ملی کالا محصولات ایرانی سایتی برای نیازمندیهاودانستنیهای روز

روش های درمان حلقه سیاه اطراف چشم روش های درمان حلقه سیاه اطراف چشم
^Back To Top

 حلقه سیاه دراطراف چشم

 

 میتوان گفت که  تاكنون در پوست زير چشم خود يا ديگران تغيير رنگی را ديده ايد. برای بعضی از افراد حلقه سياه زير چشم يك مسئله آزاردهنده میباشد. دلایل متفاوتی برای این سیاهی وجود دارد دلایلی مانند: علائم برخی بيماری ها مثل آلرژی و ضعف بدن و متأسفانه در بسياری موارد علت ژنتيكي میباشد. ارثي بودن به اين معنا نيست كه هيچ راه برای برون رفتي از اين مسئله وجود ندارد بلكه با روشهايي كه در اينجا آشنا مي شويد مي توانيد اثر ظاهری حلقه سياه زير چشم تان را كمرنگ كنيد و در برخی  موارد مي توانيد بطور كامل از آن خلاص  شوید.

 

دلایل سیاهی در حلقه چشم

بیماری تیرگی زیر چشم یک بیماری ایدیوپاتیک بوده  به این معنا که علت آن در بیشتر موارد ناشناخته میباشد  . البته بسیاری از مبتلایان سابقه خانوادگی مثبت دارند و  پوست پلكها نازك بوده و خون  كه نزدیك به سطح پوست حركت می نماید  سبب می شود پوست این ناحیه تیره به نظر رسد ، حالت تیرگی در مواقعی كه فرد خسته و رنگ پریده میباشد و نیز طی دوران قاعدگی و مراحل اخیر حاملگی تشدیدتر شده. با افزایش سن این تغییر رنگ واضحتر می شود. ضربات، پیگمانتاسیون بعد از التهاب یا تحریك هورمون ملانین ساز به هر دلیلی می تواند سبب ایجاد این حالت می شود و گاهی این تغییر رنگ در اثر عوامل شیمیایی مانند جیوه یا نقره می تواند سبب تغییر رنگ آبی، قهوه ای یا خاكستری بشود.

استفاده از تركیبات آرایشی که دارای مواد فتوتوكسیك از جمله پسورالین  است می تواند سبب افزایش رنگدانه در ناحیه پلك شود. اگزما و لیكن پلان به دلیل ایجاد التهاب می تواند سبب تغییر رنگ پلكها نیز شود.

از علل دیگر تیرگی زیر چشم ها می توان به وجود انواع آلرژی ها اشاره نمود.،  آلرژی انواع مختلفی را دارد و از یک حساسیت ساده به بوی گل ، گوجه فرنگی و یا گردن آویز شروع شده  و به آلرژی به پنی سیلین ، دود سیگار و یا هوای آلوده و یا حتی به چهره رئیس اداره ختم می گردد.کم خوابیدن در طول شبانه روز، بیماریهای هورمونی ، عاطفی ،استرس،کمبود اهن بدن، روحی و روانی و تغذیه ای نیز نقش مهمی در بروز تیرگی زیر چشم داشته و گاه ممکن است که بتوان کاهش وزن های نامتعارف را نیز از جمله علل مهم افتادگی ، چین و چروک صورت و تیرگی زیر چشم را دانست .

روش هایی برای كاهش يا رفع حلقه سياه زير چشم

آزمايش خون

ازمايش خون خود  مشخص میکند  كه اين مورد در خانواده تان سابقه دارد يا نه و غالباً حلقه سياه زير چشم ارثي میباشد. همانطور كه گفتيم ارثی بودن به اين معنا نيست كه برای رهايي از آن هيچ راهی وجود نداشته باشد

حلقه سياه زير چشم ممكن است که به علت رسوب كربن سبك به وجود اید كه در نتيجه هضم ناقص پروتئين میباشد. هضم ناقص پروتئين ممكن است که به علت اسيد هيدروكلريك ناكافي در معده باشد و كمبود اسيد هيدروكلريك در معده به علت كمبود عمده ويتامين B6 (پيروكسين) و اسيد فوليك میباشد در  حدود 30 درصد افراد نمي توانند B6 و يا اسيد فوليك را جذب نمایند و بايستی اين مواد از راههای ديگری تامين کنند.

