ملی کالا محصولات ایرانی سایتی برای نیازمندیهاودانستنیهای روز

خصوصیات گیاه چایوت خصوصیات گیاه چایوت
^Back To Top

تلگرام ملی کالا

تلگرام ملی کالا

چایوت  -  CHAYOTE خانواده  کدوئیان CUCURBITACEAE   گیاه Sechium edule (چایوت ) ، گیاهی است علفی از خانواده کدوییان  ( cucurbitaceae ) که بومی مکزیک و مناطق گرمسیری آمریکا میباشدنام های دیگر چاپوت cho-cho,christophene ,Mirliton,chu-chu 

نام علمی SECHIUM EDULE    امروزه این گیاه در استرالیا و آسیا پرورش داده میشود و به طور عمده از کاستاریکا به اتحادیه اروپا صادر میشود .در آسیای جنوب شرقی به وفور از میوه ، ساقه و برگ این گیاه در تهیه غذا استفاده میشود و کشت این گیاه با اینکه به سالهای بسیار دور باز میگردد ، در قرن 18 میلادی توسط گیاهشناسی به نام Brown کشف و توسط نیکولاس یوزف نامگذاری شده که این گیاه دارای 2 نام متداول  cho-cho  و chayote  میباشد.

گیاه چایوت ،گیاهی علفی ،تک پایه ، چندساله میباشد که تاک مانند بوده و دارای ساقه هایی توخالی میباشد که تا 10 متر نیز رشد میکنند .ساقه های این گیاه پوشیده از کرک میباشد  که گستردگی گیاه بین 45 تا 60 سانتیمتر است و دارای رشدی به نسبت سریع میباشد .ریشه ها گوشتی، باریک و بلند است و به شدت در معرض ابتلا به پوسیدگی میباشند.فصل گلدهی گیاه ، اواخر پاییز و اوایل زمستان است .

گل ها کوچک و کرم رنگ هستند ، گل های نر به صورت خوشه ای و گل های ماده به صورت انفرادی ظاهر میشوند که گرده افشانی توسط زنبورها و حشرات صورت میگیرد.میوه معمولاً بشکل گلابی و با شیار ها و برجستگی و فرورفتگی های پوست همراه است و پوست سبز است ولی انواع کمرنگ و زرد نیز وجود دارد، پوست به گوشت میوه چسبیده است. قوام میوه رسیده بین سیب زمینی و خیار است.میوه چایوت ،گوشتی سفید رنگ دارد، طول آن بین 10 تا 20 سانتیمتر است و منبع خوبی برای اسیدهای آمینه و ویتامین c به حساب می آید و میوه چایوت معمولا به صورت پخته شده مورد استفاده قرار میگیرد و طعمی شیرین و کمی شبیه به کدو دارد البته به صورت خام نیز به سالاد و یا ماست میتوان آن را اضافه کرد که هر میوه چایوت فقط دارای یک دانه میباشد .

شرایط محیط رشد  گیاه  Sechium edule  به شرح زیر میباشد :

خاک : دارای خاک شنی، ماسه ای ، مرطوب و خوب زهکشی شده .پی هاش خاک بهتر است بین 6 تا 7.5 باشد.

دما: همانطور که ذکر شد این گیاه متعلق به مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری میباشد و دمای بین 21 تا 34 درجه برای رشد آن مناسب است.

چایوت نباید در معرض سرما قرار گیرد زیرا ازبین خواهد رفت.نور: آفتابی - نیمسایه.در معرض آفتاب کامل این گیاه رشد بهتری خواهد داشت .آبیاری : به طور متوسط صورت گیرد.

آفات و امراض : آفت و یا بیماری خاصی این گیاه را تهدید نمیکند فقط از آبیاری بیش از اندازه خودداری کنید زیرا باعث پوسیدگی ریشه خواهد شد .تکثیر :تکثیر این گیاه به روش کاشت بذر صورت میگیرد.

پس از اتمام فصل سرما ،بذرها را در محیطی بسته و گرم بکارید.بین 2 تا 3 هفته جوانه زنی زمان میبرد .هشدار : بهتر است هنگام دست زدن به دانه گیاه ، دستکش بپوشید زیرا در مواردی حساسیت های پوستی گزارش شده است

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. ملی کالا  Rights Reserved.