ملی کالا محصولات ایرانی سایتی برای نیازمندیهاودانستنیهای روز

کاشت گیاه قهر و آشتی و خواص آن کاشت گیاه قهر و آشتی و خواص آن
^Back To Top

 

کاشت گیاه قهر و آشتی

دو روش برای تکثیر گیاه قهر و آشتی وجود دارد:

کشت از طریق بذر: بذر این گیاه دیواره سخت دارد پس باید قبل از کاشت خراش دهی صورت گیرد و ۱ روز در آب گرم و دمای بالا قرار گیرد تا جوانه زنی سریع و راحت انجام شود.

کشت از طریق قلمه ساقه: بهترین زمان قلمه گرفتن، در تابستان بوده که برای این منظور از شاخه های نرم گیاه و بدون گل استفاده می گردد.

گیاه قهر و آشتی معمولا از طریق بذر کشت میگردد و قبل از کاشت بهتر است بذرها را چند ساعت در آب خیسانده و گل های صورتی این گیاه دانه تولید کرده و بذرها را در خاک و یا در مخلوط خزه تورب و پرلیت کاشته شده و آنها را با 0/3 سانتی متر خاک پوشانده گردیده و خاک باید مرطوب است وپس از کاشت بذرها یک پلاستیک تمیز روی گلدان کشیده و بذرها برای جوانه زنی به رطوبت زیادی نیاز داشته و جوانه زنی معمولا 14 تا 21 روز طول کشیده و دمای مناسب برای رشد این گیاه 21 تا 30 درجه سانتی گراد است و بذرها را ابتدا در یک گلدان هفت سانتی متری کاشته و پس از این که بذرها جوانه زده شده و به خوبی تثبیت میگردد و قوی ترین نهال ها را انتخاب نموده و آن ها را به گلدان های 13 سانتی متری منتقل کردهولی فراموش نکنید در گلدان سوراخ زهکشی قرار داده شود.

همچنین شما می توانید این گیاه را از طریق قلمه نیز کشت کنید و یک شاخه که دارای یک گره برگی است را قطع کرده و آن را در خاک قرار داده وبر روی آن را با پلاستیک پوشانده تا خاک مرطوب بماند. در آب و هوای گرم، تقریبا باید هر روز به گیاه قهر و آشتی آب داده و البته باید دانست که گیاه قهر و آشتی به سادگی از طریق بذر رشد می کند و یک گیاه بسیار سازگار است اما به رطوبت و گرما نیاز دارد و کشت از طریق بدر بسیار راحت تر است. زمانی که ریشه این گیاه در یک فضای محدودی باشد، شکل گل ها و شاخ و برگ ها جذاب تر شده ولی به هرحال در صورتی که ریشه از سوراخ زهکشی گلدان بیرون بیاید باید گلدان را عوض کرد و گیاه را به یک گلدان بزرگ تر منتقل کرد.

بهترین رشد گیاه قهر در خاکی صورت می گیرد که غنی از مواد آلی باشد و همچنین زهکش مناسب داشته  و به آبیاری بیش از حد حساس بوده ، پس باید آبیاری منظم و با در نظر گرفتن زهکش مناسب خاک انجام گردد و همچنین این گیاه به آفتاب و شرایط نیمه سایه نیاز داشته و باید توجه داشت که اگر هوا زیاد گرم گردد و یا تاریکی اتفاق افتد و عکس العمل جمع شدن برگ ها و قهر آن رخ داده

– بهتر از در محلی که امکان برخورد با آن زیاد است قرار نگیرد چون خساس بودن آن وقهر مدام به گیاه آسیب می زند.

خواص  گل قهر:

جوشانده ریشه این گیاه در رفع ناراحتی های وجود سنگ در بدن اثر مفید بوده و از برگ ها و ریشه آن در موارد بواسیر و فیستولا استفاده گردیده و برگ های له شده آن را به صورت خمیر بر روی بیضه های آب آورده می اندازند. به علاوه برگها و ساقه های له شده آن برای محل گزیدگی عقرب به کار رفته و در بعضی منابع برای ریشه آن اثر تقویت نیروی جنسی قایل هستند.

در شبه جزیره مالایا و اندونزی مرسوم است همان طور که این گیاه با کمترین تماسی به اصطلاح می خوابد، برای استفاده از این خاصیت سرشاخه های برگدار جوان آن را زیر تشک کودکان نا آرام قرار داده  و به علاوه بچه را در جوشانده برگه ای آن حمام کرده روی تشک آن خوابانده و خواب آرم و راحتی برای بچه می آورد.

 برگهای له شده آن به صورت ضماد بر روی ورم ها قرار داده و در فیلیپین برگهای له شده آن با روغنی نظیر روغن کنجد یا زیتون مخلوط  نموده  و به صورت ضماد در محل فتق قرار داده که برای معالجه فتق مفید بوده و از ریشه گیاه به عنوان مدر و برای معالجه اسهال خونی و در موارد عادت ماهیانه دردناک می خورند

همچنین جوشانده سرشاخه های برگ دار گیاه برای تسکین آسم مصرف میگردد

مضرات  مصرف گل قهر

اگر از جوشانده این گیاه استفاده شود پس باید توجه داشت که دم نوش غلیظ سبب مسمومیت و ریزش مو می شود.

نکات نگهداری گیاه قهر

ملی کالا

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. ملی کالا  Rights Reserved.