ملی کالا محصولات ایرانی سایتی برای نیازمندیهاودانستنیهای روز

وزغ کویری بومی ایران وزغ کویری بومی ایران
^Back To Top

تلگرام ملی کالا

تلگرام ملی کالا

 

وزغ کویری با نام انگلیسی Kavir Toad  و نام علمی  Bufo Kavirensisهولوتیپ یک نر بالغ است که از چشمه سفید آب جمع اوری شده است . این چشمه در حدود 10 کیلومتری جوب غربی کوه قاله سردو در حود 30 کیلومتری جنوب سیاه کوه در قسمت جنوبی ناحیه حفاظت شده کویر در حدود 200 کیلومتری جنوب تهران قرار دارد

گونه ای از بوفو با اندازه متوسط دارای پوزه ای کشیده حاشیه فوقانی ان در نیمرخ به طرف جلو برامده پرده صماخ بیش از نصف اندازه چشم قطر افقی ان 47/0تا 57/0  و قطرعمودی ان 50/0تا 64/0 قطر افقی چشم . غدد پاروتوئید به طور قابل ملاحظه ای برآمده طولش تقریبا" دو برابر عرض آن پوست پشت بدن در نرها دارای زگیل های زیاد و بزرگ و در ماده ها کمتر طرفین جانبی بدن در هر دو جنس صاف یا تقریبا"صاف برامدگی مچ پا صاف تنها یک برامدگی (توبرکول ) در پایه چهارمین انگشت (پای عقب ) نرها به طور یکنواخت قهوه ای مایل به خاکستری ماده ها دارای لکه های پشتی تیره تر هر کدام از کله ها تقریبا" به اندازه چشم و از یکدیگر مجزا نوک انگشتان اندامهای حرکتی (دستها و پاها ) به رنگ روشن .

اندازه این قورباغه  به میلی متر ماده ها75 نرها 69بوده وپاراتیپ های نر از نظر تمام صفات اساسی مثل هولوتیپ هستند. پوزه ماده دارای کشیدگی کمتر ولی اندازه پوزه تا مخزج آنها بزرگتر (ماده ها 72 تا 75 میلی متر و نرها 62 تا69 میلی متر ) دو شکلی جنسی کاملا" مشخصی از نظر طرح پشتی دیده می شود . ماده های نگهداری شده (در داخل محلول) کاملا" با لکه های قهوه ای تیره و مجزا که اندازه هر کدام به اندازه چشم است مشخص می شوند . در حالی که تمام نرها قهوه ای متمایل به خاکستری ساده وروشن می باشند . بعلاوه ماده ها مثل هولوتیپ نر لکه های مشخص تر به نظر می رسند و لکه ها و خالهای پشتی شبز تیره یا قهوه ای می باشند . نرهای مطالعه شده خیلی شبیه به هولوتیپ هستند . بجز یکی که دارای لکه هایی در قسمت فوقانی و دیگری که دارای لکه هایی بر روی اندامهای جلویی پلکهای فوقانی و روی لب بین دو چشم و سوراخ بینی بودند . این نمونه ها از نظر دو شکلی جنسی مثل بعضی از جمعیت های آسیای غربی bufo virdis هستند .

تمام برامدگیهای مفصلی بجز در چهارمین انگشت دست در دو ماده دوتا بوده ولی در نرها یکی هستند . در ماده ها اولین انگشت دست بوضوح بزرگتر از دومی در نرها اولین انگشت دست کمی کوچکتر تا تقریبا" مساوی با دومین انگشت است  و در مورد تمام گونه ها نسبت طول غده پاروتوئید به اندازه پلک فوقانی از 49/1 تا 63/1 متغییر است . نسبت عرض پلک فوقانی به پهنای بین چشمی 10/1 تا  61/1 و نسبت طول غده پاروتوئید به طول پرده مخرج 20/0 تا 25/0 است .

بخش محل پیدایش تیپ در ناحیه حفاظت شده کویر در حاشیه شمال غربی ناحیه صحرایی از فلات مرکزی بزرگ ایران است که بین دریاچه نمک و صحرای کویر قرار دارد . این ناحیه حفاظت شده از رشته کوههای صخره ای منقطع تشکیل شده که دارای دشتهای رسوبی می باشد  و در طول ماههای گرم تابستان درجه حرارت ممکن است به 50 درجه سانتیگراد و در زمستان حداقل درجه حرارت به 15- درجه سانتیگراد برد . شرایط متغییر اکولوژیکی موجب ایجاد زیستگاههای محلی کاملا" مجزا از یکدیگر می گردند که به ساختمان زمین بستگی دارند : زیستگاه می تواند زمین مسطح نمکی تپه های سنگی یا رگی توده های شنی شیبهای صخره ای کوهستان  و چشمه های لب شور باشد .محل جمع آوری یک چشمه لب شور  است که گیاهانی در اطراف ان موجود هستند که منطقه را تا چشمه سفید آب پوشانده اند . این محل حدود 10 کیلومتری جنوب غربی کوه قاله سردو در قسمت جنوبی ناحیه حفاظت شده کویر قرار دارد  و پراکندگی شناخته شده در ایران از محل پیدایش تیپ جمع اوری شده است . وزغ کویری معمولا در نواحی استپی، جنگل‌ها، مرداب‌ها یافت می‌شوند و در مناطقی با زمین‌های مسطح نمکی، تپه‌های سنگی یا توده‌های شنی و شیب‌های صخره‌ای کوهستان و چشمه‌های لب‌شور زندگی می‌کنند.محل‌های پراکنش وزغ کویری عبارتند از:   ایران،ارمنستان،  ترکیه،آذربایجان،عراق و قزاقستان بوده و وزغ کویری، بومی ایران است و بیشتر در کویر مرکزی، مناطق حفاظت شده و پارک ملی کویر یافت می‌شود. لازم به ذکر است که این گونه از وزغ با وجود آسیب‌پذیری فراوان، در گروه گونه‌های غیر حمایت شده است و هم‌اکنون در ایران در خطر انقراض قرار دارد.

ملی کالا

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. ملی کالا  Rights Reserved.