ملی کالا محصولات ایرانی سایتی برای نیازمندیهاودانستنیهای روز

گیاه والریانا سامبوسیفولیا گیاه شبیه به سنبل الطیب گیاه والریانا سامبوسیفولیا گیاه شبیه به سنبل الطیب
^Back To Top

تلگرام ملی کالا

تلگرام ملی کالا

گیاه والریانا سامبوسیفولیا    VALERIAN خانواده کاپریفولیاسه CAPRIFOLIACEAE  از گونه های جنس والریانا یا علف گربه است. این گیاه علفی و بسیار شبیه به گونه والریانا آفیسینالیس یا سنبل الطیب معمولی می باشد. این گیاه بومی اسکاندیناوی، آلپ و اسکاتلند است.

 

ارتفاع گیاه 40 تا 170 سانتیمتر، بوته ای، استوار و چندساله است. ریشه دارای ریزومی کوتاه و استوای شکل است. از ریزوم، انشعابات متعدد گوشتی و استوانه ای شکل به طول 10 تا 15 سانتیمتر و به قطر 2 تا 5 میلیمتر خارج می شود. قسمت خارجی ریشه قهوه ای رنگ و قسمت داخلی آن سفیدرنگ بوه و این گل در سال اول رویش برگ های طوقه ای تشکیل می شود. گیاهان پس از گذراندن سرمای زمستان، در سال دوم به ساقه می روند. ساقه توخالی، استوانه ای شکل و دارای شیارهای طولی است. برگ ها به صورت متقابل نسبت به یکدیگر روی ساقه قرار می گیرند. برگ های پایینی دمبرگ بلندی دارند. در حالی که به تدریج به طرف بالا از طول دمبرگ ها کاسته می شود. گل ها دوجنسی و به رنگ صورتی یا ارغوانی کمرنگ هستند و از بوی مطبوعی نیز برخوردارند.

ریشه این گیاه حاوی متابولیت های ثانویه ارزشمندی است که این مواد مدت ها پیش توسط محققان مورد شناسایی قرار گرفتند. اسانس، یکی از این مواد است که مقدار آن در گونه های مختلف جنس والریان و همچنین تحت شرایط اقلیمی مختلف، متفاوت است. یکی از محققین اظهار می دارد، ریشه گونه سامبوسیفولیا حاوی دو تا سه درصد اسانس هست و بوی تند گونه های مختلف این جنس ناشی از وجود اسید ایزووالریک است. چون بومی این ماده گربه را به طورف خود جلب می کند، از این رو به این گیاهان، علف گربه نیز گفته می شود.

شرایط محیط رشد:این گیاه در طول رویش به هوای معتدل و آب نسبتاً زیادی نیاز دارد. این گیاه را در مناطقی که بارندگی سالیانه بین 600 تا 700 میلیمتر باشد می توان کشت کرد.بذر این گیاه در دمای 18 تا 20 درجه سانتیگراد و در حضور نور و رطوبت کافی جوانه می زند. تاریکی مانع رویش بذر آن می شود و این گیاهان را در خاک هایی با بافت متوسط، حاصلخیز و غنی از ترکیبات و مواد هوموسی و با زهکش مناسب باید کشت کرد. ضخامت زیاد سطح الارض سبب گسترش و توسعه ریشه و نیز سبب افزایش عملکرد آن می شود. خاک های سنگین و بسیار مرطوب برای کشت آن مناسب نیست. کشت در چنین خاک هایی سبب ضعیف شدن گیاه و تولید ریشه های کوچک، نازک و شکننده می شود که هنگام برداشت ریشه و شستن آنها مقدار زیادی ریشه در زمین باقی می ماندو همچنین تکثیر این گیاه توسط بذر و یا از طریق رویشی انجام می شود. کاشت و تکثیر توسط بذر به دو روش مستقیم و غیرمستقیم صورت می گیرد. تکثیر رویشی نیز از طریق تقسیم بوته انجام می گیرد. دو تکثیر رویشی گیاهان به سرعت به گل رفته و ریشه توسعه نمی یابد. از این رو به ندرت و در شرایط خاص، از این روش برای تکثیر استفاده می گردد.  ملی کالا

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. ملی کالا  Rights Reserved.