ملی کالا محصولات ایرانی سایتی برای نیازمندیهاودانستنیهای روز

خصوصیات گیاهشناسی گل خیار خصوصیات گیاهشناسی گل خیار
^Back To Top

              

 

خصوصیات گیاهشناسی: گل خیار  -  SIBERIAN LILY گل خیار" یا "سوسن سیبریایی" گياهى پايا، ايستا و يا خزنده به ارتفاع ۲۰ تا ۴۵ سانتیمتر است که عمدتاً توسط پياز تکثير مى يابد. با نام علمی IXIOLIRION TATARICUM خانواده  IXIOLIRIACEAE  - معرفی تیره Ixioliriaceae

نام های دیگر lavender mountain lily ساقه هاى آن بلند، باريک و کمى ضخيم و برگ ها به رنگ سبز مات و داراى جلاى آبی، خطی، با لبه هاى زبر و خشن و تقريباً لوله شده و ناودانى شکل است.

پيازهاى اين گياه تخم مرغى شکل، به قطر ۱ تا ۵/۱ سانتیمتر و طول ۵/۱ تا ۵/۲ سانتیمتر و با پوششى چرمى به رنگ قهوه اى متمايل به سياه است.گل هاى اين گياه به رنگ بنفش متمايل به آبى با دمگل هاى محورى و حامل دو تا چهار گل، با گلپوش هاى تقريباً استکانی، بيضى کشيده يا سرنيزه اى هستند.

ميوه ی پوشينه و بذرها تقريباً بيضى شکل با سطحى کاملاً ناهموار، به رنگ سياه براق و به طول ۵/۳ و قطر ۵/۰ ميلیمتر هستند. موسم گلدهى اين گياه ارديبهشت و خردادماه است.

شرایط محیط رشد:اين گياه مخصوص نواحى مرتفع بوده و به طور پراکنده در کشتزارهاى مختلف يافت مى شود، اما تجمع آن بيشتر در حاشيهٔ آبراه ها و زمين هاى شنى است. در مزارع غلات نيز به صورت پراکنده مشاهده مى شود.گل آذين و اندام هاى رويشى اين گياه بو و طعم خيار دارد و از اينرو به گل خيار موسوم است

تکثیر:گل خیار به مراقبت و نتوجه زیادی نیاز ندارد. پس از فصل گلدهی می توان پیاز ها را از زمین خارج کرده و برای تکثیر از آنها استفاده نمود. پیازهای بزرگتر و قوی تر، گل و میوه بیشتر و بهتری تولید خواهند کرد. بهتر است پیازها را در مکان های آفتابی و دارای سایبان –برای حفاظت در برابر باد و باران- کشت کرد.بهترین زمان برای کشت پیازها در فصل پاییز است. پیازها را باید در همق 10 تا 15 سانتیمتری خاک کشت نمود.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. ملی کالا  Rights Reserved.