ملی کالا محصولات ایرانی سایتی برای نیازمندیهاودانستنیهای روز

کشمش نوعی انگور خشک با خواص فوق العاده سلامتی کشمش نوعی انگور خشک با خواص فوق العاده سلامتی
^Back To Top


Warning: getimagesize(http://www.negahmedia.ir/assets/uploads/pic/81014/1.jpg): failed to open stream: Connection timed out in /home3/melikala/public_html/plugins/content/smartresizer/smartresizer.php on line 606

کشمش

 

کشمش نوعی انگور خشک شده میباشد که  سرشار از آهن، پتاسیم، کلسیم و ویتامین‌های گروه A،B منبع خوب ویتامین Dو هورمون استروژن  است،کشمش دارای مقدار زیادی آهن بوده بطوری که ششصد گرم کشمش میتواند در حدود 90 درصد آهن مورد نیاز روزانه بدن را تأمین و صد گرم کشمش می تواند در حدود 88/1میلی گرم آهن را دارا باشد، بطوری که در صد گرم گوشت گاو بین 4-2 میلی گرم آهن  وجود دارد.

 

 همچنین میتوان گفت کشمش دارای خواص فراوان آنتی اکسیدان بوده که  از تخریب سلولی جلوگیری نموده و کشمش میوه ی رسیده و خشک شده ی انگور است که با توجه به نوع انگور، روش و شرایط خشک کردن وهمچنین مواد افزودنی مجاز موجود در آن به نامهای مختلفی در بازار به فروش رسیده و مانند دیگر خشکبارها در تمام سال یافت می‌گردد.

کشمش در ایران و مصر در ۲۰۰۰ سال قبل از میلاد، تولید و کشمش در روم به عنوان جایزه ای برای افراد که محل‌های عبادت را تزیین  و برای برندگان مسابقات ورزشی استفاده شده و کشاورزان در سراسر ایران از گونه‌های مختلف انگور و با روشهای گوناگون انواع زیادی کشمش تولید نموده که برای مصارفی همچون  آشپزی، آجیل و نیز تهیه عرق کاربرد داشته است.

انگور وقتی خشک گردید مقداری از آب و سلولز آن تحت تاثیر دیاستازها که در روی پوست انگور موجود بوده به قند تبدیل  و ۷۵ درصد قند گلوکز قند قابل جذب برای بدن ساخته می شود.کشمش را می توا به عنوان آجیل در دسترس کودکان قرار داد و با توجه به مصرف آن شاهد رشد سریع کودکان و نوجوانان باشیم زیرا کلسیم و فسفر موجود در کشمش برای استخوان بندی شان بسیار مفید بوده و برای کودکان ضعیف و کم خون هم دارویی بی نظیر ی محسوب خواهد شد و اشتهای آنان را زیاد کرده ودر درمان لاغری وضعف کودکان  به نحو احسن مفید بوده و اگرمادران باردار و شیرده  هر روز مقداری کشمش را به جای ویتامین های مصنوعی استفاده نمایند در حفظ و رشد جنین و فرزند ه خود کمک نموده و در تایید این حرف و رشد جنین و تامین سلامت مادر و فرزندانشان نقش بسزا و ارزشمندی داشته اند. میتوانید آن را به همراه بلغور جو دوسر قرار دهید و یاحتی بصورت آجیل یک مشت از آن را بخورید .مصرف کشمش به طور گسترده در پخت و پز فرهنگی در سراسر جهان به خصوص در دسر مورد استفاده شده و نیز به عنوان مکمل های غذایی با انرژی بالایی برای کوهنوردان و ورزشکاران استفاده می شود.

انواع کشمش

کشمش سبز قلمی:

برای تهیه این نوع کشمش سبز از امولسیون سرد استفاده که مخلوطی از درصدهای معین کربنات پتاسیم و روغن کشمش نوعی روغن استرالیایی می‌باشد. مقدار یک لیتر روغن با ۲٫۵ کیلوگرم کربنات پتاسیم در ۱۰۰ لیتر آب مخلوط کرده و انگور را بعد از برداشت خوب تمیز نموده و درون محلول فرو می‌برند بمدت۲۰تا ۳۰ ثانیه بسته به نوع انگور و سپس آن را روی رشته‌های سیم مفتولی داخل مکان های (بارگاه) بهداشتی آویزان کرده تا خشک گردد  وبه این طریق کشمش سبز تولید  و البته اگر بخواهیم می‌توان از گاز گوگرد نیز برای تهیه کشمش دودی استفاده که در این روش پودر گوگرد را داخل سینی کوچکی قرار داده و آن را آتش می‌زنند ،و برای همگن شدن پخش گوگرد دریچه‌هایی در بارگاه تعبیه  که با باز و بسته کردن تدریجی آن جریان هوا  را در داخل بارگاه برقرار داده.

