ملی کالا محصولات ایرانی سایتی برای نیازمندیهاودانستنیهای روز

گیاه زلف شیطان نوعی علف هرز گیاه زلف شیطان نوعی علف هرز
^Back To Top

 
 

 

" زلف شیطان   COGON GRASSگياهى است علفی، چندساله، ايستا، به ارتفاع ۱۲۰ سانتیمتر که توسط بذر و ريزوم‌ تکثير می يابد. با نام علمی  IMPERATA CYLINDRICAاز خانواده گندمیان POACEAE  ساقهٔ آن از قاعده منشعب، در محل گره ها بدون کرک يا به ندرت کرکدار است. برگ هاى اين گياه باريک، به رنگ سبز متمايل به زرد، در انتهاء داراى زائده اى نوک تيز، لوله شده و حاشيهٔ آن دندانه دار است. ساقه هاى زيرزمينى (ريزوم ها) خزنده، قوی، ضخيم، گوشتى و فلس دارند. نام های دیگر زلف شیطان حلفه، کلته باغی، kunai grass ، blady grass        

 

 

گل آذين خوشه، بسيار فشرده و متراکم، استوانه اى شکل، راست، به طول ۳۰ سانتیمتر و قطر ۵/۰ تا ۲ سانتیمتر، سنبلک ها به طول ۴ تا ۵ ميلیمتر که توسط کرک هایى به طول ۱۰ تا ۱۱ ميلیمتر پوشيده شده است وغلاف برگ هاى اوليه ممکن است کرکدار و يا بدون کرک باشد. پهنک برگ ها به جز در قاعدهٔ آن بدون کرک است. در سطح فوقانى قاعدهٔ پهنک کرک ها به صورت دسته جاتى مشاهده مى شوند. در اين گياه ليگول کوچک بوده و حاشيه اى غشایی دارد.

شرایط محیط رشد زلف شیطان   :اين گونه، علف هرز حدود ۳۵ محصول زراعى در ۷۳ کشور مختلف بوده و عمدتاً باعث کاهش محصولات زراعى يکساله و در صورت استقرار کامل باعث صدمه به محصولات چندساله نيز می شود.اين علف هرز نسبت به بافت و يا حاصلخيزى خاک حساسيت زيادى نشان نمى دهد، اما، در خاک هاى حاصلخيز مناطق مرطوب بيشترين رشد را خواهد داشت. ريزوم هاى آن عمدتاً در عمق ۴۰ سانتیمترى خاک ديده شده است، اما، گاهى تا عمق بيش از يک متر نيز وجود دارند. رشد اين اندام ها سريع است و به همين علت ريشه کن کردن آنها کار مشکلى خواهد بود.

زلف شیطان یا حلفه، علف هرزی است که بیش از 500 میلیون هکتار از زمین های سرتاسر دنیا، 200 میلیون هکتار از اراضی آسیا و چندین هزار هکتار از زمین های جنوب شرقی ایالات متحده آمریکا را آلوده کرده است.خواص درمانی گیاه  زلف شیطان   :این گیاه در طب سنتی در درمان اسهال خونی و عفونت ادراری به کار می رود. که ناشی از وجود تانن ها در آن است. در واقع داروهای حاوی تانن برای درمان عفونت های ادراری و اختلالات روده ای نظیر اسهال و اسهال خونی استفاده می شود.

حضور آلکالوئیدها و ساپونین ها در برگ ها این گیاه دلیل استفاده از آن در درمان فشار خون بالا است.علاوه بر این، این گیاه خواص ضدالتهابی نیز نشان می دهد که ناشی از وجود ساپونین ها و فلاونوئیدها است.

زلف شیطان یا حلفه، بذر زیادی تولید می کند. در یک گیاه بیش از 3000 بذر تولید می شود. توانایی زنده ماندن بذر بسیار کوتاه است. بذر کوچک پوشینه دار هر سنبلچه، دارای یک بذر است که در برابر باد متوسط، حدود 15متر تغییر مکان می دهد. بذور قادرند به سرعت جوانه بزنند و نیاز به دوره بعد از رسیدگی ندارند. جوانه زنی آنها در دمای 30 درجه سانتیگراد حدود 70 درصد است و قوه نامیه آن حداقل یکسال در شرایط آزمایشگاهی باقی می ماند. مناسب ترین PH خاک برای رشد حلفه 7/4 است.یکی دیگر از روش های تکثیر این گیاه، تقسیم ریزوم های آن میباشدملی کالا.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. ملی کالا  Rights Reserved.