^Back To Top

تلگرام ملی کالا

تلگرام ملی کالا

4قل

 

چهار قل در حقیقت چهار تا از سوره‌های بابرکت و بافضیلت کوتاه قرآن می‌باشد.

شرح و تفسیر و چهار 4 قل سوره ناس کافرون اخلاص دارای معجزات خاصی است بدین گونه که:

 

 

 

 

سوره الکافرون - سورة ١٠٩ - عدد آیات ها شش میباشد :بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

قُلْ یَا أَیُّهَا الْکَافِرُونَ (١) لا أَعْبُدُ مَا تَعْبُدُونَ (٢) وَلا أَنْتُمْ عَابِدُونَ مَا أَعْبُدُ (٣) وَلا أَنَا عَابِدٌ مَا عَبَدْتُمْ (۴)وَلا أَنْتُمْ عَابِدُونَ مَا أَعْبُدُ (۵) لَکُمْ دِینُکُمْ وَلِیَ دِینِ (۶)

سوره النصر - سورة ١١٠ - عدد آیات ها سه میباشد: بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

إِذَا جَاءَ نَصْرُ اللَّهِ وَالْفَتْحُ (١) وَرَأَیْتَ النَّاسَ یَدْخُلُونَ فِی دِینِ اللَّهِ أَفْوَاجًا (٢) فَسَبِّحْ بِحَمْدِ رَبِّکَ وَاسْتَغْفِرْهُ إِنَّهُ کَانَ تَوَّابًا (٣)

سوره الاخلاص - سورة ١١٢ - عدد آیات ها چهار میباشد :بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ (١) اللَّهُ الصَّمَدُ (٢) لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ (٣) وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ (۴)

سوره الفلق - سورة ١١٣ - عدد آیات ها پنج میباشد:بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ الْفَلَقِ (١)مِنْ شَرِّ مَا خَلَقَ (٢) وَمِنْ شَرِّ غَاسِقٍ إِذَا وَقَبَ (٣) وَمِنْ شَرِّ النَّفَّاثَاتِ فِی الْعُقَدِ (۴)وَمِنْ شَرِّ حَاسِدٍ إِذَا حَسَدَ (۵)

سوره الناس - سورة ١١۴ - عدد آیات ها شش میباشد: بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ النَّاسِ (١) مَلِکِ النَّاسِ (٢)إِلَهِ النَّاسِ (٣) مِنْ شَرِّ الْوَسْوَاسِ الْخَنَّاسِ (۴) الَّذِی یُوَسْوِسُ فِی صُدُورِ النَّاسِ (5)مِنَ الْجِنَّةِ وَ النَّاسِ (۶)

توضیحات سوره های 4قل:

 سوره اخلاص (قل هوالله): "سوره از نوع مكي كه در آن از توحيد پروردگار و يگانگي او سخن ميگويد و دارای 4آيه كوتاه چنان توصيفي از يگانگي خداوند كرده كه نيازي به اضافه ندارد.درمورد فضيلت خواندن اين سوره آورده شده كه رسول اكرم فرموند :هركه اين سوره را تلاوت نمايند گويي كه يك سوم قرآن را تلاوت نموده و نيز در خبر آمده شده كه رسول خدا(ص) بر جنازه "سعد بن معاذ" نماز گزارده شود، در آن هنگام هفتاد هزار ملك (فرشته)  جبراييل نيز در ميان ان ها بوده و بر جنازه او نمازگزاردند، رسول اكرم از جبراييل از علت حضور ملائك پرسيدند و او درپاسخ فرمودند:اين ميت كسي بوده كه "قل هوالله"  در حال نشستن، ايستادن، سوارشدن، و پياده روي و رفت وآمد قرائت مي نموده".

ترجمه سوره اخلاص:

 بگو حقیقت این که خدایکتاست آن خدایی که ازهمه عالم بی نیاز.و همه عالم به او نیازمند است نه کسی فرزند اوست ونه او فرزند کسی است و نه هیچ کس مثل و مانندو همتای اوست.

 سوره فلق: "اين سوره نيزمكي بوده سوره های مکی  يعني درشهر مكه بر پيامبر خدا نازل گردیده شده و محتواي اين سوره تعليماتي بوده كه خداوند به رسول اكرم(ص) به صورت خاص وبه ساير مسلمانان به صورت عام در زمينه پناه بردن به ذات پاك او از شر همه اشرار مي دهند".

پيامبر اكرم در فضيلت تلاوت اين سوره فرموده شده که:" اياتي بر من نازل گردیده كه همانند آن ها نازل نشده وآن دو سوره فلق وناس میباشد".همچنين از امام بار منقول بوده كه هركه در نماز " وتر"  نمازي يك ركعتي بوده كه درنافله شب بجا اورده  شده ،فلق و ناس و اخلاص را بخواند به او گفته مي شوند: اي بنده خدا بشارت باد بر تو، كه خداوند نماز وتر ترا قبول گردیده".

ترجمه سوره فلق:

"بگو من پنا می جویم به خدای فروزنده صبح روشن ، ازمخلوقات شریرو مردم بد اندیش ، و ازشرشب تار هنگامیکه که ازپی آزار در آید وحشرات موذی و جنایتکاران وفتنه انگیزان را به کمک ظلمتش به ظلم وجور و ستم برانگیزد".

