ملی کالا محصولات ایرانی سایتی برای نیازمندیهاودانستنیهای روز

شرایط محیط رشد وخواص پارکیا شرایط محیط رشد وخواص پارکیا
^Back To Top

تلگرام ملی کالا

تلگرام ملی کالا

 

         

 

پارکیا Nere,African locust bean,Dombou  -  LOCUST BEAN گیاه Parkia biglobosa ( پارکیا ) گیاهی است از خانواده  Fabaceae ( فاباسه ) که نام علمی PARKIA BIGLOBOSA بومی آفریقا به خصوص نواحی غربی آن میباشد .این درخت برگریز در درجه اول به دلیل غلاف هایش که شامل پالپی شیرین و دانه هایی با ارزش است کاشته میشود .(پالپ و دانه های این گیاه در آفریقا دارای ارزش غذایی بالایی میباشد .)

 

 

از اکثر قسمتهای این درخت برای مصارف دارویی استفاده میشود.این گیاه از قرن 14 هم تا کنون مورد استفاده قرار میگرفته و همچنین درخت parkia  ،درختی برگریز ،چندساله و خزان کننده با سرعت رشد متوسط میباشد که جزء گیاهان آوندی محسوب میشود.

این درخت ارتفاعی بین 7 تا 20 متر دارد .( گاها تا 30 متر نیز مشاهده شده است .)تاج درخت پارکیا متراکم و گسترده بود ودارای برگهایی به طول 40 سانتیمتر میباشد.پوست تنه این درخت ضخیم و به رنگ خاکستری مایل به قهوه ای بوده و به صورت بریده بریده میباشد ودر برابر آتش سوزی مقاوم است .

گلها به رنگهای سرخ و نارنجی بوده و قطر آنها 7 سانتیمتر است و در زمان شکوفایی ظاهری بسیار زیبا به درخت میبخشند.این گلها دارای شهد فراوان بوده و جذب کننده زنبورعسل هستند.

گرده افشانی توسط خفاش ، زنبورعسل، سوسک و مورچه صورت میگیرد.گلها به غلاف هایی تبدیل میشوند که در ابتدا به رنگ صورتی و در زمان بلوغ به رنگ قهوه ای تیره درمی آیند.

هر غلاف بین 30 تا 40 سانتیمتر طول دارد ( گاها طول غلاف ها به 45 سانتیمتر نیز میرسد.)این غلاف ها شامل پالپی زرد رنگ و تعدادی دانه میباشند.پالپ داخل غلاف ،شیرین مزه بوده و در آفریقا به عنوان غذایی مفید با هیدروکربات بالا مصرف میشود.داخل غلا ف های این گیاه در حدود 30 دانه وجود دارد که این دانه ها به 2 صورت متفاوت میباشند:

1- دانه هایی به رنگ قرمز تیره.

2- دانه هایی سیاه رنگ

تعداد دانه های تیره در هر غلاف بیشتر است و دانه های قرمز دارای سرعت جوانه زنی تندتری میباشند.8 سال که از کاشت این درخت بگذرد ، گیاه شروع به میوه دهی میکند.بعد از گذشت 15 تا 20 سال از عمر درخت پارکیا ، هر درخت بین 25 تا 100 کیلوگرم غلاف تولید میکند.

شرایط محیط رشد این گیاه به شرح زیر است :خاک : خاک رسی، شنی، خوب زهکشی شده و مرطوب .نور: آفتابی - نیمسایه .در سایه این درخت رشد خوبی نخواهد داشت .دما: دمای بین 24 تا 28 درجه مناسب است.بهتر است این گیاه در معرض سرما قرار نداشته باشد.آبیاری: به صورت متوسط انجام شود.

خواص دارویی : پوست درخت ، برگ ، گل و غلاف این درخت مورد استفاده دارویی قرار میگیرد .شاخ و برگ این گیاه حاوی ساپونین است .

از این گیاه :برای درمان فشار خون بالا          بهبود سریعتر زخمها

-رفع مشکلات پوستی          درمان عفونت های ناشی از باکتری ها

- درمان نیش مار استفاده میشود.

تکثیر : تکثیر درخت پارکیا به روش کاشت بذر میباشد :همانطور که پیش تر ذکرشد بهتر است از دانه های قرمز استفاده کنید .خیساندن بذر به مدت یک روز قبل از کاشت باعث تسریع جوانه زنی خواهد شد .سه روز بعد از جوانه زنی میتوانید گیاه را به گلدان و خارج از منزل منتقل کرده .بعد از گذشت 5 تا 7 سال از عمر گیاه، گلدهی آغاز خواهدمیگردد

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. ملی کالا  Rights Reserved.