^Back To Top

تلگرام ملی کالا

تلگرام ملی کالا

 تپه میل  (با میل تپه اشتباه نکنید)که از آن آتشکده بهرام و آتشکده ری نیز نام برده می‌شود از آثار دوره ساسانیان در شهر ری میباشد و گمان می‌رود که این بنا آتشگاه بهرام گور بوده باشد. این بنای تاریخی در نزدیکی شهر ری تهران قرار دارددر حدود 12 کیلومتری جنوب شرقی شهر ری به سوی ورامین بر بلندای تپه ای پهناور در 2 کیلومتری جنوب قلعه نو بخش کهریزک شهرستان ری بر فراز تپه ای بلند در روستای قلعه نو قرار گرفته است

تپه میل (آتشکده بهرام) در سال 1334 توسط وزارت فرهنگ و هنر با شماره 407 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است

تپه میل  یا همان اتشکده با سنگ، ساروج، خشت و گل ساخته شده‌است. نیزارهای اطراف تپه از وجود دریاچه‌ای حکایت دارد که در گذشته در این محل وجود داشته، ولی خشک گردیده و بلندی تپه میل از سطح دشت اطراف ۱۸ متر بوده و حدود ۲۵ متر پهنا و ۲۰ متر درازا دارد. پیرامون این تپه بلند تپه‌های کم ارتفاع کوچکتر پراکنده شده که مشرف بر آنها قرار گرفته‌ و این مجموعه منطقه‌ای به وسعت ۸۰۰ در ۹۰۰ متر را شامل می‌شود. بر بالای تپه، بنای اصلی آتشکده در راستای شرقی غربی برپاست، طرح کلی بنا، تالار ستون داری بوده با دو ردیف ستون چهارگوشه سه تایی که عملاً به ۳ بخش تقسیم گردیده است

بلندی تپه میل از سطح دشت اطراف 18 متر بوده و حدود 25 متر پهنا و 20 متر درازا دارد. پیرامون این تپه بلند تپه های کم ارتفاع کوچکتر پراکنده شده که مشرف بر آنها قرار گرفته و منطقه ای به وسعت 800 در 900 متر را شامل می گرددو نخستین‌بار در سال ۱۹۱۳میلادی توسط ژاک دومورگان فرانسوی مرمت شد و در سال ۱۹۳۳توسط اریک اشمیت یک باستان‌شناس آمریکایی مورد کاوش و حفاری قرار گرفت.

مهمترین ویژگى تزیینى این بنای تاریخی گچبرى‌هایى بوده که روى دیوارهاى تالار اصلى نقش بسته است و به 3 دسته تقسیم شده :

- طرح هاى هندسى که گاهى خود نیز نقش اصلى را در بر گرفته اند و طرح‌هاى حاشیه‌اى شامل نقش‌هاى هندسى که این طرح‌ها بیشتر به عنوان قابسا زى یا حاشیه براى نقش هاى اصلى به کار رفته است.

-طرح‌هاى گیاهى که با الهام از طبیعت روى گچ نقش بسته و این طرح‌ها که به صورت انتزاعى نشان داده شده مبتنى بر عادات و عقاید دینى آن زمان است.

-حیوانات نیز از نظر طراح گچبرى‌ها دور نمانده‌اند . آنچه در حال حاضر باقى است نقش یک ماهى است که بسیار طبیعى به نظر رسیده است و گواه اهمیت در ان زمان بوده .

ادرس تپه میل  :

تهران-شهرری- خیابان فداییان اسلام- میدان بسیج مستضعفین- 12 کیلومتری جاده ورامین- ابتدای روستای قلعه‌نو

 نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به ته میل  ایستگاه مترو شهرری بوده که میتوانید از ان استفاده کنید

 زمان بازدید ته میل:

هر روز به جز روزهای دوشنبه و ایام سوگواری ساعت 9 تا 18 می‌توانید به آتشکده ری بروید.

ملی کالا

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. melikala  Rights Reserved.