تشخيص عوامل آلرژی

نشانه شايع آلرژی يا حساسيت تغيير رنگ پوست زير چشم میباشد ،  اگر آلرژی مشكل عمده افراد باشد، به راحتي مي توانيد آن را درمان كنيد  يا از عوامل به وجود آورنده اش دوری كنيد.

داشتن خواب كافی

كاملاً مشخص نشده كه چرا خواب ناكافي، باعث ايجاد حلقه سياه زير چشم مي شود اما همه ما اثر كم خوابي در چشمان خود يا اطرافيانمان را به وفور میبینیم و  سياهي زير چشم مي تواند نشان دهنده اين باشد كه ميزان خواب و استراحت افراد كم است و با مشاهده كاهش سياهي زير چشم و افزايش ساعت خواب خود، تعيين نمایید  كه چقدر نياز به خواب داريد که معمولاً 7 تا 9 ساعت در شب لازم است،  اما اين زمان در افراد مختلف، متفاوت است. میتوانید خوابتان را برای مدت دو هفته منظم كنيد تا تغييرات حلقه زير چشم را به خوبی ببينيد.

البته  الكل و برخي داروها بر روی كيفيت خواب  هم اثر مي گذارد، پرهيز از مصرف اين فراورده ها يا مصرف در حد تعادل نتيجه خوبي را مي دهد. كمبود خواب، با جذب كمتر ويتامين ها در بدن و همين طور كاهش عملكرد غده فوق كليوی (آدرنال) ارتباط نزديكي را دارد و كاهش عملكرد آدرنال باعث  كاهش جذب ويتامين B6 مي شودو در نتيجه حلقه سياه زير چشم اجتناب ناپذير میباشد.خواب به تنظيم ويتامين های مورد نياز بدن نیز كمك شایانی مي كند. منيزيم و كلسيم موجود در شير يا مصرف مكمل های معدني خوب، عملكرد آدرنال را به حالت عادی باز مي گردانند و اگر مي خواهيد حلقه سياه زير چشم را از بین ببرید  استرس ها را كم كنيد و بيشتر بخوابيد،با مصرف ويتامين ها و مواد معدني لازم غده آدرنال را  تقويت کنید.

در حال خواب نيز پوستتان را درمان كنيد

استفاده از ماسك های شبانه صورت به كاهش پف كردگي يا كاهش تغيير رنگ زير چشم كمك مي نماید، اين ماسك ها به صورت دستي هم مي توانيد تهيه كنيد.میتوانید  ليف حمام را با آب سرد مرطوب کرده  ليف را فشار دهيد تا آب اضافي آن خارج گردد، كمي قبل از خواب  بر روی چشمان بسته قرار داده و  اين كار ساده در سرعت درمان مؤثر میباشد، به يك پزشك طب گياهي مراجعه كنيد اگر مشكل اصلي فقر ويتاميني يا مشكل در جذب مواد معدني  دارید  حتماً ان را درمان کنید. اين پزشكان به تسكين و درمان کسانی كه بيماری های مزمن دارند كمك می نماید.

درمان سیاهی چشم با خيار : برشهای حلقه ای خيار را روزانه  بر روی چشمهایتان بگذاريد  حال خواهيد ديد که پوست از نظر ظاهری باطراوت شده است . میتوانید چای بسته ای مرطوب  را يا يك قطعه يخ در پارچه نرمي بپيچانيد وبر روی چشماها بگذاريد اين عمل ورم و تغيير رنگ زير چشم را كاهش داده و همچنین میتوانید بسته های چای يا برشهای حلقه ای سرد و تازه خيار را 10 تا 15 دقيقه بر روی چشم نگه بدارید.

ناحيه دور چشم را آرام كنيد: برای آرام كردن دور چشم، تكه پارچه پنبه ای را مرطوب نموده و برای مدت كوتاهي در يخچال قرار داده و به آرامي در ناحيه حلقه سياه زير چشم قرار یدهید. چشم ها را ببنديد و با انگشت خود  اين ناحيه را از روی پارچه مالش بدهيد و اين كار را به دفعات انجام داده.

