ملی کالا محصولات ایرانی سایتی برای نیازمندیهاودانستنیهای روز

روش هایی برای درمان های سریع سرماخوردگی در خانه روش هایی برای درمان های سریع سرماخوردگی در خانه
^Back To Top


Warning: getimagesize(http://www.negahmedia.ir/assets/uploads/pic/85786/1.jpg): failed to open stream: Connection timed out in /home3/melikala/public_html/plugins/content/smartresizer/smartresizer.php on line 606

سرماخوردگی

 

 سرماخوردگی common cold که با نام‌ نازوفارنژیت (nasopharyngitis)، رینوفارنژیت (rhinopharyngitis) و زکام حاد (acute coryza) نیز شناخته می‌شود ،یکی از بیماری هایی که بسیاری از ما در فصل سرما و حتی در تابستان و یا میتوان گفت در تمام فصول  فصول دچار آن می شویم، سرماخوردگی یا زکام می باشد. سرماخوردگی غلبه سردی و بلغم به مغز بوده و بیماری واگیرداری بوده که مربوط به دستگاه تنفسی فوقانی میباشد  که عمدتاً بینی را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد، بیماری سرماخوردگی معمولاً با خستگی، احساس سرما، عطسه و سردرد آغاز شده و با علائمی همچون سرفه، گلودرد، آبریزش بینی و تب ادامه پیدا میکند و معمولاً 7 تا 10 روز بعد برطرف می‌شود و در برخی علائم ممکن است تا سه هفته نیزطول بکشد. بیش از دویست نوع ویروس عامل در سرماخوردگی وجود دارد، با این حال راینو ویروس‌ها (که خود بیش از ۹۹ نوع مختلف شناخته‌شده اند) متداول‌ترین عامل این بیماری هستند.

 ویروس‌های عامل بیماری می‌توانند تا مدت زمان طولانی (برای راینو ویروس تا بیش از ۱۸ ساعت) در محیط زنده و ممکن است که از دستان به چشمان و بینی که محل عفونت هستند، منتقل گردند ، ویروس از طریق عطسه، سرفه و تماس با افراد یا اشیاء آلوده قابل انتقال به بدن بوده و برخی معتقدند که در معرض سرما قرار گرفتن سبب سرماخوردگی می‌شود و همین باعث شده که این نام را برای بیماری انتخاب نمایند که البته این مطلب هنوز به اثبات نرسیده و رد شده.

عفونت دستگاه تنفسی فوقانی بر اساس بخش هایی از بدن که بیشتر دچار عفونت می‌شوند، دسته‌بندی شوند، که سرماخوردگی عمدتاً بینی، سینوس‌ها (سینوزیت)، گلو (فارنژیت) و همچنین یک یا هر دو چشم را با التهاب ملتحمه تحت تأثیر قرارداده و علائم بیماری معمولاً به واکنش دستگاه ایمنی بدن بیشتر مرتبط بوده تا به بافت‌هایی که ویروس را از بین می‌برد. تشخیص بیماری سرماخوردگی از آنفلونزا بسیار مشکل میباشد و گاهی نیز غیرممکن است، در آنفلوانزا علائمی مثل سردرد، درد عضلات و تب شدت بیشتری دارند که البته در سرماخوردگی‌های شدید هم به همان شکل میباشد.

 با هر بار ابتلا به بیماری، بدن انسان پادتن مربوط به ویروس را تولید کرده تا در آینده دیگر به آن مبتلا نشود، اما از آنجا که بیش از دویست ویروس مختلف سبب سرماخوردگی می‌شوند، با هر بار ابتلا باید پادتن مختص آن ساخته گردیده و برای همین یک فرد در طول زندگی خود به طور متوسط ۵۰ بار (بزرگسالان 2 تا 5 بار در سال و کودکان 6 تا 10 بار در سال) به سرماخوردگی مبتلا می گردند.

همچنین به دلیل همان 200 ویروس، ساختن واکسن سرماخوردگی مشکل و غیرممکن بوده و هیچ دارویی برای این بیماری تاکنون به وجود نیامده ، اگرچه علائم بیماری را با داروهای تب‌بر مثل استامینوفن و یا ضدآبریزش بینی مانند آنتی‌هیستامین را می‌توان کاهش داد. در برخی موارد که احتمال ابتلا به یک بیماری باکتریایی مانند برونشیت، سینه پهلو، سینوزیت و عفونت گوش میانی وجود داشته، از پادزیست برای درمان آن استفاده میگردد، اما پادزیست ها هیچ تاثیری بر روی ویروس سرماخوردگی را  ندارند.

