ملی کالا محصولات ایرانی سایتی برای نیازمندیهاودانستنیهای روز

وزغ سبز تورانی گونه ای از گونه های سبز وزغ سبز تورانی گونه ای از گونه های سبز
^Back To Top


 

 

 وزغ سبز تورانی Green Tooranian Toad با نام علمی  Bufo Virdis Turanensisاندازه غده پاروتوئید در حدود 28%طول کلی بدن است . این وزغ نیز از زیر گروه و یا بهتر است بگوییم متعلق به گروه وزغ های سبز می باشد. همانطور هم که پیشتر گفتم گروه وزغ های سبز از لحاظ علم رده بندی جانوری بسیار پیچده بود و اختلاف نظر های فراوانی روی اعضاء این گونه وجود دارد. دوزیست شناسان بسیاری در دنیار روی این گروه کار می کنند و در سال های اخیر مطالعات وسیع مولوکلوی و کاریوتایپی روی این گروه در پهنه ی دنیای قدیم (پالئارکتیک) صورت گرفته است. نتایج این بررسی ها متاسفانه به پیچیدگی موضوع افزوده چرا که برخی محقیقن معتقدند زیرگونه های این گروه در واقع گونه های جداگانه ای هستند

 

 نسبت عرض پلک فوقانی به فاصله بین چشمها از 96/0 تا 25/1 متغییر است . اغلب نمونه های نر این زیر گونه اساسا" دارای رنگ یکنواختی می باشند و اندازه به میلی متر بوده که نرها 62 تا 79 ماده ها 67 تا 97 بوده انتشار جغرافیایی این وزغ سبز قسمتهای شرقی و جنوبی دریای خزر .

پراکندگی شناخته شده در ایران که شمال غربی فلات مرکزی ( تهران مازندران ) رشته کوههای شمال شرقی و زمینهای پست ماورای خزر ( مازندران و خراسان ) تا بحال از مازندران (گنبد کاووس و آزادشهر و شمال گرگان ) استان تهران ( ری و محمودیه) قسمتهای از خراسان جمع آوری شده.

ملی کالا

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. ملی کالا  Rights Reserved.