^Back To Top

تلگرام ملی کالا

تلگرام ملی کالا

 

آبشار کفتر دره سده در موقعیت جغرافیایی N3458 E5954 در استان خراسان رضوی واقع است. در بخش شمالی خواف وجود ارتفاعات طویل بصورت دیواره ای عظیم شهرستان خواف را از همسایگان شمالی ( تایباد و زاوه ) جداکرده و باعث می شود بخشی از توده های باران زای مرطوب غربی در دامنه های این ارتفاعات ماندگار شده و نعمت ارزشمند الهی و مایه ی حیات هر موجودی را کریمانه فرو ریزد .

 همچنین بارش باران و برف و تگرگ بر صخره های غیر قابل نفوذ این ارتفاعات در برخی نقاط چشم اندازهای بسیارزیبایی بوجود می آورد . جار شدن روان آبها بر روی صخره ها و اختلاف ارتفاع در مسیر حرکت آب ، آبشارها و آبشر هایی بوجود می آورد و حوضچه ها و سنگابهای بزرگ حاصل از تلاش سالیان متمادی آب بر روی سنگ این زیبایی را دوچندان می کند .

جمع شدن آب در این حوضچه ها و رطوبت حاصل از پراکنده شدن ذرات آب و تبخیر میکروکلیمای اطراف منابع آب را متمایل به مناطق معتدل کرده و باعث رشد و نمو گونه های مختلف مثل گیاهی از نوع بوته ای مثل آویشن ، سریش ، پونه وحشی ، شیرین بیان ، درختچه ای مثل بادامشک و گز و درختی از انواع سرخ ولیک ، پسته وحشی ، گردوی وحشی ، انجیر وحشی ، زالزالک شده است . جار شدن روان آبها بر روی صخره‌ها و اختلاف ارتفاع در مسیر حرکت آب، آبشارها و آبشرهایی بوجود می‌آورد و حوضچه‌ها و سنگاب های بزرگ حاصل از تلاش سالیان متمادی آب بر روی سنگ این زیبایی را دوچندان می‌کند

از جمله این چشم اندازهای زیبا آبشار کفتردره در تنگل گله بید سده می باشد که یک بخش از مسیر چند آبشار کوچکتر اختلاف ارتفاع 80 متری را طی نموده و آبشاری بزرگ را ایجادنموده که بسیار دیدنی است  تراکم پوشش گیاهی تنگل و سنگابه ها و آبگیرهای متعدد طبیعی در مسیر این آبشار روح انسان را تازه می کند .

شما میتوانید در داخل این تنگل و ارتفاعات اطراف شاهد پرندگانی مثل زاغ نوک قرمز ، سهره طلایی ، کبوتر ، بلبل توکا ، سنگ چشم خاکستری ، و پستاندارانی مثل گراز ، قوچ و میش وحشی ، کل و بز وحشی و پلنگ باشید . دسترسی به آبشار از طریق شهرستان خواف، روستای شهرک امکانپذیر است. از روستا تا محل آبشار نیاز به 2 ساعت پیاده روی میباشد

آدرس آبشار کفتر دره واقع درتنگل سده و در 45 کیلومتری شهر خواف

ملی کالا

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. melikala  Rights Reserved.