ملی کالا محصولات ایرانی سایتی برای نیازمندیهاودانستنیهای روز

درخت تیس در ارتفاعات جنگل های شمال درخت تیس در ارتفاعات جنگل های شمال
^Back To Top

تیس  -  MOUNTAIN- ASHدرخت تیس، گیاهی است از خانواده گل سرخیان ROSE FAMILY که بومی اروپا ، بخش هایی از آسیا ( از جمله کشور ایران) و شمال آفریقا میباشد. نام علمی SORBUS AUCUPARIA این درخت زینتی زیبا در ژاپن ، چین، روسیه، ایسلند، انگلیس بسیار محبوب میباشدنام های دیگرتیس.quichbeam,ranty,rowan,rowanberry,rantry,roan 

 درخت تیس در ایران 6 گونه دارد و در ارتفاعات جنگل های شمال از 1700 متر تا 2000 متر از سطح دریا دیده میشود.در شهرهای نوشهر، رودبار،سیاه بیشه و سایر مناطق کوهستانی شمال کشور میروید.تیس درختی کمیاب بوده و متاسفانه در معرض خطر انقراض است .

زیستگاه این گیاه دره ها، مناطق صخره ای و کوهستانی و خاکهای آهکی و مرطوب است.این درخت به علت داشتن میوه ها و گلهای زیبا و زرق و برق دار محبوب مییباشد و در باغها به وفور کاشته میشود.این درخت مناسب برای کنترل فرسایش خاک میباشد .

درخت تیس برگریز بوده، ارتفاعی بین 5-15 متر دارد .( به صورت درختچه نیز یافت میشود.)گستردگی بین 4 تا 8 متر دارد ، تاج آن گرد میباشد و بین 20 تا 50 سال زمان نیاز است تا گیاه به رشد نهایی خود برسد.درخت در 10 سالگی بالغ شده و شروع به میوه دادن میکند.

پوست تنه آن خاکستری مایل به زرد است که بعدها به خاکستری مایل به سیاه و سفید تبدیل میشود و دارای ترک های طولی نیز میباشد.تنه بلند و باریک میباشد ، چوب تنه انعطاف پذیر بوده ولی با دوام نیست و به عنوان سوخت مورد مصرف قرار میگیرد.( به دلیل استفاده بیش از حد از چوب این درخت، این گونه در معرض خطر قرار گرفته است.

برگهای این گیاه 20 سانتیمتر طول دارند و بین 8 تا 12 سانتیمتر عرض دارند ، پر مانند هستند و حاشیه ای دندانه دندانه دارند.برگها 6-7 عدد برگچه دارند .( از برگها برای تعلیف دام ها استفاده میشود.)

گلها زرد ، سفید ،صورتی و کوچک میباشند ( بین 8 تا 10 میلی متر قطر دارند و دارای 5 گلبرگ هستند.)به صورت خوشه ای و در تابستان ظاهر میشوند و جلوه ای بسیار زیبا به درخت میبخشند.میوه این درخت جنبه زینتی داشته و مانند توت میباشد.

رنگ آن نارنجی مایل به قرمز است ، 8-10 میلی متر قطر دارد.میوه ها در مهر و آبان بر روی شاخه ها دیده میشوند و منبع غذایی بسیار مهمی برای پرندگان محسوب میشوند.

نگهداری از درخت تیس به شرح زیر میباشد:خاک: خاک شنی، ماسه ای ، لومی غنی از هوموس، خوب زهکشی شده و مرطوب.بهتر است خاک اسیدی و یا خنثی باشد.نور: آفتابی - نیم سایه.

در جنگل های سایه دار نیز به راحتی رشد میکند.آبیاری: به طور متوسط صورت پذیرد.دما: این درخت در برابر سرما مقاوم بوده و تا -6 درجه را تحمل میکند.درخت تیس برای کاشت در فضای شهری نیز مناسب است زیرا در برابر آلودگی هوا مقاوم است.

تکثیر این درخت به 2 روش صورت میگیرد 1- کاشت بذر 2- قلمه چوب نرم.استفاده از روش اول درصد موفقیت بالاتری دارد هشدار: در مورد این گیاه مراقب شته ها و کنه ها باشید

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. ملی کالا  Rights Reserved.