کشمش زرد (دودی):

تمام مراحل تهیه این نوع کشمش مثل کشمش سبز قلمی شکل میگیرد که در این روش از گاز گوگرد برای تهیه کشمش دودی استفاده کرده و به این ترتیب پودر گوگرد را داخل سینی کوچکی میریزند و آن را آتش زده و برای همگن شدن پخش گوگرد دریچه‌هایی در بارگاه تعبیه و با باز و بسته کردن تدریجی آن جریان هوا در داخل بارگاه قرار می دهند

کشمش تیفی:

برای تهیه کشمش نوع تیفی از رقم های مختلف انگور از جمله رقم سبزه مال، رقم رزقی و رقم۰۰۰۰استفاده و کشمش تیفی همچون کشمش آفتابی در محلول تیز آب فرو اما تنها تفاوت آن با کشمش آفتابی آن بودهکه به جای پهن کردن در آفتاب آن را در سایه و روی بند خشک کرده.

کشمش آفتابی:

برای تهیه این نوع کشمش از رقم پیکانی و رقم رسمی استفاده خواهد شد و برای این کار انگور را بعد از برداشت در محلول تیز آب فرو میبرند و سپس آن را در محلی تمیز و در معرض تابش نور مستقیم نور خورشید پهن  خواهند کرد.

کشمش مویز:

انگور بادانه خشک می شود مویز نام میگیرد که برای تهیه نوع دیگری به نام مویز بیشتر از رقم رزقی استفاده شده و برای این منظور انگور را بعد از برداشت در محلی تمیز و عاری از هرگونه آلودگی پهن خواهند کرد و بعداز خشک شدن ان را جمع‌آوری میکنند و در سبدهای بزرگی قابل نگهداری نموده.

مطابق استاندارد ملي ايران، انواع کشمش  را میتوان بطر کلی به سه گروه آفتابی، تيزابي و انگوری تقسيم نمود:

نوع کشمش آفتابی که به ميوه‌ي رسيده‌ي انواع مختلف انگور بي‌دانه اطلاق می گردد که با تابش مستقيم آفتاب خشک می شود و به رنگ قهوه‌اي در مي‌آيد. در حالي که کشمش انگوری به رنگ زرد کهربايي تا قهوه‌اي روشن موجود بوده و همراه دود گوگرد خشک خواهد شد اماباید توجه داشت که براي توليد کشمش تيزابي از محلول‌هاي قليايي مجاز استفاده ميگردد که محصول نهايي داراي رنگ زرد روشن تا قهوه‌اي خرمايي خواهد بود وجالب‌تر اين که در بازار دو نوع دانه‌دار و بي‌دانه نيز وجود دارند بطوري که اين طبقه‌بندي به علت نوع انگور مورد استفاده میشود براي توليد کشمش بوده ،البته علاوه براین نوع کشمش مويز نيز در اين گروه قرار مي‌گيرد  همان کشمشي که از انگورهاي سياه مجلسي قرمز يا انگور شاهاني تهيه ميگردد، البته فراموش نشود که انگور در اثر خشک شدن خواص خود را از دست نمیدهدو حتي قندش زيادترمیشود و اثر نيروبخش آن بيشترنیز میگردد و خاصيت نرم‌کنندگي سينه را نيز پيدا کرده.

در ضمن، عمده قند انگوردارای فروکتوز بوده که براي افراد مبتلا به ديابت به اندازه گلوکز مشکل‌ساز نخواهد بود و همچنين در سالهاي اخير وجود فلز کروم در انگور تشخيص داده  که به کاهش قند خون کمک بيشتري می نماید و لازم وضروری است.

خواص دارویی کشمش

بطور کل میتوان خواص دارویی را این گونه گفت که دارای خاصیت  ضددرد، ضدچسبندگي پلاکت‌، ضدآلزايمر، ضد سفت و سخت شدن رگ‌، ، ضد آلرژی ،محافظ کبد، ضدباکتری، افزايش‌دهنده قوای جنسی، ملين، محرک ايمني بدن و محافظت‌کننده در برابر اشعه‌ها و دیگر خواصی که در زیر آمده میباشد.

 از فیبر موجود در کشمش میتوان از سرطان کولون و از رشد غیر معمول سلول‌ها جلوگیری  و موجب کنترل قند خون در بدن شد و برای درمان بی نظمی معده و یبوست این ماده مغذی مفید بوده و برای جلوگیری از این ناخوشی ها می توانید، 6-5 عدد کشمش را خیس و بعد از چند ساعت آب آن را نوشید  همچنین  مصرف آن نیز سستی و رخوت را از بدن دور کرده و موجب از بین رفتن آب اضافی در بدن می‌شود و بدن را نیز تقویت می‌کند

دهان را خوشبو کرده و  متخصصان تغذیه معتقد اند خوردن چند عدد کشمش در روز به تقویت حافظه کمک نموده و افراد را از ابتلا به بیماری آلزایمر مصون می‌ داشتهو همچنین فیبر زیاد در کشمش به کاهش کلسترول (LDL)و بهبود عملکرد روده‌ها کمک شایانی می‌کند ودر کنار آن پتاسیم را می‌توان نیز نام برد که موجب کاهش فشارخون گردیده و باعث جلوگیری از دفع مایعات بدن می‌شود و به میزان کافی در کشمش وجود دارد مصرف کشمش به دلیل داشتن کلسیم فراوان برای سلامت استخوان‌هاضروری است و از پوکی استخوان جلوگیری کرده که به همین دلیل مصرف کشمش این میوه خشک خوشمزه برای زنان قبل از یائسگی ضرورت دارد، همچنین سلنیوم در کشمش برای پوست عالی بوده،برای تقویت طبیعی انرژی کشمش  فوق العاده است بطوری که گفته میشود  درحدود صدگرم کشمش شامل بیش از 25%مواد مورد نیاز بدن را داراست.

