ملی کالا محصولات ایرانی سایتی برای نیازمندیهاودانستنیهای روز

گیاه نمدار گیاهی از خانواده پنیرکیان گیاه نمدار گیاهی از خانواده پنیرکیان
^Back To Top

 

         

 

 

 

نمدار  -  LINDEN RASTA,RASTAN,CAUCASIAN LINDEN,زیرفون خانواده پنیرک MALVACEAE  نام علمی TILIA

BEGONIFOLIA

 

گیاه نمدار گیاهی است از خانواده پنیرکیان که بومی مناطق معتدل نیمکره شمالی میباشند.امروزه این درخت در نیمکره جنوبی نیز کاشته میشود.این درخت در اروپا به وفور در کنار خیابانها کاشته میشود.

تیره پنیرکیان شامل 30 گونه درخت برگریز میباشد .در کشور ما این درخت جزء گونه های ارزشمند جنگل های شمال محسوب میشود .

به علت ارزش مند بودن بسیار زیاد این درخت ، آزمایش هایی در کشور ما صورت گرفت مبنی بر آنکه کدام محل برای رشد این درخت مناسب تر است:در مجموع به نظر مي رسد كه منطقه قرن آباد از نظر ويژگي هاي كمي، محل مناسب تري براي رويش نمدار نسبت به منطقه گرمابدشت مي باشد، ولي‏ از نظر زادآوري منطقه گرمابدشت نسبت به منطقه قرن آباد مناسب تر است.

از چوب ، برگ و گل این درخت استفاده میشود و جزء گیاهان دارویی نیز محسوب میشود.این درخت برگریز عمر بسیار طولانی دارند و تا 900 سال زندگی میکنند .

همچنین سرعت رشد بالایی دارند بین 20 تا 40 متر ، ارتفاع این درخت میباشد و قطر تنه آن در حدود 1 متر میباشد .تاج این درخت بزرگ و گرد میباشد.

پوست تنه درخت جوان ، صاف و خاکستری میباشد و در درختان مسن تیره رنگ و دارای سوراخهایی میباشد.چوب این درخت مرغوب و زیبا میباشد.برگها به شکل قلب و با لبه هایی دندانه دار میباشند و 20 سانتیمتر عرض دارند.گلهای این درخت زرد رنگ هستند و دمگل بسیار بلندی دارند و بسیار معطر میباشند .

عطر این گلها زنبورهای عسل را به شدت جذب میکند و از گلهای هر درخت به طور متوسط 10 کیلو عسل تولید میشود.از این گلها ، دمکرده ای تولید میشود که در اروپا با نام چای زیرفون ، طرفداران بسیار زیادی دارد.

از نظر حجم درخت نمدار ، هفتمین گونه جنگلهای شمال محسوب میشود.از آنجایی که این درخت عمر بسیار طولانی دارد ( گاها بالای 1000 سال عمر میکند) در افسانه ها و اشعار فولکلور گیلان مورد توجه بوده تا جایی که در گذشته نشست تصمیم گیری شوراهای روستایی زیر سایه این درخت برگزار می شد.

نگهداری از گیاه Linden به شرح زیر میباشد :نور: بهتر است این درخت در نیمسایه قرار داشته باشد.(آفتاب کامل برای این درخت مناسب نمیباشد.)خاک: مخلوطی از خاک باغچه و کمی خاک برگ.

آبیاری: این درخت به آبیاری متوسط تا زیاد نیاز دارد و در فاصله بین دو آبیاری خاک باید مرطوب باقی بماند.دما: در حدود 20 درجه مناسب میباشد.

کود: این درخت به 2 گرم در لیتر کود هر هفته یکبار از فروردین تا مهر نیاز دارد این درخت خواص بسیار زیادی دارد :برگها به صورت علوفه دامی استفاده میشوند.

چوب درخت نمدار در تولید ستون های چوبی، تخته، طبق، کندو عسل، جعبه و صندوق مورد استفاده قرار می گیرد .همانطور که قبلا ذکر شد این گیاه جزء گیاهان دارویی نیز محسوب میشود:

دم کرده گلها بهترین درمان سرماخوردگی است زیرا این گیاه معرق بسیار خوبی میباشد.قسمتهای خشک این گیاه اشتها آور و آرامبخش است.از شاخه های نازک آن برای تهیه ذغالی استفاده میکنند که علیه گاز روده ای ، ترشح زیاد اسید معده ، بیماری های کبدی و جذب سموم کاربرد دارد.

تکثیر نمدار گیاه به روش کاشت بذر میباشد: بذرها دوره خواب دارند و یک سال در خواب می مانند و در سال بعد سبز میشوند.بذرها را در اواخر مرداد به صورت نارس بچینید و بکارید وهمچنین بیماری خاصی این درخت را تهدید نمیکند.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. ملی کالا  Rights Reserved.