سعی شود همیشه از كرم های دور چشم محتوی ويتامين K و A استفاده شود

حلقه سياه ممكن بوده که  به علت كمبود ويتامين K باشد و به هر حال پژوهش های اخير نشان داده ،  كرم های پوست محتوی اين دو ويتامين پف كردگي و تغيير رنگ محسوس در بسياری بيماران را كاهش  بدهد و مصرف روزانه و طولاني مدت اين كرم ها نتيجه مطلوب را در بر دارد البته در مورد کرم های دور چشم بهتر است از كرمهای حاوی AHA استفاده گردد

از ماليدن چشم ها خودداری شود

گاهي مالش و اصطكاك چشم ها سبب حساسيت مي گردد،  مالش پوست دور چشم را آزرده میکند  و ممكن است باعث شكنندگي مويرگهای خوني خيلي ريز پوست گردد  كه پف كردگي و تغيير رنگ پوست را به همراه دارد.

رژيم غذايی سالم و متعادلی را داشته باشيد

روزانه مكمل های ويتاميني لازم را مصرف نمایید و روزانه مقدار زيادی آب بنوشيد. حلقه سياه و پف آلودگي اغلب به خاطر كمبود ويتامين K يا ناكافي بودن آنتي اكسيدانهاست و همين طور كمبود ويتامين B12 كه معمولاً به علت كم خوني میباشد که  سبب  ايجاد حلقه سياه در چشم مي شود. حتماً مقدار زيادی ميوه و سبزيجات سبز رنگ یا همان سبزیجات حاوی انتی اکسیدان بخصوص كلم بروكلی و اسفناج مصرف نمایید.

مقدار نمك مصرفی تان را كاهش داده

خوردن زياده از حد نمك سبب  مي شود که  بدن آب را در جاهای غير معمول بدن مانند دور چشم نگه یدارد  كه سبب پف كردگي چشم مي شود و مصرف زياد نمك به گردش خون زيان رسانده و سبب مي شود رگ های پوست آبي تر به نظر برسند.

سيگار نكشيد: سيگار نه تنها تهديدی براي سلامتی بدن بوده  بلكه ظاهر رگ های خوني زير پوست را آبي و برجسته تر مي نماید.

استفاده از روش  مزوتراپی : در این روش از ترکیباتی مثل  ویتامین K ، رتینول ، ویتامین ث ، داروهای باز کننده عروق ، انواع اسیدهای میوه مثل اسید گلیکولیک و مواد دیگری از جمله اسید آمینه و اسیدهای چرب استفاده می گردد .

تاثیر چای كیسه‌ای فوق العاده است

یكی از روش‌های خانگی و طب سنتی  برای بهبود كبودی و سیاهی دور چشم، استفاده از چای كیسه‌ای مرطوب و سرد شده میباشد. بعد  از استفاده از چای كیسه‌ای به محض آن‌كه كیسه چای حرارت خود را از دست داده باید  آن را بر روی چشم‌ها  بگذارید. بهتر میباشد که  از دو چای كیسه‌ای به‌طور همزمان استفاده کرده و اجازه بدهید که  به‌مدت بیست دقیقه بر روی چشم‌ها و ناحیه زیر چشم خوب بماند و  برگ چای به‌دلیل داشتن ماده‌ای به نام تانین موجب بهبود سیاهی و تیرگی دور چشم شده و همین‌طور از بروز پف و تورم در این ناحیه نیز پیشگیری می نماید، می‌توانید چای كیسه‌ای را در یخچال گذاشته و حداكثر ظرف مدت 24 ساعت آن را مصرف نمایند.

بادام و لیموترش

استفاده از این ترکیب یكی از بهترین روش‌ها برای از بین‌بردن تیرگی دور چشم، بهبود جریان گردش خون در این ناحیه میباشد. برای این منظور كافی است که ناحیه اطراف چشم و عضلات آن را با كمك روغن بادام تلخ كه به همراه اندكی آب لیموترش تازه تركیب  و خوب ماساژ دهید. ماساژ این ناحیه هر شب قبل  از خوا باعث بهبود گردش خون در عضلات اطراف چشم شده و موجب بهبود تیرگی‌ها و سیاهی اطراف چشم میشود و آن را تعدیل می بخشد.

