ملی کالا محصولات ایرانی سایتی برای نیازمندیهاودانستنیهای روز

کاروانسرای یا همان قلعه قصر بهرام سمنان کاروانسرای یا همان قلعه قصر بهرام سمنان
^Back To Top

تلگرام ملی کالا

تلگرام ملی کالا

کاروانسرای یا همان قلعه قصر بهرام مربوط به دوره ساسانی بوده و توسط شاه بهرام ساسانی یا بهرام گور ساخته وهمچنین سپس توسط شاه عباس صفوی باز سازی شده و به عنوان کاروانسرا مورد استفاده قرار گرفته است. این مکان تاریخی در جنوب گرمسار ، جنوب شرقی پیشوا شمال شهر دریایچه نمک واقع شده ولی بهترین و نزدیکترین مسیر دسترسی به این کاروانسرا از مرکز شهر پیشوا است

 

 این اثر تاریخی در تاریخ ۱۳ اردیبهشت ۱۳۵۴ با شمارهٔ ثبت ۱۰۵۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است وکاروانسرای قصر بهرام در پارک ملی کویر واقع شده است که برای ورود به آن به مجوز سازمان حفاظت از محیط زیست احتیاج دارید.

این بنای تاریخی کهن یکی از یادگاری های تاریخی معماری ایران، کاروانسراهایی هستند که در میانه ی راه های پر رفت و آمد ایجاد شده اند تا فرصتی برای آسایش و استراحت کاروان ها فراهم آورند. با تلاش بشر برای راحت نمودن جابه جایی و مسافرت، راه ها روز به روز گسترش یافته اند و وسایل حمل و نقل پیشرفت بسیاری کردند. با گذر زمان همین کاروانسراها که روزگاری از پر ازدحام ترین بناها به شمار می آمدند، از رونق افتادند و گرد فراموشی بر چهره شان نشست. که متاسفانه امروز که دیگر خبری از آن مسافرت های طاقت فرسا و سخت نیست، این بناهای دیدنی آرام گرفته اند و همچون میراثی ماندگار برای سرزمین ما به حساب می آیند. با هم راهی یکی از کاروانسراهای تاریخی ایران می شویم که در گوشه ای از سمنان و کویر گرمسار آرام گرفته است.

بعضی منابع از بهرام ساسانی یا بهرام گور به عنوان سازنده ی این بنا یاد می کنند و می گویند که شاه عباس صفوی با مرمت بنا رونقی دوباره به آن داده و در میان حدس و گمان های فراوان، آنچه که مورد تایید همه ی کارشناسان قرار دارد این است که ساخت کاروانسرا به شکل کنونی و یا مرمت آن به دوره ی صفویه باز می گردد.

ادرس قلعه بهرام گور

ایران - استان سمنان- ۱۲۳ کیلومتری جنوب گرمسار، شمال شرقی دریاچه نمک

راه دسترسی به کاروانسرا

برای رفتن به این اثر تاریخی سمنان چهار مسیر پیشنهاد میشود

مسیر 1- مسیر پیشوا - قلعه بلند - مبارکیه که در نهایت به قصر بهرام می رسد.

مسیر2: گرمسار - لجران - کهک که شما را از طریق جاده سنگفرش به قصر بهرام می رساند و برای اتومبیل مناسب نیست.

مسیر3: ورامین - چرمشهر - بند علی خان - محیط بانی شکرآباد - مبارکیه و ادامه ی مسیر تا قصر بهرام.

مسیر4: کاشان - آران - مرنجاب - سفیدکوه که در نهایت شما را به قصر بهرام می رساند.

همچنین فاصله از مرکز استان و شهرهای اطراف:سمنان: ۲۳۰ کیلومتر و ورامین: ۹۱ کیلومتر است

ملی کالا

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. ملی کالا  Rights Reserved.