^Back To Top

 

ریگ جن

کویر معروفترین و در عین حال ناشناخته ترین پدیده جغرافیایی ایران محسوب شده و کویر جغرافیایی است که با فرهنگ و تاریخ این مرز و بوم یکی گردیده و کویر برای یک ایرانی زندگی، فرهنگ، هنر، شعر و در یک کلام هویت است. ریگ جن منطقه‌ای کویری و دارای تپه‌های ماسه‌ای (تلماسه) در کویر مرکزی ایران میباشد و این منطقه در جنوب سمنان، شرق دریاچه نمک، شمال انارک و غرب جندق قرار گرفته.

قله حوض دال دنا

 یکی از مسیر های دسترسی به دنا و اصلی ترین مسیر صعود به قله حوض دال به ارتفاع ۴۳۶۰متر، معروف ترین قله دنا  شهر سي سخت مي باشد. شهر سي سخت از شهرهاي استان كهگيلويه و بويراحمد و در ۴۰ كيلومتري شمال غرب ياسوج است. سي سخت مركز شهرستان دناست و همانطور كه مشخص است نام شهرستان تحت تاثير مستقيم كوهستان زيباي دنا مي باشد. اين تاثير را در زندگي مردم هم به خوبي مي توان ديد به گونه اي كه مردم منطقه تعصب ويژه اي نسبت به دنا دارند.

شاهچراغ

 

تاریخ دقیق تولد حضرت احمد بن موسی شاه چراغ سلام الله علیه مشخص نیست. اخیراً در شورای فرهنگ عمومی استان فارس نامگذاری یک روز به نام بزرگداشت آن حضرت مطرح شد و متولیان امر تصمیم گرفتند که روز تولد آن حضرت را به عنوان مراسم بزرگداشت انتخاب کنند. لذا برای مشخص شدن روز دقیق تولد، مورخان و محققان تحقیقات خود را آغاز کردند. اما پس از بررسی های به عمل آمده کارشناسان به این نتیجه رسیدند که روز تولد حضرت شاه چراغ بدرستی مشخص نیست و در این خصوص نقلهای متفاوتی وجود دارد. از این رو تصمیم بر این شد که در دهه کرامت یعنی حدفاصل تولد حضرت معصومه سلام الله علیها و امام رضا علیه السلام یک روز به عنوان روز بزرگداشت حضرت احمد بن موسی «شاه چراغ» تعیین شود.

آتشكده آتشگاه

 

آتشكده آتشگاه

این اتشکده در غرب اصفهان كوهي به نام آتشگاه قرارگرفته  و بر فراز آن آتشگاهي از دوران ساسانيان به جاي مانده كه بعدها در دوران اسلامی نيز آثار ديگری به آن افزوده شد  و اين بنای تاریخی از خشت هاي بزرگ با ملاط خاك رس ساخته شده و پلان آن دايره میباشد ، در اين بخش تل بزرگی مثل كوه است و بر آن قلعه ای بنا شده و در آن آتشگاهی بوده كه ميگويند آتش آن از آتش های ازلی بوده و مافروخي مورخ قرن پنجم بنای آتشگاه را به مهر يزدان ملكی ازملوك طوايف ناحيه لنجان نسبت داده شده

دریاچه چیتگر

 

دریاچه چیتگر یا دریاچه شهدای خلیج‌فارس دریاچه‌ای مصنوعی بوده که در شمال غرب تهران و در منطقه ۲۲ شهرداری تهران واقع گردیده که مساحت این دریاچه ۱۳۰ هکتار بوده و در مجاورت آن ۱۲۰ هکتار مجموعه تفریحی نیز در پهنه خشکی ایجاد گردیده دریاچه مصنوعی در شمال پارک جنگلی چیتگر قرار گرفته شده و در جنوب دریاچه به آزاد راه تهران-کرج، شمال آن به بزرگراه همت، شرق آن به بزرگراه آزادگان رسیده و از غرب به بافت مسکونی منطقه ۲۲ شهرداری تهران محدود شده که منبع تامین آب دریاچه رودخانه کن بوده و به واسطه سیکل بسته و ایزوله سامانه انتقال آب آن هیچگونه آب دیگری وارد دریاچه نمی‌شود. به نخستین طرح جامع تهران که قبل از انقلاب اسلامی و در سال 1347 تدوین شد، بازمی‌گردد.

