ملی کالا محصولات ایرانی سایتی برای نیازمندیهاودانستنیهای روز

خصوصیات گیاهشناسی اوسیموم سانکتوم خصوصیات گیاهشناسی اوسیموم سانکتوم
^Back To Top

تلگرام ملی کالا

تلگرام ملی کالا

 

خصوصیات گیاهشناسی اوسیموم سانکتوم tulasi , tulsi  -  HOLY BASIL خانواده نعناعیان LAMIACEAE  گیاه "اوسیموم سانکتوم" که با نام علمی Ocimum tenuiflorum نیز هم نام است یکی از گونه های جنس اوسیموم و از خانواده lamiaceae می باشد. این گیاه بومی هندوستان و نواحی گرمسیر جنوب شرق آسیا.

 

این گیاه علفی با رشد مستقیم، با شاخه های متعدد و تقریباً نیمه درختچه اس به طول 30 تا 60 سانتیمتر است. ساقه های آن کرکدار و برگ ها نیز به رنگ سبز یا ارغوانی با بویی قوی می باشند. برگ ها تخم مرغی شکل، به طول 5 سانتیمتر و دارای دندانه های کوچکی هستند. گل ها نیز به رنگ ارغوانی بوده که در گل آذین هایی تشکیل می شوند.

این گیاه علاوه بر استفاده به عنوان سبزی، برای اهداف دارویی نیز کشت می شود.

شرایط محیط رشد اوسیموم سانکتوم:

جنس اوسیموم در طول رویش به هوای گرم و تابش نور کافی نیاز دارد. درجه حرارت مطلوب برای جوانه زنی بذر 18 تا 20 درجه سانتیگراد است. این گیاه به سرما بسیار حساس است. در طول رویش به آب کافی نیاز دارد. به طوری که از بدو سبز شدن بذر تا برداشت پیکر رویشی به 500 تا 550 میلیمتر بارندگی (آبیاری) نیاز دارد.

گونه های مختلف جنس اوسیموم در طول رویش به 1500 ساعت روشنایی نیاز دارد. همچنین به مواد و عناصر غذایی کافی نیازمند است. خاک مناسب برای کاشت این گیاهان، خاک هایی با بافت متوسط یا خاک های لوم شنی با مقادیر فراوان ترکیبات هوموسی است.

نیاز اوسیموم به پتاس بسیار زیاد است. پتاس نقش عمده ای در افزایش عملکرد پیکر رویشی و همچنین افزایش عملکرد اسانس دارد. همچنین کودهای حیوانی پوسیده نیز نقش عمده ای در افزایش عملکرد پیکر رویشی و اسانس آن دارد.

خواص درمانی اوسیموم سانکتوم و کاربردهای صنعتی:از اوسیموم یا ریحان به عنوان گیاه دارویی، ادویه ای و همچنین به عنوان سبزی تازه استفاده می شود.ریحان در اکثر فارماکوپه ها به عنوان یک گیاه دارویی معرفی شده است. مواد مؤثره پیکر رویشی این گیاه اشتهاآور است و برای معالجه نفخ شکم و کمک به هضم غذا استفاده می شود. از این گیاه برای معالجه برخی ناراحتی های قلبی و همچنین برای مداوای بزرگ شدن طحال می توان استفاده کرد.

اسانس این گیاه خاصیت ضدقارچی و ضدباکتریایی دارد. از این اسانس در صنایع آرایشی و بهداشتی نیز استفاده می شود.

تکثیر: اوسیموم سانکتوم

کاشت و تکثیر این گیاه توسط بذر و به روش مستقیم و غیرمستقیم صورت می گیرد. کشت مستقیم این گیاه در زمان مناسب، به صورت ردیفی در زمین اصلی انجام می گیرد. پس از کشت آبیاری مناسبی ضرورت دارد. از کشت غیرمستقیم معمولاً در سطوح کم کشت استفاده می شود. ابتدا بذرها را در زمان مناسب در خزانه زیر پلاستیک کشت می کنند. مقدار بذر برای هر متر مربع زمین متفاوت است و به کیفیت بذر بستگی دارد و بین 10 تا 20 گرم است. برای هر هکتار زمین به 350 تا 450 متر مربع پوشش زیر پلاستیک نیاز است. پس از آبیاری منظم و وجین علف های هرز سطح خزانه، هنگامی که ارتفاع گیاهان به 6 تا 10 سانتیمتر رسید (پس از پنج تا شش هفته) با رعایت فواصل مناسب، آنها را باید به زمین اصلی منتقل کرد.برای هر هکتار زمین به 140 تا 200 هزار نشا نیاز می باشدملی کالا.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. ملی کالا  Rights Reserved.