^Back To Top

 

قلعه دختر استهبان یک بنای تاریخی مربوط به سده‌های میانه دوران‌های تاریخی پس از اسلام است و در استهبان، شمال دوراهی استهبان به ایج، کیلومتری ۱۰ جاده استهبان- نی ریز ، سمت راست جاده، کوه قلعه دختر واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۸۷ با شمارهٔ ثبت ۲۴۱۷۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده

باغ چهل تن

باغ چهل تن یکی از باغ های مشهور و تاریخی شهر شیراز است که در دوره زندیه احداث و باغ چهل تن جنب باغ جهان نما با محوطه ای مشجر و با صفا است که دارای چهل سنگ مزار هم اندازه می باشد. در این بقعه چهل قبر کوچک در دو ردیف کنار یکدیگر قرار گرفته.

 

دره دوزویل با نام انگلیس: Davazvail valleyدر موقعیت جغرافیایی N 32 19 E 49 09 در استان خوزستان وقع است. طول دره این گسل در حدود ۳۲ کیلومتر است که در کنار جاده ارتباطی لالی به شهرکرد قرار گرفته و این دره عمیق در زبان مردم محلی با نام دوزویل شناخته که با دارا بودن صخره های بزرگ سنگی از سالیان درازی تا به امروز نظاره گر عبور رودخانه ای بوده که در مواقع سیل و طغیان و بالا آمدن ارتفاع آب منظره ای ترسناک تر از همیشه را به خود می گرفته و نزدیک ترین جاذبه های گردشگری چم سور و دره برکه است

 

 دره باغی در موقعیت جغرافیایی N391623 E442844 در استان آذربایجان غربی قرار گرفته است که دره باغی در ۵ کیلومتری ماکو در روستای قلعه جوق و رودخانه زنگمار در بالادست خود از بعد از سد بارون و در ادامه مسیر خود از میان دره باغی می‌گذرد. فاصله دریاچه سد از روستای قلعه‌جوق در حدود ۱۰ کیلومتر بوده و رودخانه زنگمار این مسیر را از میان دره های عمیق می‌پیماید تا نهایتا از میان مزارع روستای قلعه‌جوق عبور کرده و دره پایان می‌گیرد و با گذر از کنارعمارت عزت اله خان خواهرزاده سردار ماکو در بین دره ای با درختان انبوه و آبشار شِر شِر و رود خانه زنگمار جلوه زیبایی دارد.

 

آبشار فدامی ، یکی آبشارهای استان فارس میباشد یکی از جاذبه های گردشگری بسیار مشهور در داراب بوده و فاصله این آبشار از مرکز استان فارس ۳۸۰ کیلومتر  و در فاصله ۱۳۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر داراب است  و آبشار فدامی، آبشاری شگفت انگیز است که ۴ نوع آب شور، شیرین، سرد و گرم در آن جریان دارد.

کعبه زرتشت نام یک بنای سنگی چهارگوش و پله‌داری در محوطهٔ نقش رستم در کنار روستای زنگی‌آباد شهرستان مرودشت فارس در ایران است که در گذشته این گونه می پنداشتند كه " كعبه زرتشت " محل نگهداری اوستا و دیگر كتب مقدس ایران باستان بود  محوطهٔ نقش رستم علاوه بر بنای مذکور، یادمان‌هایی از عیلامیان، هخامنشیان و ساسانیان را نیز در خود جای داده‌است.بطورکل این بنا امروزه قسمتی از محوطهٔ نقش رستم است و در اختیار سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران قرار دارد

سد تنگ آب در شهرستان گراش، استان فارس کشور ایران که در تنگه‌ای به همین نام در جهت جنوب غربی گراش واقع گردیده که در کوه سیاه در زیر قله‌ای بنام (بن مرک ) واقع شده و مربوط به دوره ساسانیان است که در دوره صفویان بازسازی شده و سه پشتبند جهت جلو گیری از تخریب آن ساخته شده‌است.

تنگ تیزاب منطقه‌ای تفریحی و گردشگری در موقعیت جغرافیایی N303408 E513404  استان فارس بوده که در ۲۸ کیلومتری غرب شهر اردکان (فارس) ( مرکز شهرستان سپیدان) و در جاده ی اردکان یاسوج قرار دارد در این تنگ رودخانه‌ای جاریست که آب آن از کوه‌های سپیدان سرچشمه می‌گیرد. در این مکان زیبا کمپ‌های برای استراحت گردشگران در نظر گرفته وشما برای رسیدن به این تنگ نیازی به پیاده روی نیست و می‌توان با ماشین به خود رودخانه رسید اما برای دیدن برم‌های آن بایستی مسافتی را پیاده رفت. در کنار این رودخانه سکوهایی برای مسافران فراهم گردیده  

تنگه زندان از جمله جاذبه های بی دلیل و نمونه کوهستان شهرستان دامغان بشمار امده که در طی سال گردشگران و طبیعت دوستان فراوانی را به سوی دیدنی های بی شمار خود جذب می کند. این تنگه در ۱۷ کیلومتری شرق شهر دیباج واقع شده و دسترسی به آن آسان است.

 دریاچه فصلی دریاچه هَرم (کاریان) یکی از دریاچه های طبیعی وزیبای استان فارس با ۱۳۰ کیلومتر مربع مساحت در ۲کیلومتری شمال کاریان (معروف به دریاچه کفه هرم وکاریان)میباشد که بزرگترین دریاچه فصلی استان فارس است. این دریاچه هم اکنون حدود۲۸ کیلومترطول و۱۱کیلومترعرض داردو ارتفاع سطح آب آن نسبت به سطح آب خلیج فارس ۷۵۰ متر محاسبه شده است .

Copyright © 2015. melikala  Rights Reserved.