برخی از افراد معتقدند که ویتامین ث یا قرص روی یا عسل می‌تواند سبب بهبودی علائم بیماری گردد  که به طور کامل به اثبات نرسیده باشد ، به طور کلی پیشگیری از بیماری آسان بوده، زیرا ویروس عامل بیماری مدت زمان محدودی را زنده میکند و با شست‌وشوی دست‌ها که یکی از راه‌های مهم برای پیشگیری بوده، می‌توان آن را از بین برد و بعضی شواهد استفاده از ماسک‌های بینی و دهان را نیز موثر دانسته اند.  کاهش رطـوبت هـوا در فصل‌های سرد سب خشـکی بیـنـــی و افزایش آسیب پذیری آن نسبت به ویروس سرماخوردگی شده.

وقتی ویروس‌ها فعالیتشان را در بدن افراد شروع می‌کنند، علایمی مانند احتقان بینی، التهاب سینوسها، عطسه، گلو درد، سرفه، سردرد، تب، آبریزش بینی، کاهش حـــس بویـایی و چشایی، درد عضلانی، بی‌اشتهایی، خستگی و ضعف احساس شده که این علایم ۲ تا ۳ روز بعد از سرایت بیماری خودشان را نشان داده و برخی از آنها یک تا دو هفته ادامه پیدا می نمایند.

پیشگیری از سرماخوردگی

تنها راه مؤثر برای پیشگیری از سرماخوردگی جلوگیری فیزیکی از پخش شدن ویروس بوده که این کار عمدتاً شامل شست‌وشوی دست‌ها و استفاده از ماسک‌های صورت خواهد گرفت و در محیط‌های درمانی، روپوش و دستکش یکبار مصرف نیزمورد  استفاده قرار بگیرد. انجام کارهایی مثل قرنطینه کردن افراد امکان‌پذیر نبوده، زیرا بیماری بسیار همه‌گیر بوده و نمیتوان علائم آن را به طور قطعی به این بیماری نسبت داد و از آنجا که این بیماری از طریق ویروس‌های فراوانی به وجود آمده  و ویروس‌ها دستخوش تغییرات سریع میباشند که  واکسیناسیون کاری دشوار بوده و کارساز نیست و ایجاد واکسنی که به گونه‌ای فراگیر مؤثر باشد، بسیار نامحتمل میباشد

شست‌وشوی مرتب دست‌ها احتمال انتقال ویروس‌های سرماخوردگی را مخصوصاً در کودکان کاهش داده ، استفاده از مکمل روی در کاهش تعداد سرماخوردگی‌هایی که یک فرد دچار می‌شود، می‌تواند مفید باشد و استفاده روزمره از مکمل ویتامین ث خطر شدت سرماخوردگی را کاهش نداده، اما می‌تواند مدت زمان آن را کوتاه‌تر خواهد کرد.

اگر فردی در خانه دچار سرماخوردگی شده چند پیاز را قاچ کنید و در محیط خانتان قراردهید  ، با اکالیپتوس خانه را مرطوب کنید(چند برگ اکالیپتوس را در کتری گذاشته و بر روی بخاری قرار دهید تا هوا مرطوب و ضد عفونی شود)، با دود کردن اسپند خانه را ضد عفونی کنید تا سایر افراد خانه برای بیماری در امان باشند

راهکارهایی که درهنگام سرماخوردگی باید انجام داد

بینی خود را مرتب تخلیه کرده و برای این کار از سرم‌های شست و شو که در داروخانه‌ها عرضه می‌شوند استفاده کنید.اگر به این سرم دسترسی نداشته باشید  آب نمکی که از حل کردن یک قاشق چایخوری نمک در یک لیوان آب گرم درست شده باشد به شما کمک مینماید و  با استفاده از یک سرنگ بدون سوزن آب را وارد بینی خود کرده و زمانی که آب نمک را از یک سوراخ بینی بالا می‌کشید ، سوراخ دیگر بینی را توسط فشار ملایم انگشت ببندید و  اجازه دهید آب بیرون آمده و این کار را دو تا سه بار تکرار نمایید و سپس این کار را با سوراخ دیگر بینی انجام دهید .

