^Back To Top

تلگرام ملی کالا

تلگرام ملی کالا

قاران قلوخ دره در زبان آذری به معنی دره تاریک بوده و دو طرف آبشار را ارتفاعات بلندی احاطه کرده و واقع شدن آبشار در سمت جنوب و عدم تابش خورشید سبب نامگذاری این منطقه به قاران قلوخ گردیده است. سمت راست آبشار از روبرو را سنگ های صخرهای بلندی تشکیل داده که به دلیل صعب العبور بودن آن زیستگاه مناسبی برای عقاب ها وکرکس ها بوده و همچنین بالادست آبشار در حاشیه رودخانه  پوشیده از در ختان گردو  میباشد.

 بخش چپ آبشار با یک شیب تند و پوشش گیاهی انبوه به قله قاباخ قوزی متصل می شود و آبشار که بین این دو بلندی قرار گرفته  با ارتفاعی حدود 15 متر و عرض دهانه تقریبی 4 متر از آن جاری بوده که آبشار قاران قلوخ آبشاری دایمی میباشد و در فصول مختلف سال جریان دارد.

 اطراف آبشار را پوشش گیاهی متنوعی فرا گرفته که از آن جمله می توان به پونه، گزنه، آویشن،کلوجه و پیاز کوهی اشاره کرد. این آبشار در دربند روستای مشانه و داخل ارتفاعات روستا قرار دارد و ارتفاع آن از سطح دریا 1900متر است. بازدید از این آبشار برای علاقمندان به  طبیعت برای گذران یک روز بیاد ماندنی با هوای مطبوع و در سکوت و آرامش توصیه می شود.

وارد جاده فرعی شوید و با ادامه آن  بعد از 5 کیلومتر به روستای اروان خواهید رسید. جاده خاکی در جنوب روستای اروان را ادامه دهید تا بعداز  6کیلومتر شما را به روستای مشانه درمجاورت قله قارقالان می رساند. کوه قارقالان با ارتفاع ۲۸۷۲متر از توده های کوهستانی غرب آوج به شمار می رود که بیش از ۵۰ کیلومتر طول و۲۰ کیلومتر عرض دارد.

در این منطقه گردشگری گونه‌ های مختلفی از جانوران مثل گرگ، کل و بز، گراز، پلنگ، خرس، تشی، روباه، سیاه گوش، شغال، کبک، انواع گنجشک‌سانان، افعی زنجانی، گرزه مار، آگامای قفقازی، افعی قفقازی، مار آتشی، مار چلیپر و انواع لاسرتا در نواحی اطراف روستا زندگی می ‌کنند.

ادرس قاران قلوخ دره

قزوین-شهرستان بویین زهرا-روستای مشانه

مسیر دسترسی به این ابشار طبیعی روستای مشانه یکی از روستاهای منطقه آوج از توابع شهرستان بویین زهرا، استان قزوین است که حدودا" در  120کیلومتری جاده تهران به همدان واقع که  فاصله آن ازجاده اصلی 11 کیلومتر است. برای دسترسی به این روستا جاده تهران همدان را بعد از بخش آبگرم 20 کیلومتر به سمت غرب ادامه دهید. پس از عبو از یک تونل کوچک که تنها تونل این جاده است 4 کیلومتر ادامه مسیر دهید تا در سمت راست  جاده به قهوه خانه ای بنام (کباب سرای پل اروان) برسید.

ملی کالا

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. melikala  Rights Reserved.