^Back To Top

تلگرام ملی کالا

تلگرام ملی کالا

 بوستان باغ ایرانی

 باغ ایرانی دارای دو ورودی اصلی در ضلع شرقی و غربی و دو ورودی در ضلع جنوبی و جنوب غربی است.این بوستان بر اساس الگوی باغ ایرانی طراحی شده . کتابخانه عمومی با فضای مطالعه مجزا برای بانوان و آقایان در مرکز این بوستان قرار گرفته باغ ایرانی ده ونک ، یکی از بهترین مقصد های گردشگری پاییزی شهروندان تهران بوده که بازدید از آن، احتمالا بیش از یک بار، عاشقان گل و گیاه و پارک گردی را به آن جا خواهد کشاند. دارای فضایی به وسعت 3.4 هکتار خواهید دید که کاملا به المان ها و نمادهای تازه ساز آراسته شده است. آب جاری در حوض ها و فواره ها، گل های متنوع و صدای خنده و شادی خانواده ها چیزی است که پس از ورود به باغ تجربه خواهید کرد.

 به دلیل نام سازنده اش، مهندس محمد علی مختاری، به این نام نیز شناخته می شود و در سر بوستان نام این مهندس را خواهید دید. اگر درون این باغ گردش کنید، در مجموع 3 ورودی دیگر در قسمت های جنوبی، شرقی و غربی خواهید دید که هر کدام سردرهای مخصوص به خود را دارند. نکته جالبی که درباره باغ ایرانی وجود دارد آن بوده که گرچه قیافه این باغ کاملا جدید و تمام بخش ها و امکانات به تازگی درون آن اضافه شده اند،ولی درختان مجموعه قدمتی صد ساله دارند! بنابراین فضای سبز دل انگیزی در باغ ایرانی جلب توجه کرده

در ادامه همراه کارناوال باشید تا به درون باغ ایرانی برویم و ببینیم چه امکاناتی در این باغ وجود دارد.تصوری که اکثر مردم از بوستان های شهری دارند، مکان هایی بدون نرده و حفاظ و محلی بزرگ که محل عبور و مرور هزاران گردشگر و صد ها وسیله حمل و نقل باشد. مکان هایی که محفلی برای رستوران گردی و کافی شاپ گردی مانند بوستان آب و آتش و رازی و نهج البلاغه و جوانمردان است. باغ ایرانی میزبان لاله های رنگارنگ بسیاری را دارد

این بوستان بر خلاف ظاهر جدیدش، باغی قدیمی با درختان کهنسال ،امکانات خوبی در این مجموعه به چشم می خورد و برای پیک نیک و ورزش بسیار مناسب بوده و محیطی خانوادگی دارد و برای پیک نیک گزینه خوبی است.

 این باغ زیبا از ساعت ۷ صبح تا ۱۲ شب، پذیرای بازدید علاقمندان بوده و بازدید از آن بر خلاف دیگر بوستان های تهران، شبانه روزی نیست.

قسمت های مختلف باغ ایرانی

دارای  2 هکتار آن را فضای سبز پوشانده است. باقی ویژگی و بخش‌های باغ در ادامه آمده

دارای ورودی جنوبی باغ، دو ورودی شرقی و غربی در دو طرف باغ دیده می‌شوند که به صورت قرینه هم ساخته شده اند. هر دو ورودی سازه‌هایی مرتفع، مشبک، آجری و زیبا هستند که به لوسترهایی سبز رنگ مزین گردیده

طاق میانی: درست رو به روی کوشک اصلی و در کنار حوض های میانی باغ، یک سازه طاقی شکل به چشم می خورد که نمای متفاوتی به باغ ایرانی افزوده است

دارای نمازخانه و سرويس بهداشتي و همچنین رختكن

دارای حوض ها و فواره ها: میان بوستان به حوض هایی مربعی شکل ختم می شوند. تقریبا در قسمت عمده باغ، آبراه‌ها و چندین حوض کوچک و بزرگ وجود دارد، که آبنماهای محوری، اصلی و 6 آبنمای مجزا نیز در میان آن ها دیده می‌شوند و بزرگ ترین حوض باغ ایرانی را رو به روی عمارت اصلی یا کوشک خواهید دید که آبراه‌ های آن به سمت ورودی های غربی، شرقی و جنوبی کشیده می‌شوند. 

 کتابخانه: 2عددبرای خانم‌ها و آقایان وجود دارد که کتابخانه خانم‌ها در بخش شمالی پارک و کتابخانه آقایان در بخش کوشک اصلی قرار دارد. بر سر در کتابخانه آقایان، کاشی‌کاری آبی رنگ و بزرگی به چشم می‌خورد که بر روی آن نوشته شده است: کتابخانه اهدایی مقام معظم رهبری بوده و ساعت کار: 8:00 تا 20:00 میباشد

تفریحات باغ ایرانی

-باغ ایرانی، محیطی خانوادگی و مناسب بوده و هنگامی که از این باغ بازدید می کنید می توانید افراد زیادی را ببینید که برای دورهمی های خانوادگی خود این بوستان را انتخاب کرده اند. هنگام گردش در این باغ، صدای خنده خانواده ها را خواهید شنید که تایید می کند باغ ایرانی گزینه خوبی برای پیک نیکی چند ساعته است.

-زمین ورزشی و مجهز باغ ایرانی، این بوستان را به میزبان خوبی برای ورزش دوستان بدل می کند. در سمت غربی باغ، زمینی محصور خواهید دید که وجود تورهای والیبال، بسکتبال و بدمینتون آن را بین جوانان محبوب کرده وجالب است که بدانید ورود به این زمین ورزشی برای عموم آزاد و رایگان بوده.

-باغ ایرانی، میزبان تعداد زیادی شاه طوطی یا طوطی اسکندر است که با قدری توجه به شاخ و برگ درختان متوجه حضور آن ها خواهید شد. یکی از بهترین اوقاتی که می توانید طوطی های باغ را تماشا کنید، فصل پاییز است. در این زمان درختان برگ کمتری دارند و پیدا کردن طوطی ها راحت تر است؛ ضمن آن که وجود خرمالوهای رسیده، سبب تجمع این پرندگان سبز رنگ و جذاب می شود.

-جشنواره لاله باغ ایرانی چندین و چند سال است که پایتخت ایران، هر سال بهار میزبان لاله های سرخ و رنگینی می شود و بازدیدکنندگان بسیاری را به خود می خواند. یکی از نخستین میزبان های لاله های بهاری تهران، باغ ایرانی ده ونک بود. قسمت خوب ماجرا آن جاست که این سنت نیک هنوز هم ادامه دارد و ابتدای بهار هر سال، باغچه ها و گلدان های باغ ایرانی مملو از لاله می شوند.

ادرس باغ ایرانی

تهران -ونک-یابان شیخ بهایی شمالی، 20 متری پیروزان، کوچه شهید صابری

برای رسیدن به باغ ایرانی ابتدا به میدان ونک بروید و از سمت شمال وارد خیابان ولیعصر شوید وپس از کمی پیاده‌روی در سمت چپ به خیابان خدامی رسیده و پایانه تاکسی ده ونک در اول خیابان خدامی قرار دارد؛ کافی است به راننده بگویید باغ ایرانی پیاده می‌شوید، که شما را در خیابان صابری پیاده کرده و از آنجا تا ورودی جنوبی و اصلی باغ ایرانی تنها 5 دقیقه پیاده‌روی پیش‌رو دارید.

ملی کالا

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. melikala  Rights Reserved.