همیشه خود را گرم نگه بدارید و استراحت کنید و سعی کنید یکی دو روز اول را استراحت کرده تا هم مانع انتقال ویروس به دیگران شوید و هم راحت تر بتوانید خود را درمان نمایید و خوردن مایعات گرم هم در این زمان برای افراد مریض مفید است.

غرغره کنید واز همان محلول آب نمک برای غرغره هم می‌توانید استفاده نمایید که این کار التهاب‌ها و عفونت‌های احتمالی گلو را از بین خواهد برد ودر اطراف سینوس های دارای احتقان از کمپرس گرم یا سرد استفاده کرده نا بهبود روند بیماری بیشتر شود.

سعی کنید با یک بالش اضافه در زیر سرتان بخوابید. رعایت این نکته سبب بهبودی احتقان مجاری بینی شده و  اگر زاویه گردن و تنه بیش از حد تند شود با تغییر مکان بالش این زاویه را تنظیم نمایید .

برخی از علایم سرماخوردگی را نباید درمان کنید، زیرا این علایم قسمتی از روند طبیعی بهبودی و علایمی از مبارزه سیستم ایمنی بر علیه بیماری بوده و برای نمونه تب روشی میباشد که بدن فرد سعی می‌کند با افزایش درجه حرارت ویروس ها را نابود کند . همچنین تب و افزایش درجه حرارت سبب می‌شود پروتئین های کشنده میکروب ها در خون فرد سریعتر و مؤثرتر گردش نماید . سرفه هم علامت دیگری بوده که مجاری تنفسی فرد را از ترشحات غلیظی که ممکن میباشد  میکروب ها را به ریه و سایر قسمت‌های بدن ببرند پاک کندو حتی آبریزش بینی بهتر است به میزان کم درمان گردد و یا اصلاً درمان نشود .، داروهای ضداحتقان جریان خون عروق بینی و گلو را کم کرده  ولی اغلب افزایش جریان خون بهتر میباشد  زیرا ناحیه مبتلا را گرم کرده و به تخلیه ترشحات و میکروبها به بیرون از بدن کمک می‌کند .

وقتی بینی خود را زیاد می‌گیرید، اطراف بینی زخم شده وکمی از کرم دارای منتول در زیر بینی تان بزنید که مجاری تنفسی را باز کرده و سبب بهبودی پوست ملتهب قاعده بینی شده که استفاده از قطره منتول هم برای این کار مناسب بوده  و آن را از داروخانه‌ها می‌توانید دریافت کنید.

بادکش کردن: بادکش کردن از راه های مناسب برای درمان سریعتر سرماخوردگی میباشد که  برای این کار روزی یک یا دو بار، بر روی کتف ها و کنار ستون فقرات(یعنی دو سمت تیره پشت) را بادکش بیاندازید و این کار کمک موثری در کاهش دوره بیماری و تخفیف دردهای بدنی ناشی از آن میباشد و اگر بادکش کردن بلد نیستید یک موزاییک را داغ کنید و بر  روی آن حوله بیندازید و کتف ها را روی آن گذاشته دراز بکشید و در حد طاقت بگذارید کتف ها و شانه ها به خوبی حرارت ببینند.

عرق کردن: عرق کردن یکی از روش های بسیار موثّر در درمان سرماخوردگی و آنفولانزا میباشد که درمان را به جلو می اندازد. که در شروع بیماری می توانید به این روش عمل کنید: یک غذای داغ بخورید و بعد از آن هم یک نوشیدنی گرم که در آن مقداری دارچین یا زنجبیل ریخته باشید نوش جان نمایید و چند عدد پتو بر روی خود انداخته و در کنار بخاری دراز بکشید تا حسابی عرق نمایید. فقط مواظب باشید که بعد از اینکه عرق کردید در معرض باد و سرما قرار نگیرید که خدای نکردی بیماری تشدید پیدا کند.

درمان سرماخورگی

در حال حاضر هیچ دارو یا درمان گیاهی که اثبات شده باشد دوره بیماری را کوتاه کند  به وجود نیامده و به همین دلیل درمان بیماری شامل تسکین و بهبود بخشیدن علائم آن شده و کارهایی مانند استراحت کافی، نوشیدن مایعات برای حفظ آب بدن، و قرقره با آب ولرم و نمک اقداماتی بوده که از گذشته انجام می‌شده و می‌تواند موثر واقع شد و با این حال اکثر اقدامات درمانی مربوط به اثر شبه دارو بوده است.

