ملی کالا محصولات ایرانی سایتی برای نیازمندیهاودانستنیهای روز

دلیل تندی فلفل قرمز به چه علت است دلیل تندی فلفل قرمز به چه علت است
^Back To Top

 

 

فلفل قرمز   PEPPER با نام نام علمی CAPSICUM SPP از خانواده سیب زمینیان  SOLANACEAE بومی منطقه آمریکاست و نام دیگر فلفل قرمز capsicumمیباشد

گفته میشود که گیاه فلفل برای اولين بار از طرف سرخپوستان كاراييب به خارج آمريكا معرفی و از آن زمان به بعد شهرت اين گياه فراگير شد و به عنوان يك چاشني مهم به ويژه در طبخ “كاجون و كرول” و در كازينوهاي جنوب شرق آسيا، چين، جنوب ايتاليا و مكزيك محسوب می شود. می توانید فلفل ها را به صورت تازه استفاده و یا با آن ها ترشی درست نمایید، سرخ شان کنید، آن ها را خشک کنید، کباب و یا داخلشان را با مواد دیگری پر و میل نمایید. مزه ی فلفل ها از شیرین و با تندی ملایم تا بسیار تند متغیر است.

 گیاهشناسی

فلفل تند میوه گیاهی از سرده فلفل دلمه‌ای بوده که عضوی از خانواده بادنجانیان بشمار رفته و فلفل قرمز از قاره آمریکا سرچشمه گرفته و بعد از کشف امریکا توسط کریستف کلمب و مبادله همه جانبه بین قاره ها،مبادله کلمبی، تیپ‌های گوناگونی از فلفل تند در سراسر دنیا برای استفاده خوراکی و پزشکی پرورش پیدا کرد. فلفل قرمز و فلفل هابانرو از انواع این فلفل هستند.

جنس فلفل قرمز گیاهی گلدار از خانواده سیب‌زمینی بوده و این جنس با نام های مختلفی که بر اساس نوع و یا مکان آنها تعیین می شود به انواع تند آن فلفل های چیلی( chili) گفته شده و فلفل های دلمه ای red pepper یا green pepper و یا bell pepper می گویند.

در بعضی از کشورها هم به پودر تهیه میگردد و از انواع فلفل ها پاپریکا( paprika )گفته شده و ماده موثره در انواع فلفل ها کاپسیسین (methyl vanillyl nonenamide) بوده که مسئول طعم تند اکثر فلفلهاست. این ماده بر روی پستانداران چنین تاثیری میگذارد اما پرندگان طعم تند این ماده را احساس نکرده و این ترکیب در همه بخش های میوه به استثنای داخل بذرها تولید می شود و با وجود اینکه این ماده در داخل بذرها وجود ندارد اما غشای سفیدرنگ اطراف آن سرشار از این ماده بوده و فلفل دلمه ای یا bell pepper فاقد این ماده است و تفاوت این فلفل با فلفلهای تند ژنتیکی بوده و فلفل های تند یا چیلی در طب سنتی آمریکا اهمیت زیادی داشته      

از لحاظ قدمت تاریخی فلفل قرمز یا فلفل قرمز که در انگلیسی به آن چیلی یا چیلی پپر (Chili Pepper) گفته برای قرن های متمادی در قاره آمریکا کشت شده و در قرن های اخیر به دیگر نواحی کره زمین وارد و در آنجا کشت شده و در قرن شانزدهم فلفل قرمز به کشورهای آسیایی رفته و امروزه هند بزرگترین تولید کننده این گیاه دارویی است و مصرف کننده و صادر کننده این ماده غذایی بوده که هم برای مصرف غذایی و هم به عنوان دارو در بسیاری از کشورهای مورد استفاده فراوان میشود.

بوته فلفل توليد شاخه‌هاى فرعى زيادى کرده که هر کدام به‌ يک غنچه گل ختم میشود و به گياه فرم چترى مى‌دهد و برگ‌هاى فلفل اغلب کشيده يا قلبى شکل با لبه صاف شده اند و به‌وسيله دم‌برگ نسبتاً بلندى به ساقه متصل شده و گل‌هاى فلفل دوجنسى يعنى نر و ماده بوده و علاوه‌بر اينکه در غنچه انتهائى ظاهر شده و اغلب به‌صورت تکى و گاهى به‌طور دوتائى در زاويه برگ و شاخه‌ها به‌وجود خواهند آمد و ظهور گل‌ها به‌تدريج انجام گرفته شده و از مرحله گل تا شروع برداشت ۴ تا ۶ هفته طول خواهد کشید

محیط مناسب رشد فلفل

فلفل از جمله سبزی های فصل گرم بوده و نسبت به سرما و یخبندان و دماهای کمتر از 15درجه سانتیگراد بسیار حساس میباشد و دمای پایه برای رشد فلفل در حدود 18درجه سانتیگراد مناسب است و رطوبت کم سبب ریزش گل و رطوبت زیاد سبب ریزش برگ شده و فلفل را می‌توان در خاک های شنی سبک تا رسی سنگین کشت کرد و خاک مناسب برای کشت آن خاکهای لوم یا لوم شنی بوده و شدت نور کم سبب ریزش گل شده و بطور کلی با افزایش شدت نور در زمان گلدهی اگر کمبود رطوبت وجود نداشته باشد عملکرد افزایش میبابد و فلفل نباید هرگز در معرض خشکی و سرما قرار گرفته شود.

