ملی کالا محصولات ایرانی سایتی برای نیازمندیهاودانستنیهای روز

چندل چندل
^Back To Top

 

         

 

         

 

چندل  -  RED MANGROVE خانواده Rhizophora mucronata  ( درخت چندل) loop-root mangrove,asiatic mangrove ، درختی آبزی از خانواده چندل  Rhizophoraceae بوده که در جنگل های مانگرو در لابه لای درختان حرا میروید. نام علمی

RHIZOPHERA MUCRONATA

 

این گیاه بومی سواحل شرقی آفریقا تا جنوب شرقی آسیا و آمریکا میباشد و پراكندگي جغرافيايي درخت چندل در كشور: چندل در سواحل و بر روي پهنه هاي جزر و مدي در برخي از سواحل خليج فارس مانند بندر سيريك و بندر كرگان مشاهده مي شود.

درخت چندل در جنگل حرا مشاهده میشود و متاسفانه رویشگاه طبیعی این گیاه ارزشمند در حال از بین رفتن میباشد.از نظر زيست محيطي حضور چندل در اين خورها بسيار با ارزش بوده ،این گیاه نقش مهمي در وقوع چرخه هاي زيستي و تجديد حيات طبيعي آبزيان را دارد.

چندل تا حد زیادی در سواحل جلوی فرسایش را میگیرد و کلمه  Mucronate به معنی نوک تیز میباشد و علت نامگذاری این گیاه ، نوک تیز بودن برگهای آن است.

جنگل حرا یکی از  زیباترین جنگل های دریایی در دنیا محسوب میشود و بسیار ارزشمند میباشد و به طور کلی این گیاه در بستر رودخانه ها و سواحلی که دارای جذر و مد هستند ، یافت میشود وچندل درختی همیشه سبز و دریازی بوده که ارتفاعی بین 20 تا 25 متردارد. ( زمانی که در سواحل رودخانه ها قرار دارد )و ارتفاعی بین 10 تا 15 متر دارد( زمانی که در سواحل دریا قرار دارد.)

این گیاه دارای سرعت رشدی متوسط است.این درخت داراي ريشه هاي هوايي میباشد كه از تنه اصلي و يا شاخه هاي بزرگ و قطور فرعي به وجود مي آيند و آنگاه از روي ساقه ها به صورت كماني به داخل زمين فرو مي روند.(طول ریشه های این گیاه ، گاها به یک متر نیز میرسد.)

برگ‌ها یه صورت بیضی، چرمی شکل و نوکدار هستند .این برگها 12 سانتیمتر طول و 6 سانتیمتر عرض دارند و همچنبن گل ها سفيد و یا زرد رنگ میباشند که به صورت خوشه ای بوده و بلند و باریک هستند.زمان گلدهی فصل زمستان است.ميوه این گیاه قهوه ای و بیضی شکل و یا گلابی شکل بوده و تک دانه میباشد. میوه درخت چندل در فصل بهار میرسد و خوراکی میباشد.( هم به صورت خام و هم پخته مورد استفاده قرار میگیرد. )

شرایط نگهداری از درخت چندل به شرح زیر است:خاک: خاک شنی، ماسه ای، لجنی ، حاصلخیز، مرطوب و خوب زهکشی شده.

دما: دمای هوا : این گیاه متعلق به مناطق گرمسیری بوده و دمای بین 20 تا 30 درجه برای رشد آن مناسب است .دما نباید زیر 10 درجه باشد زیرا گیاه از بین خواهد رفت.( چندل در برابر گرما مقاوم است ولی در سرما از بین خواهد رفت.

دمای آب: دمای آب بین 20 تا 30 درجه باشد.نور: آفتابی. ( این گیاه بین 10 تا 12 ساعت در روز به تابش نور خورشید نیاز دارد.)کوددهی: بهتر است صورت پذیرد .( هرچه خاک حاصلخیز تر باشد بهتر است .)

فوايد زيست محيطي درخت چندل:

توليد غذا (انرژي و مواد) با استفاده از آب، مواد معدني و انرژي نوراني خورشيد، تلطيف هوا با توليد رطوبت و تبديل دي اكسيد كربن به اكسيژن، پالايش هوا با تثبيت گرد و غبار، عوامل بيماريزا، گازهاي سمي، فلزات سنگين و ساير ذرات معلق در هوا، حفاظت از خاك در برابر فرسايش آبي و بادي و بالاخره زيبا سازي محيط.

این درخت دارای چوبی مقاوم است که ارزش صنعتی داشته و در ساخت و ساز و لنج سازی و به عنوان هیزوم نیز مورد استفاده قرار میگیرد.پوست این درخت سرشار از تانن است که در رنگرزی مورد استفاده قرار میگیرد.( رنگ بلوطی و یا قرمز از آن بدست می آید.)

این گیاه دارای خاصیت دارویی نیز میباشد:

عصاره پوست درخت چندل دررفع خون مردگی ،اسهال خونی و جذام مورد استفاده قرار می گیرد.آفات و امراض : در مورد این درخت مراقب سوسک  poecilips fallax  باشید.بیماری خاصی درخت چندل را تهدید نمیکند.

تکثیر: اين گياه زنده زاست به اين معنا كه "نو نهال" دوره اي از رشد خود را بر روي پايه مادري مي گذراند و پس از اينكه طول ريشه آن به 20 تا 30 سانتي متر رسيد از شاخه مادري جدا مي شود و چون نوك ريشه آن مخروطي شكل است و گرانيگاه آن نيز همين نقطه است، پس از سقوط بطور مستقيم در خاك فرو رفته، مستقر مي شود و با رشد خود پايه جديدي را به وجود مي آورد وبرای تکثیر این گیاه میتوانید اقدام به کاشت بذر کنید در محیطی که دمایی درحدود 40 درجه دارد و نورکافی به گیاه میرسد.ملی کالا

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. ملی کالا  Rights Reserved.