آب فراوان بنوشید :

وقتی بدن ما با سرماخوردگی مبارزه می کند نوشیدن مایعات خیلی اهمیت داشته و به بدن فرد مریض خیلی کمک می کند. بنابراین حداقل ۶ لیوان در روز سعی کنید آب بخورید و علاوه بر آب ، از آب میوه ها و آب سبزیجات طبیعی و شیرین نشده نیز می توانید استفاده نمایید اما از مصرف نوشیدنی هایی مانند  قهوه ، چای سیاه غلیظ و سودا خودداری شود ،  زیرا این نوشیدنی ها به جای آنکه به بدن فرد آبرسانی کند آب بدن مریض  را کم تر می کنند. نوشیدن آب زیاد به بدن فرد کمک می کند که سموم و مواد زائد را سریعتر دفع شوند و سبب می شود که خون و سلول های فرد به خوبی کار کنند.

خوب بخوابید و استراحت کنید:

وقتی می خوابید و یا استراحت می کنید ، در واقع به بدنتان اجازه خواهید داد که همه انرژی خود را برای مبارزه با سرماخوردگی بکار بگیرد . خوابیدن و استراحت کردن سبب می شود عملکرد سیستم ایمنی بدن مریض افزایش یدا کند و همه توانایی خود را برای مبارزه با ویروس سرما خوردگی استفاده نماید و بنابراین حداقل ۸ ساعت در شب بخوابید و علاوه بر آن در طول روز هم حتما" چند خواب کوتاه  را به همراهداشته باشید.

در زمان بیماری ورزش سنگین برای افراد توصیه نمی‌شود و می‌تواند برای آن مضر هم باشد، اما ورزش در حد ملایم (مثل پیاده‌روی) مضر نبوده و می‌تواند در کاهش علائم بیماری نیز مفید و موثر واقع شود

خوراکی‌های درمانی برای سرماخوردگی

در کنار این مراقبت‌ها نباید از خواص خوراکی‌ها برای درمان سرماخوردگی، غافل گردید  زیرا برخی از خوراکی‌ها سبب کاهش علایم سرماخوردگی شده و برخی هم عفونت ناشی از سرماخوردگی را کمتر می نماید. وقتی بدن فرد با سرماخوردگی مبارزه می کند برای اینکه قوی باقی بماند و بتواند درمقابل این بیماری از خود به خوبی دفاع کند ، به انرژی و غذای مقوی احتیاج دارد.

از خوردن غذاهای سرخ شده ، شور ، چرب و شیرین جدا خودداری شود در عوض از غذاهایی استفاده شود  که سبک و مغذی باشند و هضم آن ها برای بدن نیز آسانتر باشد. برای مثال میوه ها ، سبزیجات ، غلات و پروتئینهای بدون چربی که سرشار از مواد مغذی ، ویتامین ها ، مواد معدنی و فیبر میباشند  برای بدن بیمار بسیار مفید بوده و غذاهای آبدار به درمان سرماخوردگی خیلی کمک می کنند.

برای مثال سوپ مرغ با رشته فرنگی برای درمان سریع سرماخوردگی بسیار مفیدوضروری  است. سوپ مرغ دارای خواص غیر التهابی بوده و حرکت موکوس ها را بطور موقتی تسریع داده و در نتیجه منجر به تسکین احتقاق(گرفتگی بینی ) و کاهش زمان تماس ویروس با پوشش داخلی بینی می گردد.

مصرف آش های ساده برای بهبود حال افراد در این مرحله از سرماخوردگی می تواند مناسب باشد که به راحتی با استفاده از برنج،‌ جعفری و گشنیز، کمی تره و شنبلیله، بال و گردن مرغ، کمی روغن زیتون، مقدار کمی نمک، زردچوبه یا زعفران، زیره و در صورت تمایل مقداری کدو آماده می گردد اش و سوپ را همیشه گرم میل کنید.