ماسک چشم

یكی دیگر از روش‌هایی كه به تسكین و بهبود سیاهی دور چشم ناشی از خستگی و كار زیاد كمك می نماید، استفاده از ماسك خیار و گلاب میباشد و  برای تهیه این ماسك كافی بوده که  یك خیار را با پوست یا بدون پوست رنده نموده و آن را درون 3 تا 4 قاشق غذاخوری گلاب خالص خیس نموده و این تركیب را بر روی پلك‌ها، اطراف چشم و گودی چشم بگذارید و اجازه دهید که به‌مدت 15دقیقه به همین صورت بر چشمها بماند. نكته مهم این بوده  كه خیار را به‌خوبی شسته  و مراقب باشید كه پلك‌ها را به‌خوبی ببندید تا آب این ماسك وارد چشم‌های‌تان نشود و سپس این ماسك را با دستمال مرطوب از روی چشم‌ها برداشته و صورت‌ را با آب نسبتا خنك بشویید از اب گرم برای شستشوی صورت استفاده نکنید.

گلاب درمانگر

یكی از ساده‌ترین و كاربردی‌ترین نسخه‌های خانگی برای از بین‌بردن پف زیر چشم استفاده از یك دستمال نخی تمیز و آغشته كردن آن به گلاب میباشد که  این دستمال را بر روی صورت‌تان گذاشته  به‌گونه‌ای كه چشم‌ها و ناحیه زیر آن را به‌خوبی پوشش داده شود. هر چند دقیقه یك‌بار درصورت نیاز با كمك اسپری، مقداری گلاب  را بر روی دستمال اشیده و  تكرار این روش به ‌مدت یك هفته به افراد كمك می‌كند كه برای مدت‌ها از شر پف زیر چشم‌تان راحت شوند

نعناع

استفاده از كمپرس عصاره برگ‌های نعنا تاثیر زیادی در بهبود تیرگی اطراف چشم داشته و به اعتقاد بسیاری از درمانگران شیوه‌های طبیعی درمانی تهیه عصاره برگ‌های نعنا كه از جوشاندن برگ‌های این گیاه دارویی به‌دست می‌آید که موجب بهبود این تیرگی میگردد که  بهترین روش برای تهیه این عصاره آن بوده که  كه 2 تا 3 قاشق از برگ‌های نعنا را درون دو ‌لیوان آب ریخته  و آن را بر روی حرارت كم قرار داده  تا بجوشد. سپس عصاره به‌دست آمده را صاف نمو ده  و اجازه دهید که  سرد شود و در این مرحله دستمالی تمیز و نخی را به عصاره نعنا آغشته کنید و آن را بر روی چشم‌ها قرار دهید  و درصورتی كه امكان آن را داشته باشد، بگذارید تمام شب  برروی صورت‌تان باقی بماند.

موز و انار بخورید : تحقیقات نشان داده میوه‌هایی مثل انار و موز از جمله بهترین خوراكی‌ها برای بهبود كبودی دور چشم محسوب می‌شوند.

پف دور چشم

پف دور چشم درجاتی داشته و باید گفت کسانی  که دارای پوستی تیره هستند معمولا تیرگی دور چشم آنها بیشتر بوده و سیاهی دور چشم کسانی  که پوست روشنی دارند کمتر میباشد و   برای از بین بردن این مشکل همان طور که گفتیم از راه‌حل‌های مختلفی میتوان استفاده کرد  یکی از راه‌حل‌های اساسی جراحی زیبایی این قسمت بوده، البته با لیزر هم می‌توان این سیاهی‌ها را کمتر نمود و  لیزر با تحریک و تولید کلاژن پوست را جوان کرده  و سیاهی‌ها را از بین می‌برد، البته این روش هزینه نسبتا بالایی داشته و می‌تواند خطرهایی هم  در پی داشته باشد.