همه انواع فلفل ها شرایط کاشت و برداشت یکسان را دارا هستند و البته فلفل های تند، کمی دیرتر رشد کرده و به دمای هوای گرم تری نیاز دارند.

کشت فلفل

فلفل را باید در خاک غنی کشت دهند و مستقیما زیر نور آفتاب قرار دهند و آن را در محلی کاشته که از معرض باد دور باشند. هر چه هوا گرم تر شود، فلفل طعم تندتری پیدا و فلفل های شیرین و دلمه‌ای دمای 21 تا 25 درجه سانتی‌گراد را بسیار دوست دارند. ولی فلفل های تند، دمای بالا و حداکثر 30 درجه سانتی‌گراد را می پسند

همچنین فلفل را باید در عمق 30 تا 45 سانتی‌متری در خاک میکارند و برای رشد بهتر آنها کمپوست و کودهای دیگر نیز به خاک اضافه کرده و فاصله میان هر نشاء باید دست‌کم 30 سانتی‌متر از هم باشد. فلفل هایی که قد کشیده و ساقه آنها بلند شود، به دیرک یا میله چوبی یا فلزی نیاز داشته تا خود را به آن بگیرند و بالا روند و اگر حشره و کرم شب‌پره در خاک باغچه وجود داشته اطراف نشاء جوان فلفل را بپوشانید و صرف نظر از این که در باغچه یا در گلدان فلفل را کشت کرده  همیشه خاک آن را باید  مرطوب نگهداریدمخصوصا زمانی که گیاه تازه در حال رشد باشد باید همیشه خاک آن خیس کرد و البته آبیاری زیاد نیز موجب گندیدن گیاه می شود.

هنگامی که هوا بسیار گرم شد، روی خاک لاشبرگ بریزید تا رطوبت خاک را حفظ کند. همه علف های هرز را نیز هرس کنید و فلفل را باید با کودهای مایع با کمترین میزان نیتروژن تغذیه کنید تا شکوفه دهند. اما خیلی هم زیاد کود داده نشود و کودهایی که برای گوجه فرنگی وجود دارند، برای فلفل نیز مناسب بوده و بسیاری از متخصصان توصیه می کنند، برگ ها و گل های گیاه فلفل را هر روز با محلول سولفات منیزیوم اسپری کرده تا محصول بهتری ارائه دهد.

تکثیر فلفل

فلفل قرمز از طریق کشت بذرها در محیطی گرم و آفتابی بوده و روی بذرها نباید پوشانده شوند و جوانه‌زنی طی 16 تا 20 هفته انجام می گردد و توجه داشته باشید که وقتی فلفل بوته ی کوچکی است و برگ هایش به سرعت رشد می کنند، چون هنوز ساقه اش ضعیف بوده، تیر چوبی از آن محافظت می کند.

آفات و بیماری های فلفل قرمز

از بیماری های مهم فلفل پوسیدگی ریشه بوده که ناشی از آلودگی به فیتوفترا میباشد و این بیماری در هوای گرم و رطوبت بالا ایجاد شده و آفت مهم دیگر در مورد فلفل قارچ ورتیسیلیوم و نماتدها میباشد.ما بطور کلی فلفل به طور ذاتی در برابر شته، حشره، لیسه، حشره هایی که گیاه را سوراخ می کنند (مته دهان)، کپک، قارچ و آفت بسیار مقاوم بوده، ولی شاید به این بیماری ها دچار شود. بنابراین، باید بسیار مراقب گیاه باشید و در مواقع نیاز حتما آن را سم‌پاشی نمایند.

دلیل تندی فلفل

علت احساس تندی کردن در دهان بوسیله فلفل، ماده‌ای به نام کاپسیسین که بسیار برای بدن مفید بوده و کاپسیسین و تعدادی از ترکیبات مشابه دیگر توسط بعضی از گیاهان جنس کپسیکوم تولید کرده و موجب رانده شدن برخی از علفخواران شده و کاپسیسین نوعی آلکالوئید بوده که در برخی از گیاهان مانند فلفل قرمز پیدا شده که برای پوست و موکوس محرک بوده و برای تهیه نوعی دارو که در تسکین بعضی از دردها به کار برده شده و مورد استفاده قرار میگیرد و این ماده هرگاه به مخاط دهان برخورد کند، مغز به اشتباه آن بخش را داغ احساس می‌کند

میوه گونه های فلفل از نظر رنگ، اندازه و شکل متفاوت بوده و یکی از تفاوت های اصلی در بین فلفل ها میزان کاپسیسین ان بوده که بر اساس واحد گرمای Scoville اندازه گیری شده و در حال حاضر تندترین فلفل Carolina Reaper نام گرفته که بیش از 2 ملیون SHU کاپسیسین را در خود جای داده.

نکته قابل توجه

فلفل های تند را نیز بعد از اینکه کاملا قد کشید زمان برداشت میباشد و فلفل های تند اصولا یا قرمز یا زرد بوده و بنابراین، برای اینکه حسابی تند و آتشین شوند باید صبر شود تا رنگ آن به طور کامل تغییر نماید و در هنگام چیدن فلفل های چیلی بهتر میباشد که دستکش دست کرده و هرگز با چشمان خود در تماس نباشید زیرا اسید موجود در فلفل تند باعث سوزش پوست و چشم می شود.

منبع ملی کالا

خواص فلفل قرمز

مظرات زیادی مصرف فلفل قرمز

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. ملی کالا  Rights Reserved.