غذا باید شوربا (سوپ) باشد که در آن کدو، تره، روغن بادام و آرد جو استفاده گردیده باشد و در صورتی که بیمار تب داشته باشد باید سوپ یا اش بدون گوشت باشد و همچنین خوردن نیم رو (تهیه شده با تخم مرغ رسمی و روغن سالم) نیز توصیه شده است.

 موز سبب بهبودی ناراحتی معده می‌شود که معمولا در سرماخوردگی به وجود می‌آید، مصرف فلفل دلمه‌ای هم به دلیل داشتن ویتامین C، توصیه می‌شود بطوری که ویتامین ث با مرکبات برابری میکند، هویج  نیز  دارای بتاکاروتن زیادی است ، از خوردن پرتقال و لیمو شیرین هم غافل نشوید.

مصرف  فلفل تند سبب باز شدن سینوسها و رقیق شدن ترشحات ریه‌ها شده و خردل هم ترشحات مجاری تنفسی را رقیق می‌کند ، از قدیم خوردن پیاز در سرماخوردگی توصیه  فراوانی شده  به دلیل اینکه دارای مواد شیمیائی بوده که برای بهبود برونشیت و سایر عفونت‌ها مفید است و برای استفاده بیشتر از خواص پیاز می‌توانید سوپ آن را هم میل کنید.

چای سبز و سیاه هم دارای کاتچین بوده که آنتی بیوتیک طبیعی و اثرات ضداسهال داشته  ، خوردن مخلوطی از یک قاشق غذا خوری عسل و آب یک نیمه لیموترش تازه در یک لیوان آب گرم، در سرماخوردگی بسیار توصیه شده و این شربت حساسیت سینه را تسکین داده و دارای قدرت ضدعفونی کنندگی بالایی میباشد.

سیر را فراموش نکنید که با داشتن ماده‌ای به نام «آلیسین» خواص ضدعفونی کنندگی و ضدباکتریایی فوق العاده ای داشته و در نتایج یک پژوهش آمریکایی نشان داده که  افرادی که روزانه سیر مصرف می‌کنند کمتر سرما می‌خورند و زمانی که دچار سرماخوردگی می‌شوند علائم سرماخوردگی‌شان خیلی زود از بین خواهد رفت و افراد می توانند دو حبه سیر را له کنند و آن را با آب گوشت یا آب مرغ بجوشانید و داغ میل کنند.

مقداری سیاه دانه را نزدیک بینی قرار بدهید و آن را ببوید، تا نزله (زکام) از بینی خارج و به سینه نریزد و دچار عفونت های سینه نشوید.

یک لیوان را تا نیمه از شیر گرم پر کرده، سپس یک زرده تخم مرغ و یک قاشق چای خوری عسل یا شکر به آن اضافه نمایید ،این معجون می تواند علائمی مانند احتقان، بدن درد، تب و گلودرد را کاهش داده یا برطرف نماید و در طب مدرن هم نشان داده ترکیباتی در عسل، شیر و زرده تخم مرغ وجود دارد که سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و با التهاب به خوبی می جنگد ، به نظر می رسد پروتئین های موجود در زرده تخم مرغ از التهاب بافت گلو و بینی به راحتی می کاهد ودر ضمن ترکیب ال تریپتوفان موجود در شیر گرم سبب احساس بهبود در فردی که ضعف دارد می شود و به بهتر خوابیدن فرد و در نتیجه احساس بهتر شدن او کمک می نماید در دوران بیماری مصرف شیر گرم و عسل را هیچگاه فراموش نکنید.  

شلغم ماده غذایی مفیدی برای درمان سرماخوردگی بوده  زیرا منبعی غنی از ویتامین C و انواع ویتامین های خانواده B میباشد، اما ایرانی ها قرن هاست که از شلغم پخته شده به عنوان درمان سرماخوردگی به خصوص برای کسانی که دچار سرفه هستند، استفاده می کنند و در برخی مطالعات محدود در ایران نشان دادهشده که  شلغم می تواند مانند اکسپکتورانت عمل کند و سبب رقیق و شکسته شدن خلط سینه و راحت تر سرفه کردن شود اما هنوز تحقیقات گسترده و کاملی در این مورد انجام نگرفته شده.

