^Back To Top

تلگرام ملی کالا

تلگرام ملی کالا

ماهی های دندان نیش که به نام غول ماهی نیز شهرت داشته و این ماهی در اعماق دریاها زندگی می‌کنند و این گونه ماهی‌ها که بسیار وحشی به نظر می‌رسند، جزء خانواده Anoplog astridae که گاه به غلط Anoplog asteridae نوشته می‌شود  به‌شمار می‌آیند. این گونه در آب های گرمسیری و سرد ـ معتدل پراکنده هستند.

 

این خانواده تنها شامل دو گونه بسیار مشابه می‌باشد:

ماهی دندان نیش معمولی، Anoplogastr cornuta)۱۸۳۳ و valenciennes) که در سراسر جهان پراکنده هستند.

ماهی دندان نیش تیغ دار، (brachycera Anoplogastr kotlyar۱۹۸۶) که در آبهای گرمسیری اقیانوس آرام و اطلس پراکنده هستند.

اگر چه این گونه ماهیها بخاطر دندانهای بیش از حد بزرگ و نیش مانند خود و همچنین صورت خشک و خشن خود به این نام شهرت یافته‌اند اما این ماهیها بسیار کوچک بوده و هیچ آسیبی به انسان نمی‌رسانند. طول بزرگ‌ترین ماهی درگونه ماهی دندان نیش معمولی به حداکثر ۱۶ سانتی‌متر (۶ اینچ) می‌رسد و طول بزرگ‌ترین ماهی درگونه ماهی ماهی دندان نیش تیغ دار در حدود نصف این اندازه هست. نام این آبزی از دندان نیش بزرگ و تیزی که در دهان دیده می شود، گرفته شده است ،با حفره معدی حجیمی است که شکل ابتدایی دارد، روی سطح آن حفره‌های مخاطی آبکش مانندی قرار دارند که به‌وسیله لبه‌های دندانه دار مشخص شده‌اند و پوست نازکی نیز سطح آن را پوشانیده است.

همچنین چشمان این ماهی نسبتاً ریز هستند و در سمت فوقانی سر جانور قرار دارند. بدن این ماهی قهوه‌ای تیره و سیاه است که در پهلوها بسیار فشرده بوده و از جلو گود و هر چه به سمت دم ماهی پیش می‌رویم باریک‌تر می‌شود. باله‌های این ماهی کوچک، ساده و بی مهره هستند، پولکها در پوست ماهی قرار دارند که به شکل بشقابک‌های نازک به چشم می‌خورند. اگر چه این ماهی چشمان ریزی دارد؛ ولی خط جانبی بدن این جانور کامل تکامل یافته و به شکل یک شیار باز در امتداد پهلوها به چشم می‌خورد وبیشتر خوراک نیش دندان ها از اعماق بالاتر به محل زندگی آن ها فرو می افتد. آن ها در اقیانوس‌های گرمسیر و معتدل از جمله آب‌های نزدیک به سواحل استرالیا دیده می‌شوندو ماهیهای دندان نیش دارای لیسه های پلانکتونی و بی حفاظ هستند.

در ماهی های بالغ دو دندان نیش فک تحتانی جانور آنقدر دراز هستند که برای جایگیری مناسب دندانها در زمانی که دهان ماهی بسته است، دو حفره در دو طرف مغز جانور در مقابل یکدیگر قرار گرفته‌اند. ماهیهای جوان از لحاظ ظاهری کاملاً متفاوت هستند: ماهیهای جوان برخلاف ماهیهای بالغ دارای مهره‌های کشیده بر روی سر و سرپوش هستند، چشمان درشت تری دارند، یک کیسه هوا در بدن این نوع ماهی فعال است، تیرهای آبششی باریک و کشیده‌ای دارند، دندانهای بسیار کوچک‌تر هستند و قابلیت فشردگی دارند؛ و رنگ آن‌ها خاکستری روشن است. این تفاوت‌ها باعث شده‌است که در مرحله زندگی این ماهی به‌عنوان دو گونه مجزا طبقه‌بندی شوند که یکی از آن‌ها در طبقه دیگری caulolepsis، قرار می‌گیرد

تولید مثل ماهی دندان نیش دار

زمان و تکرر تخم ریزی در آنها مشخص نیست، اما بر طبق گزارشات بعضی فعالیتهای تخم ریزی در ماههای جون تا آگوست مشاهده شده است. وقتی که طول بدن ماهیهای جوان نیش دندان معمولی به 8 سانتی متر (3 اینچ) می رسد، آنها کم کم شبیه ماهیهای بالغ می شوند و به طرف اعماق آب می روند. آغاز بلوغ ماهیهای نیش دندان مشخص نبوده، ولی معمولاً بلوغ این ماهیها زمانی است که طول آنهابه 13 سانتی متر (5 اینچ) می رسد. این ماهیها همانند اکثر ماهیهایی که در اعماق دریاها زندگی می کنند و به کندی رشد می مینمایند

ملی کالا

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. melikala  Rights Reserved.