ملی کالا محصولات ایرانی سایتی برای نیازمندیهاودانستنیهای روز

بالکان کوچک از پرندگان حفاظتی بالکان کوچک از پرندگان حفاظتی
^Back To Top

تلگرام ملی کالا

تلگرام ملی کالا

 

  بالکان کوچک Pygmy Cormorant   این پرنده، 48 سانتیمتر طول دارد. و آبزی است . از باکلان بسیار کوچکتر است. نرهااز ماده اندکی بزرگتر، اما همشکل اند. دم نسبتا بلند و گردن کوتاه است. در پاییز و زمستان، نیمه ی بالایی سرو گردن پرنده ی بالغ به رنگ قهوه ای تیره در می آید و تعدادی پر سیاه در پیشانی طاهر می شود. همچنین، نوک، قهوه ای سیاه و چشم ها تیره رنگ می شود. در تابستان، سرهرد دو جنس به رنگ قهوه ای مسی در می آید و پر و بال نیز به رنگ سیاه مایل به سبز براق تبدیل شده و خال های سفیدی در پشت بال ها پدیدار می شود. در پرنده ی نابالغ، چانه سفید، گلو و سینه قهوه ای و زیر تنه سفید مایل به قهوه ای است.

 

بالکان کوچک بانام علمی : Phalacrocorax Pygmeus که اغلب در آب های درون خشکی مناطق جنوب شرقی و غرب پاله آرکتیک در مناطق نسبتا گرم تالابی، سواحل دریا و رودخانه ها به سر می برد و به صورت گروهی در بوته های مناطق مردابی تولید مثل می کند. در ایران، تعداد اندک تا متوسط در تالاب های دز و کرخه، هورالعظیم، انزلی؛ میانکاله و تلاب های فارس و سیستان دیده شده و در بعضی از آنها تولید مثل می کند. به صورت اتفاقی در تالاب های شمال شرق کشور نیز گزارش شده است.

در سال های اخیر، جمعیت این پرنده کاهش چشمگیری دشاته و به همین سبب، در سطح جهانی، پرنده ای در خطر محسوب شده است . بنابراین، اجرای برنامه های ویژه ی حفاظتی در زیستگاه های تولید مثل این پرنده، به خصوص هورالعظیم و تالاب انزلی ضروری است. همچنین باكلان كوچك در خارج از فصل زاد و ولد، گلويش سفيد و سينه‌اش به رنگ قهوه‌اي مايل به قرمز است و خالهاي سفيد پر و بال را ندارد، پرنده نابالغ داراي چانه سفيد، گلو وسينه قهوه‌اي ، سطح شكمي سفيد مايل به قهوه‌اي و منقاري زردرنگ بوده و اندازه اين پرنده از سطح زمين 47 سانتي‌متر و زيستگاه آن آبهاي درون خشكي از جمله رودخانه‌ها و تالابها است، اين پرنده به طور دسته جمعي زاد ولد كرده و آشيانه نامرتبي بر روي بوته‌هاي مرداب ها مي‌سازد

ملی کالا.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. ملی کالا  Rights Reserved.