جوشانده انجیرخشک و شیر : خیسانده انجیرخشک به جهت لعابی که تولید می نماید  داروی بسیار خوبی برای کاهش التهاب گلو وسینه میباشد و توصیه شده  که روزی یک یا دو بار و هر بار ۷ عدد انجیرخشک را با یک لیوان شیر به مدت بیست دقیقه بر روی شعله کم بجوشانید و سپس انجیرها و شیر باقیمانده را میل نمایید که این ترکیب علاوه بر نرم کردن گلو و ریه در باز کردن گرفتگی صدای ناشی از سرماخوردگی یا سایر علل بسیار مفید بوده.

صبح ناشتا یک عدد نارنج را از وسط به دو نیم کرده  و دانه های آن را خارج نموده و روی آن را با کمی پودر نبات بپاشید و درون یک ظرف(بدون آب) روی شعله کم قرار بدهید تا آب نارنج درون خودش جوش اید و حالا آب نارنج را به آرامی بمکید که این دارو برای تخلیه ترشحات سینه بسیار موثر بوده

استفاده از روغن حیوانی: قرن ها قبل، مردم جنوب اروپا روغن حیوانی را بر روی گوش های دردناک افراد سرماخورده قرار  میدادند  و معتقد بودند که این روغن درد گوش را کم خواهدکرد. افراد دیگر مانند بومیان آفریقا روغن حیوانی را با موم شمع ها مخلوط می کردند و این مخلوط را بر روی سینه فرد بیمار گذاشته تا تسکین یابند.

مردم ساکن تگزاس هر دو شیوه را در هم آمیختند، یعنی روغن حیوانی و موم را با عصاره درخت کاکتوس مخلوط  نموده و این مخلوط را گرم می کردند و روی سینه فرد سرماخورده به راحتی میمالیدن  و روی آن پارچه تمیزی می بستند و معتقد بودند که این ترکیب مانع از بروز بیماری سینه پهلو در فرد سرماخورده شده اما خب هیچ تحقیق علمی ای در این مورد انجام نشده و همه بصورت تجربیات گذشته به دست افراد رسیده است.

ژاپنی ها عاشق ترشی هستند، جالب این است که بدانید  انان  برخلاف ایرانی ها  معتقدند برای بهبود سرماخوردگی، ترشی به خصوص ترشی آلو و گوجه وحشی خوب ومفید است و سبب زودتر خوب شدن فرد سرماخورده می شود. ژاپنی ها ترشی ای دارند که خودشان آن را «اوموبوشی» نامیده و ترکیبی از ترشی آلو، گوجه وحشی، زالزالک و سبزیجات محلی بوده و معتقدند این ترشی می تواند حال فرد سرماخورده را خوب نماید ،  اما در جنوب ژاپن برعکس شمال آن مردم معتقدند درست است که اوموبوشی به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کرده  اما برای فرد سرماخورده مناسب نبوده و بهتر است کسانی  که می خواهند سریع تر از این بیماری بهبود یابند مربای آلو و گوجه وحشی بخورند، نه ترشی آن را .

برای درمان سرماخوردگی گیاهان دارویی را فراموش نکنید

با داروهای گیاهی ساده‌ای که معمولا در خانه‌ها پیدا می‌شود هم می‌توانید کمی سرماخوردگی را بهبود دهید که یکی از این داروها آویشن است. آویشن سرشار از «فنول» بوده و یک ضدعفونی کننده موثر محسوب می‌شود. متخصصان معتقدند که این گیاه برای درمان التهاب مجاری تنفسی مفید میباشد که برای این کار دو قاشق چای‌خوری آویشن را در یک فنجان آب جوش بریزید و اجازه دهید به مدت ۱۰ دقیقه خوب دم بکشد و محلول را صاف کرده و روزانه سه مرتبه از این دم کرده میل نمایید.البته خوردن آویشن برای زنان باردار (امکان سقط جنین بسیار بالا میرود)و کودکان کمتر از ۲ سال توصیه نمی‌شود .

ترکیب دارچین و عسل هم عفونت‌ها را به راحتی از بین می‌برند و هم از باکتری‌هایی که سبب ایجاد عفونت می‌شوند جلوگیری می‌کند.

درمان با زنجبیل و عسل و لیمو ترش (یا لیمو عمانی) برای درمان سریع سرماخوردگی در طب سنتی سفارش شده است

چای زنجبیل هم خاصیت ویروس کشی داشته و احتقان را برطرف می نماید که  برای تهیه این نوع چای، ۲ قاشق غذاخوری از زنجبیل تازه را در ۲ فنجان آب به مدت ۱۵ دقیقه خوب بجوشانی و سپس آن را از روی شعله بردارید و ده  دقیقه صبر کنید تا خنک شود حا چای زنجبیل آماده مصرف میباشد.