سوره ناس : "در اين سوره مكي نيز خداوند به پيامبر به عنوان يك سرمشق و پيشوا و رهبردستور مي دهد كه از شر همه وسوسه گران به خدا پناه برده شده. نقل کرده كه در ايام بيماري پيامبر اكرم جبرائيل نزد سر پيامبر نشسته بود و ميكائيل نزد پاي او،جبرئيل سوره "فلق"را تلاوت نمود و پيغمبر را با آن در پناه خدا قرار داد و ميكائيل سوره "ناس" راتلاوت کرد".

ترجمه سوره ناس:

"بگومن پناه می جویم به پرودرگارآدمیان، پادشاه آدمیان ، یکتا معبود آدمیان ، از شروسوسه گر نهانی ، آن شیطان که وسوسه و اندیشه بد افکند در دل مرمان ، چه آن شیطان از جنس جن باشد و یا از نوع انسان".

 سوره كافرون :"آن چه از اين سوره مكي به دست آمده این است كه مسلمين نبايد در هيچ شرايطي در اساس دين و اسلام با دشمنان سازش نمایند و از پيامبر اكرم نقل گردیده  و هركس اين سوره را تلاوت كند گویي ربع قرآن را خوانده شده".

ترجمه سوره کافرون:

"بگو ای کافران مشرک ، من آن بتان را که شمابه خدایی می پرستید هرگز نمی پرستم وشما هم آن خدایی یکتایی راکه من پرستش می کنم پرستش نمی کنید، نه هرگز خدایان باطل شما را عبادت می کنم  ونه شما خدایی یکتا معبود مرا عبادت خواهید کرد ،پس اینک دین شرک و جهل شما برای شما باشد ودین توحید و خداپرستی من هم برای من تاروزی که به امرحق شما را از شرک برگردانم و به راه توحید خدا وخدا پرستی هدایت کنم".

خواص چهار قل:

 در یک‌ حدیث‌ نبوی‌، مشهور به‌ حدیث‌ ذات‌ القلاقل برای‌ تعویذ براى دفع چشم‌زخم، سحر، آفات و بلا و برطرف کردن دردها و بیماری‌ها و استعاذه تعویذ گفته شده و در امان‌ ماندن‌ خود و فرزند و مال‌ از آسیب‌، خواندن‌ این‌ چهار سوره‌ توصیه‌ گردیده شده‌ .

چهار قل در روایات:

 هر چند در حوزه فضیلت وبرکات‌ قرآن‌ و خواص‌ قرآن‌ هیچ‌گونه‌ خواص، ثواب‌ یا فضیلتی‌ برای‌ قرائت‌ این‌ چهار سوره‌ باهم‌ ذکر نگردیده اما در برخی‌ احادیث‌ خواندن‌ سوره‌‌های اخلاص‌، فلق‌ و ناس‌ به‌ همراه‌ سوره حمد یا آیة الکرسی‌ و این‌ 4سوره‌ به‌ همراه‌ سوره نصر به‌ عنوان‌ حرز و ذکر و تعویذ توصیه‌ و‌ علاوه‌ بر این‌، در برخی‌ نمازهامثل نماز شب‌ و نماز‌های مستحب‌ در شب‌های ماه‌ رجب‌، خواندن‌ این‌ چهار سوره‌ با هم سفارش‌ شده‌.

‌دیدگاه امام صادق از تفسیر 4 قل:

حضرت صادق علیه السّلام فرموند:

مَنْ قَرَأَ إِذَا أَوَى إِلَى فِرَاشِهِ قُلْ یا أَیُّهَا الْكافِرُونَ وَ قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ كَتَبَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ لَهُ بَرَاءَةً مِنَ الشِّرْك‏

"هر كسی که هنگام  رفتن به بستر خواب رود سوره قُلْ یا أَیُّهَا الْكافِرُونَ و قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ را بخواند خداى عز و جل بیزارى (و دورى) از آتش را برایش بنویسد"

از آیةالله بهجت رضوان‌الله تعالی علیه  سوال شده کسی که سحر یا همان جادو شده باشد یا دچار چشم‌زخم شده باشد برای باطل کرد سحر و دفع چشم‌زخم باید چه کاری انجام دهد؟

ایشان در پاسخ فرمودند:  قرآن کوچک همیشه همراه خود داشته باشید، معوذتین  سوره‌های مبارکه فلق و ناس  راخوانده وباخود تکرار نمائید،.آیةالکرسی را بخوانید و در منزل نصب کنید.

چهار قل  سوره‌های مبارکه توحید، کافرون، فلق و ناس  را بخوانید و تکرار نمایید، خصوصا وقت خواب ،در موقع اذان با صدای نسبتا بلند اذان گفته شود،روزی پنجاه آیه از قرآن کریم را با صدای نسبتا بلند بخوانید.

دستورات اهل بیت برای درمان ورهایی از چشم زخم:

 امام صادق (ع)فرمودند: 3 مرتبه بگویید: ما شاء الله لا قوه الا بالله العلی العظیم.،خواندن آیه ۵۱ سوره قلم (و ان یکاد الذین کفروا …))،دست ها را مقابل صورت گرفته و سوره حمد و توحید و قل اعوذ را بخواند و دست به صورت خود بکشد،خواندن معوذتین.

باید توجه نمود که بطور کلی چشم زدگی و چشم زخم، یک واقعیت مهم بوده و راه های دفع آن را هم اسلام بیان نموده است.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. melikala  Rights Reserved.