درياچه کوه گل

 

درياچه کوه گل Kouh-Gol lake یکی از دریاچه های طبیعی کوه دنا واقع در شهرستان سی سخت است

این دریاچه در موقعیت جغرافیایی N305007 E513228 در استان کهگیلویه و بویراحمد واقع شده و درياچه شمال شهرستان بويراحمد و در شمال شرقي شهر توريستي سي سخت در «دهانه انبري» گردنه مشهور «بيژن» و تپه هاي «کوه گل» واقع گردیده و محل استقرار درياچه يکي از زيباترين نواحي استان بوده که در فصل بهار و تابستان از انواع گل هاي شقايق و گياهان وحشي و همچنين آويشن خوش عطر کوهستان مملو بوده است

اين درياچه در حدود 32 کيلومتر با شهر ياسوج (مرکز استان) فاصله داشته و مورد توجه مردم بومی استان و مسافران بوده که در فصل تابستان، تجمع پرندگان مهاجر همراه با پرندگان بومي در سواحل و کنار درياچه، زيبايي حيرت انگيزي پديد اورده و از جمله پرندگان مهاجر این دریاچه می توان به انواع مرغابی و اردک کله سبز، لک لک، حواصيل، درنا، خروس کولی و چنگر و... اشاره نمود

تالاب گاوخونی 

 

تالاب گاوخونی  gavkhouny swampتالاب بین‌المللی گاوخونی در فلات مرکزی ایران که بخش بزرگی از آن در استان اصفهان و مابقی در استان یزد قرار که زاینده‌رود به آنجا ریخته میشود. در فرهنگ آنندراج گاو را به معنی بزرگ و خان را به معنی چاه نامیده اند و آن را چاه بزرگ می‌داند. دهخدا گمان می‌برد که گاوخانه باشد زیرا در گذشته روستاییان گاوهای خود را برای چرا به این محل می‌آوردند

این تالاب یکی از تالاب‌های مشهور در جلگهٔ مرتفع مرکزی ایران به‌شمار امده و  این تالاب حیاتی منطقه‌ای به وسعت ۴۷۶ کیلومتر مربع را در خود پوشانده و در ۱۶۷ کیلومتری جنوب شرق اصفهان در کنار شهر ورزنه و در مجاورت تپه‌های شنی واقع و ارتفاع آن از سطح دریا ۱٬۴۷۰ متر و بیشینهٔ عمق آن ۱۵۰ سانتیمتر می‌باشد. باتلاق مذکور منابع زیستی غنی ای دارد البته به انضمام فعالیت‌های دیگری که نسبت به محیط داشته و این باتلاق همچنین پناهگاهی برای پرنده‌های مهاجر بوده که با همهٔ این ویژگی‌ها یکی از جاذبه‌های گردشگری ایران محسوب شده.

چشمه های باداب سورت

 

چشمه های باداب سورت Badab Soort springs  در موفعیت جغرافیایی N362119 E535123 در استان مازندران واقع گردیده که از مجموعه زيبا و ديدني چشمه هاي آب معدني  اروست و از شگفت انگيزترين شاهکارهاي طبيعت و به عنوان زیباترین چشمه جهان و همچنین دومین اثر طبیعی ملی ایران بعد از قله دماوند میباشد. باداب سورت چشمهٔ پلکانی تراورتنی بی‌نظیر در ایران و کم‌نظیر در جهان بشمار امده که واقع در روستای ارست بخش چهاردانگه‌ی شهرستان ساری بوده ،این مکان از منطقه مهم گردشگری در ایران و گردشگری ساری محسوب میشود

آبشار آینه ورزان

 

آبشار آینه ورزان در موقعیت جغرافیایی N354125 E521159 در استان تهران واقع گردید. آبشار طبیعی آینه ورزان یکی از آبشار های زیبا در استان تهران در مکانی زیبا و دیدنی در دامنه قله رفیع زرینه کوه قرار گرفته و برای رسیدن به این آبشار زیبا کافی است که خود را به رودهن رسانده بعد از شهرستان آبسرد به روستای عین ورزان یا آینه ورزان رفته و بعد از حدود دو ساعت پیاده روی به آبشار زیبای آیینه ورزان میرسید.

سیراف

 

سیراف (صورت قدیمتر: سیراب) در برخی از  نوشته‌ها صیراف گفته شده که  شهری باستانی واقع در بخش مرکزی شهرستان کنگان در استان بوشهر یکی از آثار تاریخی و از نقاط دیدنی گردشگری استان بوشهر در جنوب ایران است.

 سیراف یکی از قدیمیترین بنادر ایران بوده که زمانی دارای رونق فراوانی داشته و شهر باستانی «سیراف» دارای معماری خاصی می‌باشد که بسیار شبیه به روستای ماسوله در شمال کشور بوده و پررونق ترین بندرکشور بشمار امده که روابط تجاری زیادی با کانتون چین و…در دوره‌های ساسانی و اسلامی داشته است.

Copyright © 2015. melikala  Rights Reserved.