یک درمان خانگی برای سرفه کودکان و بزرگسالان، مخلوط پیاز قرمز، عسل طبیعی و شکر قهوه ای میباشد برای این کار  پیاز را پوست بکنید و حلقه حلقه نماییدو برش های آن را به ترتیب با لایه ای از عسل طبیعی یا شکر قهوه ای بپوشانید و بگذارید این مخلوط ۱۲ تا ۱۵ ساعت ( میزان یک شب تا صبح) خوب بماند و بعد از گذشت این زمان در حدود یک فنجان شربت شیرین پیاز به دست می اید که این شربت حاوی میزان قابل توجهی مواد مغذی، ویتامین ها و مواد معدنی میباشد که از پیاز و عسل به دست آمده و سبب نرم شدن گلو و بهبود سرفه می گردد.

چای گل ماهور برای درمان احتقان سینه و سرفه در سرماخوردگی و آنفلوانزا در طب گیاهی توصیه شده واین گیاه همانند یک داروی خلط آور اثر می کند و سبب رقیق شدن خلط می گردد و برگ های خشک شده گل ماهور را ده  دقیقه در آب جوش قرار دهید و سپس جوشانده حاصل را با عسل طبیعی شیرین نمایید.

قبل از بخور دادن دقت کنید که  کنار یک ظرف در حال جوش آب، آهسته تنفس کنید تا بخار آب جوش مخاط بینی فرد را نسوزاند و می توانید از دستگاه های بخور نیز استفاده نمایید و بینی خود را مرتب تمیز نمایید  

بخور دادن در دوره‌ سرماخوردگی سبب می‌شود که مجاری تنفسی باز شود زیرا  گرما سبب  انبساط رگ‌های خونی و افزایش سرعت جریان خون شده و به این ترتیب سرعت عکس‌العمل سیستم ایمنی بدن را بالاتر می‌برد.

بخور اویشن به تنهایی و یا به همراه پونه کوهی و بنفشه برای درمان مفید است . البته  بخور دادن سندروس و کندور نیز توصیه شده است

استفاده از بخور ترکیبی از گیاهان دارویی شوید، بابونه، بومادران و آویشن و مرزنجوش برای درمان نزله سرد بسیار مفید و مناسب میباشد بخور دا در زیر حوله انجام دهید تا بخوبی عرق کنید.

یکی از بخورهای مفید بخور با اسطوخودوس بوده ، برای این کار ۵ قطره روغن اسطوخودوس را به یک کاسه آب داغ اضافه نموده و به مدت ۱۵ دقیقه بخور دهید و اگر سرماخوردگی‌تان شدید بود این کار را روزی 3 مرتبه تکرار نمایید.

اکالیپتوس هم به دلیل اینکه ضدعفونی کننده و خلط آور بوده و به طور مستقیم روی سلول‌های برونشیت تأثیر خواهد گذاشت و ترشحات ریوی را روان کرده و التهاب مجاری تنفسی را درمان می نماید و زمانی که سرما می‌خورید ۱۵ تا ۲۰ قطره روغن اکالیپتوس را در ۲۵ میلی گرم روغن مایع گیاهی ریخته و سینه‌تان را با آن ماساژ بدهید و هر روز سه مرتبه این کار را تکرار نمایید.

گل ختمی از دیگر گیاهان موثر در درمان سرفه‌های خشک سرماخوردگی میباشد و می‌توانید آن را به‌صورت دم‌‌کرده یا جوشانده نیز به راحتی برای درمان استفاده کنید. فقط یادتان باشد که استفاده از این گیاه یا شکل دارویی آن در افراد دیابتی توصیه نشده است.

دم کرده پونه کوهی و آویشن کوهی در فصل پاییز و زمستان بسیار مناسب ومفید است ودارای خاصیت ضد عفونی کنندگی بوده و برای سرماخوردگی نیز بسیار مفید است که این دمنوش را می توان با مقداری عسل مخلوط کرده  و روزانه چند نوبت میل شود.

