهر، امامزاده عبدالله و خلیل الله، برج شیخ شبلی از آثار قرون 4 و 5 قمری و از دوران سلجوقی میتوان اشاره کرد

ادرس ابشارجنگلک

ایران- تهران –دماوند- محله روح افزا- آبشارجنگلک

دسترسی به آبشار از مسیر موسوم به جنگلک از رودخانه های پرآب میگذرد و نیاز به 3 ساعت راهپیمایی از شهرستان دماوند را دارد

 

ملی کالا

 

 

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. melikala  Rights Reserved.