ملی کالا محصولات ایرانی سایتی برای نیازمندیهاودانستنیهای روز

کلدانگ گیاه علفی از خانواده توت کلدانگ گیاه علفی از خانواده توت
^Back To Top

تلگرام ملی کالا

تلگرام ملی کالا

 

 

         

 

دانستنی های علمی: کِلِدانگ simar naka ، wards ، khanun-pa ، Binturong ، kakian -  KELEDANG خانواده توت MORACEAE  نام علمی ARTOCARPUS LANCEIFOLIUSگیاه "کِلِدانگ" یکی از گونه های گیاهی است که به ندرت در بونئو یافت می شود. این میوه در اثر از بین رفتن طبیعی جنگل ها کم کم به دست فراموشی سپرده شد

.

 

این گیاه علفی از خانواده توت بوده و ارتباط خویشاوندی نزدیکی با گیاهانی نظیر Artocarpus anisophyllus، Artocarpus camansi، Pintau، Jackfriut، Breadfruit و غیره دارد.

خصوصیات گیاهشناسی کلدانگ:کلدانگ گیاهی علفی که اندازه و ارتفاع متوسطی دارد ولی در برخی نواحی، ارتفاع آنها به 36 متر می رسد. دارای شاخه هایی است که هر کدام ممکن است حدود 25 متر برسد.

پوست درخت نرم و به رنگ خاکستری روشن تا سیاه است. همچنین حاوی شیرابه ای به رنگ سفید کمرنگ می باشد.برگ ها با آرایش متناوب یا مارپیچی، ساده (برگ های جوان دارای لوب) و بدون هیچ کرکی روی هر دو سطح برگ هستند. حاشیه برگ ها یکپارچه در درختان بالغ و به صورت پرمانند در درختان جوان، به رنگ سبز مایل به خاکستری، تخم مرغی یا واژتخم مرغی یا به ندرت نیزه ای تا بیضوی شکل، به ابعاد 10-33 × 5-17 سانتیمتر می باشد. رگبرگ میانی برجسته و دارای حدود 7 تا 14 جفت رگبرگ فرعی بوده.

گل آذین ها به صورت منفرد یا جفتی، جانبی، قیفی شکل در بخش های بالایی، ساقه ی گلدهنده دارای کرک های کوتاه هستند. گل آذین های نر استوانه ای شکل، به ابعاد 3-6 × 1.2-1.8 سانتیمتر و گل آذین های ماده سپرمانند و دارای خامه ای بیرون آمده از شکاف می باشد.

میوه ها به قطر 8 تا 12 سانتیمتر، دارای خارها یا اندام های زگیل مانند فراوان، به رنگ مایل به زرد، دارای گوشتی نارنجی رنگ و تعدادی بذر می باشند.همچنین دارای گوشوارک هایی تخم مرغی شکل یا نیزه ای شکل، نوک تیز، به طول 1.5 تا 4.5 سانتیمتر، کمی کرک دار با کرک های کوتاه است.     

شرایط محیط رشد:

در نواحی نیمه کوهستانی و جنگلی می تواند رشد کند.در ارتفاعات 1500 متر بالاتر از سطح دریا نیز مشاهده شده.روی دامنه و حاشیه ی کوه ها که دارای خاک های شنی تا رسی باشند نیز می رویند.

کاربردها:پالپ میوه های این گیاه خوراکی و چوب این گیاه یکی از ابزارهای مهم در ساخت لوازم ضروری، قایق و خانه و نیز ساخت تابوت می باشد.

تکثیر:تکثیر این گیاه از طریق کشت بذرهای آن صورت می گیرد. این بذرها دوره ی خواب ندارند و پس از کشت فوراً جوانه می زنند. بذرها را جهت کشت باید از میوه های کاملاً رسیده استخراج گردیده.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. ملی کالا  Rights Reserved.