 برای سرماخوردگی های ساده در فصل سرد، کدو حلوایی یک درمان مناسب بوده  که می تواند به صورت بخار پز به همراه کمی پودر نبات و دارچین مصرف گردد و همچنین کدو حلوایی منبع مناسبی از ویتامین E، C و بتاکاروتن میباشد که همه آنها خاصیت آنتی اکسیدانی دارند.

کتیرا و سرخارگل برای تقویت و افزایش سیستم ایمنی بدن ، پرسیاوش برای درمان تب، دارچین برای درمان سوء‌هاضمه، گرفتگی عضلات و همچنین افزایش سطح انرژی و بهبود گردش خون هم مفید وضروری  میباشند.

اگر گلو درد شدید دارید مقداری نشاسته را با مقدار کمی شیر سرد حل کنید و اضافه شیرا را با مقداری عسل گرم کنید تاحل شود حال شیر و عسل گرم شده را به نشاسته ای که کامل با کمی شیر حل شده مخلوط میکنید و در اخر میل میکنید که  برای گلو درد بسیار موثر است و البته غرغره کردن اب نمک در گلو نیز مفید است

دم کرده گل گاو زبان به شرط ترش نبودن ان به خصوص در شروع علائم سرماخوردگی، به همراه کمی لیمو عمانی و مقدار کمی عسل یک دمنوش مناسب بوده است

ریختن روغن های با طبع سرد مثل  روغن بنفشه و روغن کدو، در بینی توصیه شده و اگر میزان ترشحات و رقت آن زیاد بود، می توانید سبوس گندم را در سرکه بخیسانید و خشک شده را دود کنیئ و دود آن را استنشاق نمایید و در صورت ریزش زیاد ترشحات به حلق، غرغره کردن آب انار یا آب عدس (آبی که عدس در آن پخته شده) یا پوست و تخم خشخاش یا ترکیبی از آنها مفید بوده و استحمام با آب ولرم در نزله گرم بسیار مفید میباشد.

مصرف ریشه گیاه شیرین بیان یکی از داروهای مناسب برای درمان سرفه های ناشی از سرماخوردگی میباشد و توصیه می شود مقدار اندکی از ریشه شیرین بیان با اندکی آب بجوشانید و سپس آن را با کمی عسل مخلوط کنید وبنوشید. البته تعیین میزان مصرف شیرین بیان باید با نظر پزشک انجام گردد، زیرا زیاده روی در مصرف گیاه شیرین بیان عوارضی جدی را به دنبال می اورد

تذکر:خوردن آنتی هیستامین جهت بند آمدن زکام و آبریزش بینی به هیچ وجه توصیه نخواهد شد و جلوگیری از آبریزش بینی در ابتدای سرماخوردگی، سبب ریختن آن داخل سینه و عفونت سینه می شود و گاهی دلیل مننژیت نیز همین خشک شدن چرک درون بینی است که بسیاری از افراد سریع امپول میزنند و خوردن قرص ها نیز سبب سرکوب شدن علایم سرماخوردگی می شود، ولی برخورد صحیح آن است که با انجام موارد فوق الذکر ظرف یکی دو روز اخلاط و بیماری از بدن دفع شود.

همچنین زدن واکسن آنفولانزا هیچ تاثیری در پیشگیری از آنفولانزای نوع A (خوکی) نداشته است.

مواد غذایی ترش و شور ،غذاهای پری و سرخ کردنی و فست فوت و همچنین غذاهای سرد و تر بلغم زاها، مانند ماست، ماهی و … باید از فهرست غذایی بیمار حذف گردند.

مصرف ادویه های تند و محرک در غذای فرد سرماخورده به ویژه افرادی  که دچار التهاب گلو یا حنجره هستند جایی ندارند و البته و برخلاف عقیده شایع، استفاده از دارچین یا زنجبیل در تغذیه بیمار، برای تسریع درمان او مفید است که در بخش های بالا  این دو ادویه را توضیح داده ایم .

خربزه و انگور که در حالت عادی میوه های فوق العاده مفیدی میباشند در دوره سرماخوردگی می توانند سبب تشدید بیماری بشوند و نباید مصرف گردند و نهایتا این که پرخوری همیشه بد است و در این دوره بدتر .

 

نظرات  

0 # تبسم 1394-12-22 21:01
عالی و کامل بود
پاسخ

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. ملی کالا  Rights Reserved.