^Back To Top

تلگرام ملی کالا

تلگرام ملی کالا

موزه رضا عباسی کاشانی، در سال ۱۳۵۶ در خیابان شریعتی تهران نرسیده به پل سیدخندان (دست چپ) شماره 972 ، روبروی دانشکده برق دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، گشایش یافت و به یاد نقاش مشهور دورهٔ صفوی اهل کاشان رضا عباسی نام‌گذاری گردید و  نزدیک ترین جاذبه های گردشگری به ان شامل:پارک بهشت مادران، موزه عکسخانه ( عکسخانه شهر )، باغ‌موزه قصر

 تاریخچه موزه رضا عباسی :

ساختمان موزه در واقع متعلق به یک نمایشگاه مبلمان و دکوراسیون خانگی است که به دلیل ویژگی‌های معماری و محل قرار گیری مورد توجه مسوولان وقت قرار گرفت و از صاحب اصلی خریداری شد. اتاریخ این موزه، فرازونشیبهای زیادی دارد. این موزه که به یاد نقاش مشهور دوره صفوی، رضا عباسی کاشانی برپا شد، چندین بار پس از گشایش بسته شد و دوباره شروع به کار کرد، تا اینکه امروزه به عنوان یکی از کامل ترین مجموعه های تاریخی و فرهنگی کشور، فعالیت خود را ادامه می دهین موزه به طور رسمی در مهرماه سال ۱۳۵۶ به وسیله فرح پهلوی گشایش یافت ما درست یک سال بعد در آبان ماه سال ۱۳۵۷ تعطیل شد. در این دوره یعنی از سال ۱۳۵۵ تا ۱۳۵۸، مدیریت موزه بر عهده آیدین آغداشلو بود. در پایان سال ۱۳۵۸ بار دیگر این موزه پس از دگرگونی‌هایی در آرایش داخلی و گسترش فضای نمایشگاهی بازگشایی شد.

همچنین در سال ۱۳۶۳ به دلیل مشکلات داخلی کار موزه بار دیگر به تعطیلی کشید و یک سال بعد دوباره بازگشایی شد. اما این بازگشایی دوام چندانی نداشت و موزه یک بار دیگر در همان سال تعطیل شد تا سرانجام در ۱۵ بهمن سال ۱۳۷۹ برای پنجمین بار و پس از انجام بازسازی دوباره آغاز به کار کرد. در حال حاضر این موزه زیر نظر سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اداره می‌شود.

موقعیت ساختمان موزه عباسی

موزه ۳ طبقه را نمونه کوچکی از موزه ایران باستان می دانند، چرا که آثار موجود در آن، مربوط به هزاره دوم قبل از میلاد تا اوایل قرن بیستم و دوره قاجاریه است. از ۵۰ هزار اثر نگهداری شده در این موزه، تنها ۷۰۰ اثر برای عموم قابل بازدید بوده و باقی آثار به صورت موقت در نمایشگاه ها و یا رویداد های خاصی در معرض دید عموم قرار داده می شوند. درست مانند موزه ایران باستان در تهران، روند تاریخی این موزه هم از طبقات بالا شروع می شود. قدیمی ترین آثار در طبقه سوم بوده و راهتان را در طول تاریخ به طبقه اول پیدا کنید. این موزه، ۶ تالار با عنوان های تالار پیش از اسلام در طبقه سوم، تالار هنر های اسلامی ۱ و ۲ در طبقه دوم، تالارهای نگارگری و خوشنویسی درطبقه اول و تالار نمایشگاه موقت در طبقه همکف می شود. علاوه بر این تالار ها، می توانید از کتابخانه در طبقه سوم و بخش مرمت و نگهداری موزه رضا عباسی دیدن کنید

تالارهای موجوددر دوره اسلامی موزه رضا عباسی : ظروف سفالی، اشيای فلزی، عناصر معماری، جواهرات و منسوجات دوره‌های سلجوقی، تيموری و صفوی در دو تالار عرضه شده‌اند. دوره قاجار نيز در اين بخش به وسيله قلمدان‌ها و جلدهای كتاب و جعبه‌های روغنی معرفی شده است.

کتابخانه موزه رضا عباسی : کتابخانه از دیگر قسمت های موزه رضا عباسی بوده که در طبقه سوم قرار بودهو شامل حدود 6000 جلد کتاب است که مجموعه‌ای نسبتاً غنی در زمینه تاریخ و فرهنگ ایران می‌باشد. همچنین چندین دوره روزنامه و مجله قدیمی فارسی، مکمل مجموعه است و می‌تواند منبع ارزنده‌ای برای تحقیق علاقه‌مندان به تاریخ هنر، باستان‌شناسی و فرهنگ ایران میباشد.

ادرس موزه رضا عباسی

تهران- در خیابان شریعتی تهران، نرسیده به پل سیدخندان شماره ۹۷۲ .

ساعات کار موزه رضا عباسی: 16:00 - 9:00  البته این موزه هر روز به جز روزهای دوشنبه باز است

تلفن موزه رضا عباسی: 88513002

برای دسترسی به موزه رضا عباسی

شما میتوانیدبرای رسیدن به موزه رضا عباسی، می‌توانید از مترو خط ۳ استفاده کنید و در ایستگاه مترو شهید قدوسی از قطار پیاده شده و بعد از خروج از ایستگاه، در خیابان شریعتی به سمت شمال بروید و با پنج دقیقه پیاده‌روی، به خیابان بسطامی و موزه رضا عباسی برسید. همچنین می‌توانید از نقاط مختلف شهر با تاکسی‌هایی که به مقصد پل سیدخندان می‌روند به این موزه برسید. بی‌آر‌تی‌هایی که در بزرگراه رسالت تردد می‌کنند هم در سیدخندان ایستگاه دارند (ایستگاه شریعتی) و از این طریق هم می‌توانید به موزه رضا عباسی برسید.

ملی کالا

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. melikala  Rights Reserved.