ملی کالا محصولات ایرانی سایتی برای نیازمندیهاودانستنیهای روز

آفات و بیماری های گیاه دارویی ماش آفات و بیماری های گیاه دارویی ماش
^Back To Top

 

ماش VETCH با نام علمی VICIA SATIVA از خانواده بقولات FABACEAE  بومی منطقه میباشد و نام های دیگر ماش common vetch، tare میباشد

گیاه ماش نیز مثل سایر گیاهان خانواده بقولات می تواند نیتروژن خاک را تثبیت کرده و گاهی اوقات از این گیاه به عنوان کود سبز استفاده می گردد و از ماش برای علوفه حیوانات نیز استفاده خواهد شد و ماش حداقل چهار زیرگونه داشته که عبارتند میباشند از: cordata ، nigra ، sativa و segetalis .

 

ماش بومی مناطق نیمه خشک مدیترانه و یک محصول فصل سرد میباشد و ارقام بهاره ماش به سرمازدگی حساس بوده  ولی سایر ارقام مقاوم به سرما بوده و می توانند در پاییز کشت گردند و این گیاه در انواع مختلفی از خاک ها رشد می کند ولی تحمل خاکهای اسیدی و زهکش ضعیف را ندارد. ماش به کود فسفره پاسخ خوبی دادهو ماش در اوایل رشد تحمل خشکی را نداشته اما پس از استقرار در زمین به آبیاری کمتری نیاز داشته.

ارقام ماش

ماش گوهر: به رنگ سبز روشن و قلوه ای شکل، وزن 1000 دانه 25 گرم تا حدودی مقاوم به امراض، طول مدت رشد 75 روز میباشد

 ماش پرتو: این نوع از ماش به رنگ سبز تیره و گرد، مقاوم به امراض، وزن 1000 دانه 40 گرم، طول مدت رشد 73 روز

 ماش مهر:نوع دیگری از ماش است که به رنگ سبزروشن و استوانه ای شکل، مقاوم به امراض، وزن هزار دانه 48 گرم، طول مدت رشد 80 روز بوده

گیاهشناسی

این گیاه سریع الرشد بوده و با ساقه ای توخالی، با مقطع مربعی، بدون کرک تا کمی کرکی که ارتفاع آن حداکثر به دو متر می رسد. برگها گوشواره‌دار، متناوب و مرکب میباشند ، که هر یک از 3 تا 8 جفت برگچه متقابل، کشیده و نیزه یا گوه مانند تشکیل شده و هر برگ به یک پیچک منشعب ختم می گردد و گل ها در محور برگها و به صورت تکی یا جفت تشکیل می شوند. میوه ماش باریک و دراز و قهوه‌ای رنگ میباشد و دانه‌های کوچک کروی به رنگ خاکستری، قهوه‌ای یا سبز در آن جای دارد.

گلهای صورتی - بنفش و به ندرت سفید یا زرد دارند و میوه آن از نوع لگوم میباشد که در اوایل رشد کرکی بوده و وقتی بزرگ می گردند دارای ظاهری صاف بوده و هر غلاف دارای 4 تا 12 دانه میباشد. 

ماش برای رشد مناسب به نور کافی نیاز دارد ولی در محیط های نیمه سایه تا سایه هم رشد خوبی داشته و وقتی کشت آن به منظور علوفه باشد، در تراکم بالا کشت شده ،درحالیکه، کشت آن برای استفاده انسان در تراکمهای کمتری انجام شده و این گیاه که در دسته حبوبات بوده را دارای مقادیر بالایی پروتئین و مواد معدنی است.

کاشت ماش: چون ماش گیاهی، تابستانه و وجینی میباشد لذا، باید در پائیز سال قبل برای کاشت آن زمین را به عمق 25 تا 30 سانتی متر شخم  زده در و اگرکود دامی لازم باشد باید همراه این شخم به زمین داد.

در بهار سال بعد به عمق 10 تا 20 سانتی متر شخمی متوسط زده شده و معمولاً بذرهای آن را به روش دست پاش، کپه ای و خطی کشت میگردند و مقدار بذر لازم بسته به جنس خاک، روش کاشت و اندازه بذر متفاوت بوده و معمولاً بین 30 تا 40 کیلو گرم بذر مصرف می شوند

خاک مناسب برای کشت ماش این گونه بوده که ان را درانواع خاک ها می کارند ولی دراراضی سبک و غنی از مواد آلی یا خاکهای شنی رسی عملکرد آن بیشتر است و همچنین به خاک های بیش از حد مرطوب حساس است و در خاکهای گرم و خشک محصول خوبی تولید می کنند این گیاه به ازت و فسفر واکنش نشان داده و افزایش ازت تا 20 کیلوگرم در هکتار محصول گیاه را افزایش می دهد حال آنکه افزایش فسفر از 0 تا 60 کیلوگرم درهکتار محصول دانه را افزایش داده.

آفات و بیماری های ماش

از آفات مهم این گیاه قارچ عامل کپک پودری( Erysiphe pisi ) ، شته ها، کرم ها، عنکبوت های جنس Tetranychus میباشند وتکثیر آن از طریق کشت بذر در فصل رشد بوده و پس از کشت باید زمین را با غلطک ملایمی صاف کرد

بیماری مرگ گیاهچه ماش با نام قارچ را یزودکیتنا سبب پوسیدگی بذر و مرگ گیاهچه شده و لذا بذرها را با قارچ کشهای مناسب مثل تتراکلرو تیابندازول به نسبت 2 گرم برای هر کیلوگرم بذر استفاده می کنند.

بیماری دیگر  بیماری و ویروسی موزائیک ماش است که این ویروس سبب لک و پیس شدن، پیچیدگی و بدشکلی برگها و ضعف بوته شده و این ویروس از راه بذر منتقل شده و عامل انتشار آن شته ها میباشد.

بیماری ویروسی موزائیک یونجه باعث لکه های زرد رنگی بر روی ماش بوجود می آید عامل انتقال آن از روی یونجه به ماش شته ها میباشد.

غذاهایی ایرانی با ماش

با ماش می توانید ماش پلو، آش ماش و قلیه ی کدو با ماش که از غذاهای اصیل ایرانی هستند، تهیه شود

خواص دارویی ماش

خواص جوانه ماش

منبع ملی کالا

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. ملی کالا  Rights Reserved.