^Back To Top

تلگرام ملی کالا

تلگرام ملی کالا

 

ابشار ازنادر در موقعیت جغرافیایی N3323 E4907 در استان لرستان واقع است. آبشار ازنادر یا دره اسپر آبشاری فصلی است که در ۷ کیلومتری جنوب خاوری دورود در درهٔ اسپر قرار دارد حدود نیم ساعت پیاده روی ملایم باید انجام داد که به این ابشار زیبا رسید.

 

 اطراف منطقه آبشار دره‌ اسپر را کوهستانی عظیم و زیبا احاطه کرده که دامنه‌های آن محل جوشش چشمه‌های فصلی و دائمی متعددی است. آب آبشار، پس از فوران از ارتفاعات کوهستان، در بستر رودخانه ای به حرکت درمی‌آید و طراوت دره‌اسپر را صد چندان می‌کند.

شما میتوانید در این مسیر جنگل های سرسبزی وجود دارد که پوشش غالب آنها بلوط است. مسیر دست یابی به این ابشار از شهر دورود و از پارک جنگلی و تپه شهدای گمنام است که در طول مسیر می توان از زیبایی های آن استفاده نمود . همچنین جاده ارتباطی دورود به درب آستانه، پیش از روستای درب آستانه، مسیر فرعی روستای دره اسپر برای دسترسی به این آبشار قابل استفاده است. از دیگر جاذبه های طبیعی دورود می توان به دریاچه گهر، آبشار بیشه، دشت لاله های واژگون رزستان، کوهستان قارون، پریزکوه، اشترانکوه، چشمه اسرارآمیز وقت ساعت، دره نگاه یا نیگاه، تالاب ازگن، پارک کوهستانی باباهور، رودخانه های ماربره و گهررود و سزار و جنگل‌های انبوه و چشمه ساران فراوان اشاره نمود.

برای رفتن به روستای دره اسپر باید همان مسیر دریاچه گهر را در پیش گرفت بعد از حدود  7 کیلومتر به دوراهی رسیده که مسیر سمت راست به سمت روستای دره اسپر منتهی می شود و با یک تابلو نیز مشخص شده و چشمه‌ها و رودخانه‌های دایمی و فصلی زیادی در اطراف این روستا جاری هستند.

هم‌جواری با جنگل‌های بلوط و کوه‌های بلند و نیز دره‌های عمیق تنوع زیستی بی همتایی را بوجود آورده اند. این روستا به دلیل نزدیکی به روستاهای اطراف استان مرکزی خصوصیاتی دارد که از آن جمله می‌توان به تنوع رسوم، رقص‌های محلی، پوشش زنان و نیز غذاهای متنوع آن اشاره کرد که ترکیبی از خصوصیات روستانشینان لر و روستانشینان اطراف استان مرکزی است. طوایف لر با نامهای بروجردی سالاروند حاجیوند تقوی در این روستا سکونت داشته و دارند

ادرس  ابشار ازنادر

ایران-لرستان- روستای دره اسپر

ملی کالا

.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. melikala  Rights Reserved.