^Back To Top

تلگرام ملی کالا

تلگرام ملی کالا

 

مُرغ حَقّ یا هوگویک یا چوک سرده‌ای از پرندگان خانواده جغدان است. این سرده ۴۵ گونه زنده دارد. نام‌های دیگر این پرنده، شب‌آهنگ. مرغ شباهنگ. شب‌آویز، دشت‌ماله، بیل‌باقلی، چوک، هوگویک. چوکک، مرغ حقگو و مرغ حقگوی است.

 

نام انگلیسی مرغ حق  European Scops Ow  مشخصات ظاهری مرغ حق ، 19 سانتیمتر طول دارد و اندازه اش کوچک و گوشپرها یش کوتاه است. از سه گونه ی دیگر مرغ حق به دشواری تمیز داده می شود. سر نسبتا بزرگ؛ گوشپرها کوچک به رنگ قهوه ای خاکستری (قهوه ای گل اخرایی) با صورت کمرنگ تر، و حاشیه ی تیره در اطراف چشمان زردش دیده می شود.

همچنین پر وبال با خال های سفید نخودی مشخص، روتنه راه راه قهوه ای تیره، حاشیه های تارک، شانه ها و گوش ها با خال های سفید یا نخودی و زیر تنه راه راه با پیچ وخم جدا شده با لکه های سفید دیده می شود. ( در مرغ حق جنوبی این شکل رنگ دیده می شود). شاهپرها نیز دارای رگه رگه ی خاکستری کمرنگ است. از سایر جغدها به واسطه ی صدایش تشخیص داده شده و به طور کلی حشره خوار است.

مرغ حق معمولاً تمام شب را بی‌حرکت و ساکت روی شاخه‌ها می‌نشیند و هر از گاهی با صدایی لرزان، سکوت شب را می‌شکند. صدای این پرنده طوری است که بعضی از مردم فکر می‌کنند «حق، حق» می‌گوید. صدای این پرنده در هنگام قلمرو خاهی مانند سوت آرامی شبیه «پوو » شنیده می شود و این پرنده در درختان مجاور مناطق مسکونی، باغ ها، باغچه ها، و نیز در ساختمان های قدیمی به سر برده و در سوراخ درختان با آشیانه های متروک پرندگان دیگر آشیانه می سازد. در ایران، تابستان ها فراوان و به سبب اینکه این پرنده مورد علاقه ی شکارچیان نیست، تنها خطری که این پرنده را تهدید می کند، تخریب زیستگاه است واز حشرات و بی مهرگان کوچک تغذیه می کند.

ملی کالا

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. melikala  Rights Reserved.