^Back To Top

تلگرام ملی کالا

تلگرام ملی کالا

 

آبشار مزرعه در موقعیت جغرافیایی N3410 E4927 در استان مرکزی واقع که آبشار مزرعه واقع در شمال غرب شهرستان اراک، در جاده اراک-سه راهی خنداب قرار دارد که با قرار گرفتن میان دو دره، منظره ای زیبا را ایجاد کرده است.

 عبور از باغات روستای کیشان و مزرعه، نشانی خوبی برای رسیدن به آبشار مزرعه است. آبشار  دره اول با کمی بلندی بیشتر نسبت به دو آبشار کوتاه دره دوم جذابیت بسیاری را در این منطقه بوجود آورده است. این آبشار به عنوان یکی از جاذبه های دیدنی استان مرکزی منطقه ای مناسب برای بازدید گردشگران نوروزی تلقی می شود. طبیعت استان مرکزی در فصل بهار از کوه و دشت گرفته تا سحرگاهان کویر مناظر زیبا و بکری را پیش چشم گردشگران به نمایش می گذارد ودر این میان آبشارهای استان رونقی دیگری در این فصل دارد چنانکه ساکنان استان مرکزی نیز در فصل بهار به گردش و تفریح در این طبیعت می پردازند، طبیعتی که اکنون بهترین روزها را می گذراند.

دامنه شمالی رشته كوه قوشاداغ كه در سمت شرقی به كوه ارجمند ساوالان پیوسته است، به سمت گویجه بئل دامنه های سرسبز و جنگلی و استپ كوهی با چشمه های فراوان و دره های متعدد پرآب كشیده شده است. انفصال بخش كوهستانی از بخش فلات در خط ارتفاعی حدود 1900 متر رقم خورده و همین خط ارتفاعی آبشار و چشمه بسیار دارد و به نظر می رسد منطبق بر خط گسل در دامنه ی شمالی قوشاداغ باشد.  همچنین این آبشار جاذبه ی عمده در مکان گردشگری مزرعه با تعدادی جاذبه ی پیرامونی و مکمل می تونه به ایجاد پارک کوهستان کمک کنه.

باید خاطر نشان بودکه آبشار دره اول به دلیل خشکسالی و کمبود بارش دچار خشکی شده ولی آبشار دوم همچنان آب دارد اما، با توجه به شرایط بارشی، میزان آب آبشار نسبت به سال‌های گذشته بسیار کاهش داشته است و تنها بخشی از آب موردنیاز کشاورزی را تامین می‌کند و این کاهش سبب شده است که آب وارد باغات اطراف نشود.

ملی کالا

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. melikala  Rights Reserved.