ملی کالا محصولات ایرانی سایتی برای نیازمندیهاودانستنیهای روز

گیاه افوربیا هوریدا شبیه به کاکتوس گیاه افوربیا هوریدا شبیه به کاکتوس
^Back To Top

تلگرام ملی کالا

تلگرام ملی کالا

 

EPHORBIACEAE  -افوربیاسه گیاه افوربیا یک گونه گلدار، همیشه سبز و شبیه به کاکتوس در خانواده افوربیاسه بوده که بومی جنوب آفریقا میباشدو نام علمی ان . EUPHORBIA HORRIDA نام های دیگرگیاه افوربیا هوریدا:

horrida, Euphorbia polygona

 

این گیاه مناسب مناطق معتدل نمیباشد و باید در پاسیو نگهداری شود.به علت مقاوم بودن و نگهداری آسان ، افوربیا محبوب بوده و برای نگهداری در خانه، پاسیو وکاشت در باغهای صخره ای مناسب میباشد.نام دیگر این گیاه  African milk barrel  است به معنی ( بشکه شیر آفریقایی) که این نامگزاری به علت داشتن شیره ای سفید رنگ میباشد ( لاتکس).

این گیاه ، جایزه انجمن باغ و باغبانی انگلستان را از آن خود کرده و افوربیا هوریدا ارتفاعی بین 1 تا 1.5 متر داشته و عرض آن بین 10 تا 50 سانتیمتر میباشد. که این گیاه رشدی آهسته دارد و بین 10 تا 20 سال زمان نیاز است تا به رشد نهایی خود برسد .

بین سال 5 تا 8 این کاکتوس شروع به گل دادن میکند.رنگ این گیاه سبز، آبی بوده و دارای تیغ هایی قهوه ای رنگ است که 40 میلی متر طول دارند و سفت و سخت میباشند.

گل این گیاه به صورت انفرادی و در تابستان شکوفا میشود.گل به رنگ زرد و یا سبز بوده، بسیار کوچک است و با مو پوشیده شده و مانند سایر افوربیا ها  این گیاه وقتی خراشیده میشود ، شیره شیری رنگی از آن ساطع میشود که لاتکس نامیده میشود و بسیار سمی است و باعث تحریک پوست میشود.

نگهداری از کاکتوس  Euphorbia horrida به شرح زیر میباشد:خاک: خاک لومی، ماسه ای ، اسیدی و خوب زهکشی شده.این گیاه مقاوم بوده و در خاکهای شور و قلیایی نیز رشد میکند.دما: دمای بین 21 تا 34 درجه مناسب است.افوربیا تا -18 درجه را میتواند تحمل کند.نور: آفتاب کاملآبیاری: بسیار کمهرس: نیاز ندارد.کوددهی: در سال اول پس از کاشت ، بهتر است کوددهی انجام شود.

تکثیر این گیاه به 2 روش امکان پذیر است :

کاشت بذر: در بهار یا تابستان اقدام کنید در محیطی بسته با دمایی بین 15 تا 18 درجه .جوانه زنی در عرض 3 هفته صورت میگیرد، سپس گیاه را به بیرون منتقل کنید.

قلمه زدن: در قلمه ساقه ، ساقه باید خشک باشد ( ابتدا لاتکس آن خارج شود و سپس اقدام شود.)

تمام قسمتهای این گیاه سمی بوده و در صورت بلعیده شدن بسیار خطرناک بوده.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. ملی کالا  Rights Reserved.