ملی کالا محصولات ایرانی سایتی برای نیازمندیهاودانستنیهای روز

شبگرد مصری یا همان شبگرد دشتی شبگرد مصری یا همان شبگرد دشتی
^Back To Top

تلگرام ملی کالا

تلگرام ملی کالا

 

شبگرد مصری یا همان شبگرد دشتی Egyptian Nightjar   با نام علمی : Caprimulgus Aegyptius پرنده، 25 سانتیمتر طول دارد و کمرنگ ترین شبگرد در میان شبگردهای منطقه است. بسیار شبیه شبگرد دشتی است و خال های تیره رنگ و ریزی در روتنه اش دیده می شود و به واسطه ی اندازه ی بزرگتر، رنگ شنی خاکستری با رگه های نخودی د رتوک پرهای پوششی بال، که به خوبی مشخص نیست. و لکه ی سفیدی که در حاشیه گردن ( که غالبا به دشواری قابل مشاهده است). شناخته می شود. در پرواز، زیر بال ها بسیار کمرنگ و روی بال های پرواز بسیار تیره است که آشکارا در تضاد با پرهای پوششی روی بال قرار دارد.

 

هر دوجنس فاقد لکه ی سفید روی بال اند، اما روی پرهای خارجی دمشان خال های کرم که رنگی دیده می شود. از ویژگی های مهم این شبگرد صدای آن است. ا زشبگرد بلوچی به واسطه ی پرو بال شنی بی رنگ؛ که درلابه لای پرهای تیره ی پروازش دیده می شود و نیز فقدان لکه های سفید روی بال، متمایز می شود. شبگرد مصری شبگردی نیمه‌کوچک است که در جنوب غربی آسیا و شمال آفریقا دیده می‌شود و در مناطق گرمسیری آفریقا زمستان‌گذرانی می‌کند. آواز آن یک کرو-کرو-کرو تکراری و یک‌نواخت است که با چرخش سر پرنده به چپ و راست زیر و بم می‌شود. حشرات پگاه‌رو مانند بید غذای شبگرد مصری هستند.

صدای این پرنده منظم و تکرار سریع «کوورر- کوورر- کوورر» بوده واین پرنده در مناطق بیابانی و شنزار و نیمه بیابانی با درختان خرما با بیشه زار به سر برده و روی زمین آشیانه می سازد. در ایران، تابستانها نسبتا فراوان استو به صورت مهاجر عبوری، در مناطق شمال شرقی و جنوب شرقی دریای خزر دیده می شود و این پرنده؛ در حال حاضر، نیازی به حفاظت ویژه ندارد. اما بررسی دقیق و تعیین وضیعت دقیق پراکندگیش اهمیبت بسزایی دارد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. ملی کالا  Rights Reserved.