^Back To Top

تلگرام ملی کالا

تلگرام ملی کالا

 

کاکتوس کریسمس HOLIDAY CACTI با نام علمی SCHLUMBERGERA TRUNCATاز خانواده  CACTACEAE   کاکتوس و بومی منطقه برزیل است

نام های کاکتوس کریسمس

Zygocactus truncatus,Thanksgiving Cactus, Christmas Cactus, Easter Cactus,زيگو كاكتوس

 

گیاهشناسی کاکتوس کریسمس

این گونه کاکتوس در سال ۱۸۳۷ کشف شد و در ابتدا نام دیگه ای داشت تا سر یسری مسائل اسمش دوباره عوض گردید

کاکتوس کریسمس گیاه شناخته شده ای میباشد که به عنوان تزئین در زمان کریسمس مورد استفاده قرار گرفته و این گونه بومی جنگلهای انبوه استوایی برزیل است که دارای گل های صورتی رنگ زیبایی میباشد که در زمستان و در زمان کریسمس ظاهر می شود.

گیاه کاکتوس کریسمس یک گیاه روز کوتاه بوده که دارای ساقه بریده بریده و تخت هست و گل آن تا 7.5 سانتی متر بزرگ می شود. گل دارای دو ردیف گلبرگ در هم پیچیده بوده و ساقه در امتداد بصورت پنجه اي منشعب شده و با گلهاي دلپذير و متمايل به سمت زمين خود مجموعه اي زيبا را تشكيل داده  وبهتر است در دوره استراحت، آن را در اتاقی که در آن درجه حرارت حدود 10-15 درجه سانتی گراد نگهداری شود و در این دوره لازم بوده کمی سیراب گردد.

در آغاز ماه سپتامبر  که ماه سپتامبر  معادل شهریورماه میبشاد آن را با کود مایع تغذیه کرده ، زیرا بعد از آن جوانه زدن های گل آغاز می گردد  و بهترین نور برای کاکتوس کریسمس نور غیر مستقیم میباشد مثل بنفشه آفریقایی. تابش مستقیم نور خورشید در بلند مدت می تواند رشد گیاه را کم و برگ های آن را بسوزاند و  اگر مراقبت از گیاه به درستی صورت بگیرد، این گیاه می تواند ده ها سال  نیززندگی کند.

البته بعد از گل دادن ميتوان گياه را به گلدان بزرگتري كه محتوي خاك سبك باشد منتقل نمود و در پايان فصل گل، خوب بوده و  گياه را با گلدان در نقطه سايه دار باغچه كاشته و کمتر به آن آب داده و تا شروع فصل سرما يعني اواسط پائيز آن را در اين وضعيت نگه داشته میتوانید هفته اي يك بار نيز به آن كود مايع بدهید

هرس منظم گیاه را تشویق به تولید شاخه جدید کرده، و بهار بهترین زمان برای این کار میباشد و همچنین تعویض گلدان گیاه کاکتوس کریسمس هر 2 تا 3 سال یک بار توصیه شده است

خاک این گیاه باید نفوذ پذیر و سرشار از مواد معدنی باشد و در طول زمان گلدهی و کمی قبل از آن، خاک گلدان باید بطور منظم و با فاصله مرطوب شود، این گیاه به آبیاری هر 2 یا 3 روز یکبار با آب گرم در این زمان نیاز دارد و خاک هوموسی با pH 5-6 با مخلوط ماسه برای این گیاه مناسب است. میتوانید با مخلوط نمودن یک قسمت خاک گلدان با یک قسمت ماسه و کمی شن برای عبور راحت تر آب، خاک مناسبی برای این گیاه زینتی تهیه کنید.

اگر جوانه های آن به اندازه حدود یک سانتی متر رسیده اند، آن را در یک نقطه گرمتر قرار داده و آبیاری آن را به آرامی افزایش داده و ازدیاد کاکتوس کریسمس از طریق تهیه قلمه ساقه در بهار یا اوایل تابستان امكان پذیر میباشد

این کاکتوس از گونه های درختچه ای گرفته تا گونه های سنگ زی و دارزی و تا ارتفاع ۱.۲ متر وجود دارند.سیستم فتوسنتزی دقیقا به همون صورته و ساقه ها بدون برگ و به صورت تیکه تیکه و بدون تیغ بوده، مانند: اپونتیا یا برگ راکتی. گلها از کنار ارئول ها ظاهر شده وظاهرا گونه ی تجاری و موجود در بازار ها هیبرید یا دورگ دو گونه ی وحشی این گل هستش و در طبیعت یافت نمیگردد ،نکته ی جالب اینه که این گل توی ماههای ژانویه یا موقع کریسمس به گل میره برای همین به کاکتوس کریسمس معروف گردیده و نزدیک کریسمس نوک برگها شورع به رشد کرده و تیره تر میشود و تا اینکه گل کامل گردد.

ملی کالا

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. melikala  Rights Reserved.