میتوان با آرايش ظاهر حلقه را پوشانيد : اگر زمانی با روشهای بالا درمان نشدید، از سايه زرد رنگ برای پوشانيدن عيوب زير چشم استفاده نمایید. رنگ زرد مي تواند رنگ بنفش، آبي و قهوه ای زير چشم را  به راحتی بپوشاند ، اما در مقابل، رنگ صورتي اين حلقه را بيشتر نمايان مي كند ،  برای زمينه آرايش بهتر است که  از كرم پودرهای آرايشي استفاده نمایید. استفاده از پدهای گرم و سرد به طور متوالی  که برای تحریک عروق خونی زیر چشم مناسب بوده و البته باید توجه داشت که این پدها نباید خیلی سرد و یا گرم باشند.

صبح ها  که از خواب بیدار می‌شوید صورتتان را با آب خنک شستشودهید که این باعث می‌شود رگ‌های خونی زیر چشمان افراد به یک باره بر اثر سردی آب منقبض و بعد از چند دقیقه به صورت واکنشی متورم گردد و افزایش خون‌رسانی درمان اصلی کبودی زیر چشم میباشد

از چه نوع کرمی و چگونه باید استفاده کرد

چه موادی باید در کرم باشد

زمانی که  قرار است برای یک کرم هزینه کنید بهتر است از مواد اولیه آن مطلع گردید  تا مطمئن شوید کرم را درست می‌خرید ،به همین دلیل حتما به برچسب کرم خریداری شده دقت نمایید و آن را مطالعه کنید، مثلا یک کرم ضدچروک و ضدپیری چشم باید حاوی موادی هم چون رتینوئید، کافئین، آلفاهیدروکسی اسید، آنزیم Q10 و ویتامین C باشد. کرمی هم که برای از بین بردن حلقه‌های دور چشم به کار می‌آید باید حاوی موادی مانند  ویتامین K یا هیدروکینون یا کافئین یا عصاره چای سبز یا رتینول باشد و توجه نمایید حتما کرم باید یکی از این مواد را درخود  داشته ‌باشد گرانی و ارزانی کرم دلیل برخوب بود ان نیست.

از کرم شب یا روز استفاده شود؟

قبل از خرید باید توجه داشت که چه نوعی میخواهید اگر میخواهید در طول روز کرم بزنید یا تنها شب‌ها از کرم دور چشم‌ استفاده ‌کنید یا اینکه به دنبال کرم‌های مختلفی برای هردو این حالت‌ها میباشید . به عنوان مثال برخی افراد کرم ضدچروک روشن کننده‌ای می‌خواهند که زیر آرایش از آن استفاده نمایند و اگر افراد هم چنین کرمی می‌خواهند حتما باید در آن فیلترهای محافظت‌کننده در اشعه ماوراي‌بنفشSPF وجود داشته باشد و  اگرهم‌ درون کرم موادی چون دی‌اکساید تیتانیوم یا زینک اکساید وجود داشته باشد می‌تواند از پوست در مقابل آفتاب محافظت نماید.

چه کرم‌هایی را باید نخرید

پوست زیر چشم بسیار حساس بوده و  به همین دلیل به راحتی تحریک میگردد و می‌تواند دچار التهاب بشود و  توجه کنید حتما کرمی بخرید که هیچ‌گونه مواد عطری در آن وجود نداشته‌ و PH درون آن نیز نزدیک پوست و اشک چشم باشد و علاوه بر این ها وجود هرگونه الکل و منتول نیز می‌تواند سبب التهاب پوست افراد  شود و علاوه بر این بهتر است  که از خرید کرم‌هایی که بسته‌بندی شیشه‌ای دارند صرفنظر گردد و به دنبال کرم‌هایی باشید که در تیوب میباشد. به این دلیل که بیشتر شیشه‌ها در گشادی را دارند و این باعث  شده  که کرم بیشتر در معرض هوا و نور قرار بگیرد و همین موجب کم شدن کیفیت کرم و رشد بیشتر باکتری‌ها میگردد.

طریقه مصرف کرم

استفاده از کرم دور چشم نیز تکنیک‌های خاصی دارد که  باید ابتدا  از گوشه داخلی چشم‌ها شروع و سپس به سمت بیرون حرکت نمایید و  یا اینکه از گوشه بیرونی چشم‌ها شروع شود و به سمت داخل بیایید تا به بینی برسیدو برای زدن بر روی پلک ها مهم نبوده و میتوان شب ها در این نواحی کرم زد

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. ملی کالا  Rights Reserved.