کشمش را در گروه میوه خشک مغذی میتوان قرار داد که  مانند دیگر خشکبارها در تمام فصول سال میتوان ان را یافت و یک غذای پر از انرژی، کم چرب و کم سدیم .باعث کاهش استرس ، بالا رفتن عملکرد صحیح رگ های بدن، بعلت داشتن قند فروکتوز در کشمش، دارای خاصیت مصرف سریع انرژی بوده و کاهش وزن را ایجاد میکند و حتی میتوان گفت کشمش مانند هویج، برای سلامتی چشم مفید بوده و اسپاسم یا گرفتگی عضلانی را کاهش میدهد .وجود موادی مانند پتاسیم و اسیدهای مالیک و سیتریک و تار تاریک در کشمش می تواند اوره خون را تنظیم نموده و کلسترول زیادی خون را دفع کرده و به تنظیم فشار خون کمک کند.افسرده ها کشمش (به دلیل تاثیر خاصیت ویتامین B آن)بخورند تا براحتی با این موضوع کنار بیایند و شادابی را به ارمغان آورند.

 باوجودی که کشمش مزه شیرین وخاصیت چسبناک داشته، بر دندان اثر مخربی نخواهد داشت و باعث خرابی دندان نمی گردد، حتی می توان گفت این میوه خشک از فساد دندان جلوگیری نیز مینماید و برای سلامت دندان و لثه بسیار مفید خواهد بود،کشمش را به گوشت اضافه میکنند  تا مقدار چربی غذا را کم کرده و مقدار فیبر و آهن را افزایش دهد و مقدار سدیم را کاهش نماید،برای پیشگیری از سرطان کشمش خاصیت فراوانی دارد و همچنین میزان  کلسترول بد را در خون کم کرده و باعث کاهش بیماری قلبی می شود که برای این کار اگر به مدت چهار هفته هر روز کشمش مصرف شود، آنتی اکسیدان در خون افزایش و کلسترول بد( LDL) کاهش خواهد یافت.

 اگر مویز را خالی از هسته کرده و به مراه گل گاوزبان و خرمای سبز مصرفکنیم  به بیماران آسمی کمک شایانی کردده ایم و اگر دچار قارچ های پوستی هستید کشمش را بکوبید و با صبر زرد مخلوط کنید و روی محل مورد نظر ضماد کرده تا قارچ را از بین ببرید. ضماد کشمش  به همراه  پیه زعفران و زرده تخم مرغ و موز باعث گشوده شدن کورک و آبسه می گردد.

دیدگاه امامان درباره خواص دارویی کشمشک

امام علی (ع)درباره خواص کشمش فرمودند:فردی که بیست و یک عدد کشمش را ناشتا بخورد به هیچ بیماری مبتلا نخواهد شد و فقط مرگ او را از پای در می آورد.

امام صادق(ع) درباره خواص کشمش می فرماید: کشمش اعصاب را تقویت  کردهو کسالت رااز بین می برد و نفس و روان را جلا می بخشد.

مضرات مصرف در زیادی کشمش:

افراط در خوردن کشمش باعث بالا رفتن فشار خون و همچنین بالا رفتن غلظت خون می گردد.وقبل از مصرف به دلیل احتمال الودگی ان را مورد شسته شو قرار دهند تا گرد وغبار آن باعث ایجاد بیماری در بدن را ننماید.

باید به این نکته مهم توجه داشت که انگور ممکن لخته شدن خون را کند نموده و ممکن است شانس کبودی و خونریزی در افراد با شرایط خونریزی را افزایش داده و با این حال، هیچ گزارشی از این که در انسان رخ داده باشد نیز وجود ندارد اما بهتر است که بعد از عمل  .جراحی سبب خونریزی بیشتری در حین و حتی بعد از جراحی نیز  شود. حداقل دو هفته قبل از عمل جراحی از انگور و محصولات آن استفاده نشود.

 

 

نظرات  

0 # اشکان 1394-09-14 18:50
من تو باشگاه کشمش و گردو میخورم .انرژی بهم میده و جلو ضعف میگیره
پاسخ
0 # sahar 1394-09-15 15:38
من با نظر اقا اشکان موافقم..منم کنکوری ام همیشه کشمش رو میخورم
پاسخ

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. ملی کالا  Rights Reserved.