^Back To Top

 کلیسای سرکیس مقدس یا کلیسای سارکیس مقدس که به ارمنی Սուրբ Սարգիս մայր տաճար - و وبه انگلیسی Saint Sarkis Cathedral)گفته میشود، نام یک کلیسای ارمنی واقع در خیابان کریمخان زند، ابتدای خیابان نجات الهی (ویلای سابق) تهران بوده و کلیسای سرکیس مقدس بزرگترین کلیسای ارمنی در تهران، دارای ساختمانی زیبا با معماری کم‌نظیر است. جذابیت‌های به کار رفته در این بنا و جایگاه مذهبی خاص آن، گردشگران بسیاری را به سمت این کلیسا جذب می‌کند.

 

پارک المهدی پارکی در شهر تهران و بخش ضلع جنوب شرقی میدان آزادی واقع شده‌است و این پارک که ساخت و تجهیزش مدت‌های طولانی به درازا کشید، دارای امکاناتی همچون قایق‌رانی، وسایل پرورش اندام و محل بازی کودکان می‌باشد. به دلیل نزدیکی این پارک به ترمینال غرب تهران، آلاچیق‌هایی نیز برای استراحت و خواب مسافران و رهگذران نیز در آن ساخته

 

باغ کتاب تهران باغی در منطقه عباس‌آباد تهران واقع که از شرق با کتابخانه ملی ایران، از شمال‌شرقی با فرهنگستان‌های علوم، و زبان و ادب فارسی، از شمال‌غربی با باغ هنر، و از غرب با باغ‌موزه دفاع مقدس همسایه است و یک مجموعه عظیم فرهنگی را شکل داده است.

 بوستان نیاوران یاهمان پارک نیاوران یکی از بوستان‌های شهر تهران میباشد که در منطقه نیاوران در شمال‌شرقی تهران واقع شده. این بوستان در همسایگی میدان باهنر (میدان نیاوران) و انتهای شمالی خیابان پاسداران (سلطنت آباد پیشین) و در جنوب کاخ نیاوران قرار گرفته است.

 

موزه آثار طبیعی و حیات وحش ایران یکی از موزه‌های استان تهران بشمار امده و در ابتدای محدوده دارآباد و خیابان آجودانیه در خیابان موزه واقع شده‌است. محل آن یکی از کاخ‌های شمس پهلوی بوده که برای میهمانان ساخته شده ولی هیچگاه مورد استفاده قرار نگرفته

 تپه میل  (با میل تپه اشتباه نکنید)که از آن آتشکده بهرام و آتشکده ری نیز نام برده می‌شود از آثار دوره ساسانیان در شهر ری میباشد و گمان می‌رود که این بنا آتشگاه بهرام گور بوده باشد. این بنای تاریخی در نزدیکی شهر ری تهران قرار دارددر حدود 12 کیلومتری جنوب شرقی شهر ری به سوی ورامین بر بلندای تپه ای پهناور در 2 کیلومتری جنوب قلعه نو بخش کهریزک شهرستان ری بر فراز تپه ای بلند در روستای قلعه نو قرار گرفته است

 بوستان باغ ایرانی

 باغ ایرانی دارای دو ورودی اصلی در ضلع شرقی و غربی و دو ورودی در ضلع جنوبی و جنوب غربی است.این بوستان بر اساس الگوی باغ ایرانی طراحی شده . کتابخانه عمومی با فضای مطالعه مجزا برای بانوان و آقایان در مرکز این بوستان قرار گرفته باغ ایرانی ده ونک ، یکی از بهترین مقصد های گردشگری پاییزی شهروندان تهران بوده که بازدید از آن، احتمالا بیش از یک بار، عاشقان گل و گیاه و پارک گردی را به آن جا خواهد کشاند. دارای فضایی به وسعت 3.4 هکتار خواهید دید که کاملا به المان ها و نمادهای تازه ساز آراسته شده است. آب جاری در حوض ها و فواره ها، گل های متنوع و صدای خنده و شادی خانواده ها چیزی است که پس از ورود به باغ تجربه خواهید کرد.

 کوه نقارخانه یا کوه طبرک نام کوهی است در ری که در آن آثار باستانی فراوان وجود داشته است

برج نقاره‌خانه در ناحیه شمالی امین‌آباد در شهر ری قرار داشته که مربوط به دوره آل‌بویه بوده و به دستور شخصی به نام بزرگ امید یا بوزرجمید ساخته شده و کوه نقارخانه یا کوه طبرک که این برج روی آن قرار دارد، کوهی است در ری که در آن آثار باستانی فراوانی وجود دارد از جمله: برج نقاره‌خانه، برج اینانج و قلعه طبرک بوده دارای ارتفاع این برج آجری 3 متر است و ساختاری متشکل از لاشه سنگ و گچ دارد، نمای برج با آجرکاری به شکل قوس‌های جناغی تزئین شده و به احتمال زیاد اسکلت برج با سنگ ساخته شده و روی آن را آجرچینی کرده‌اند. تاکنون 200 آثار تاریخی و مذهبی در این شهرستان شناسایی شده که 37 اثر به ثبت ملی رسیده است.

 

پیست بین‌المللی اسکی شمشک یکی از پیست‌های اسکی واقع در تهران است که  این پیست در ۵۷ کیلومتری شمال شرق تهران قرار گرفته ودر  شهر شمشک از توابع رودبار قصران شهرستان شمیرانات استان تهران واقع میباشد و پیست اسکی شمشک در سال ۱۳۳۷ خورشیدی ساخته و بهره‌برداری شد، اما در سال ۱۳۷۵ خورشیدی بود که به‌عنوان پیست بین‌المللی شناخته گردید

 

قلعه گبری در جنوب شرقی شهر ری در شهرک علائین و محلی به همین نام بوده و از جمله بناهای قدیمی میباشد که قدمت آن به ۲۰۰۰ سال پیش می‌رسد. این قلعه که مساحتی در حدود ۳۰۰۰ متر مربع دارد در دورهٔ ساسانیان ساخته شده‌ و ری قدیم با چند قلعه محافظت می شده که "قلعه گبری" در زمان اشکانیان برای حراست از مرزهای جنوب شرقی آن ساخته شده بود .دیوارهای قلعه ۱۳ متر ارتفاع داره اما مساحت قلعه دو هکتاره که دارایتعداد زیادی ساختار معماری، یک چاه سنگی با عمق نامشخص، دو حوضچه‌ی تصفیه‌ی آب، سه برکه‌ی مشهود، یک دیوار سنگ‌چین سراسری در جبهه جنوبی، سنگ آسیاب ناتمام، تعدادی علائم کنده‌کاری بر سنگ و آبراهه‌های کوچک وجود دارد.

Copyright © 2015. melikala  Rights Reserved.