^Back To Top

تلگرام ملی کالا

تلگرام ملی کالا

آبشار چلم ریز یا چلم رز در موقعیت جغرافیایی N3641 E5356 در استان گلستان واقع است. این آبشار در جنوب شهرستان بندر گز و در نزدیکی روستای استون آباد واقع شده ارتفاع این آبشار در حدود 15 متر است. این آبشار دارای اب صاف و زلالی است که حتی در زمان بارندگی که آب رودخانه های مجاور طغیان کرده و گل آلود می شوند آب این آبشار عاری از گل ولای و بسیار پاک و زلال بوده وهمچنین به خاطر رطوبت موجود در اطراف آبشار، نسیم ملایمی در فضای آن میوزد و هوای سردی دارد.

 

با صعود از قسمت شرقی ابشار و طی مسافتی نه چندان زیاد به سنگ هایی نسبتا" بزرگ وکوچک پوشیده از خزه برخورد میکنید که لغزنده بوده که ادامه مسیر بدون وسایل ایمنی کوهنوردی کار بسیار خطرناکی خواهد بود. چلم نوعی گساه بوده که در جنگلهای این منطقه میروید و دلیل نامگذاری آبشار نیز به همین دلیل میباشد.

استون آباد نام روستایی بوده از توابع بخش نوکنده شهرستان بندر گز که در استان گلستان واقع است. این روستا در دهستان بنفشه‌ تپه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۵۷۰ نفر (۱۵۱خانوار) بوده‌است. روستای استون آباد یا استینوا در 10 كیلو متری شهرستان بندر گز و در پای رشته كوهای البرز واقع شده و از مكان های زیبای آن میتوان به (كافر تپه)، آبشارشرشری، چشمه ی قل قلی، چشمه ی الو كك(علی یك)،آب بند استینوا و… اشاره کرد.

آدرس آبشار چلم ریز : ایران - گلستان - بندر گز روستای استون آباد-ابشار

مسیر دسترسی به ابسارگلستان نیاز به مهارتهای فنی و تجهیزات کوهنوردی داشته و دسترسی به این آبشار از راه مستقیم روستای استون آباد به طرف جنگل میسر است. راه های دسترسی دیگری نیز وجود دارد که با گذشتن از ایستگاه فروهر یا همان ایستگاه منابع طبیعی و عبور از راه فرعی به طور دقیق در قسمت شرقی آن قرار می گیرید. با 15 دقیقه سنگ نوردی در جنگل پای آبشار خواهید برسید.

ملی کالا

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. melikala  Rights Reserved.