ملی کالا محصولات ایرانی سایتی برای نیازمندیهاودانستنیهای روز

چای سفيد گرانترین و از ظريف‌ترين و لطيف‌ترين چای‌ها در جهان چای سفيد گرانترین و از ظريف‌ترين و لطيف‌ترين چای‌ها در جهان
^Back To Top


Warning: getimagesize(http://www.negahmedia.ir/assets/uploads/pic/86566/1.jpg): failed to open stream: Connection timed out in /home3/melikala/public_html/plugins/content/smartresizer/smartresizer.php on line 606

چای سفید

چای سفید نوعی چای  بوده  که از جوانه ها و گلبرگهای تازه گیاه چای به دست آمده که برای جلوگیری از اکسایش ،این گلبرگهای تازه را در نور طبیعی آفتاب خشک  میکنند و سپس مراحل بعدی تهیه چای را طی کرده و نام گذاری چای سفید بدین نام ناشی از پرزهای سفید نقره ای جوانه های نشکفته گیاه چای  بوده  که به آن ظاهری سفید داده  که هر چند دم کرده آن به رنگ زرد کم رنگ میباشد و چای سفید همان برگ های باز نشده گیاه چای بوده که از برگ های گیاه کاملیا سینسیس تولید شده  و آن را چیده و خشک می نمایند و دارای برگ ها پرزدار و نقره ای رنگ می باشند. چای سفید در ایران بسیار کم بوده ،اما در کشور های چین ، ژاپن و هند به فراوانی یافت می گردد.

 

بطور کلی در تفسیر ان میتوان گفت که چای سفيد يكي از ظريف‌ترين و لطيف‌ترين چای‌ها در جهان  میباشد كه طعمی ملايم و شيرين خواهد داشت که  اين چای در فصل بهار از غنچه‌های باز نشده برگ‌های درختچه‌های چای سفيد تهيه شده که  از مفيدترين و مغذی‌ترين چای‌ها در جهان بوده و این نوشیدنی برخلاف انواع مختلف چای سياه يا چای معمولي به شيوه‌ای متفاوت فرآوری میگردد و برگ‌های آن برخلاف چای معمولي كه در معرض حرارت خشك میگردند و رطوبت خود را از دست خواهند داد و به شيوه‌ای کاملا طبيعی و در مقابل تابش نور خورشيد خشک میگردند که اين چای سرشار از آنتي‌اكسيدان‌های مفيد و پلي‌فنل‌هايي بوده  كه علاوه بر خواص درماني مي‌تواند سبب  پيشگيری از ابتلا به بسياری از بيماری‌ها و اختلال‌های جسماني نيز گردد و نوشیدنی چای سفید اگرچه در زمره گران‌ترين چای‌ها یا نوشیدنی ها در جهان بوده  اما خواص درمانی آن به حدی  میباشد كه توجيه مناسبي برای اين گرانی محسوب میگردد.

از دلايلی كه چای سفيد را از ديگر چای های گياهی متمايز دانسته اند و موجب گران‌ شدن قيمت آن در بازار شده  اين بوده  كه چای سفيد از سرشاخه‌های درختچه‌های چای تهيه میگردد و  در حقيقت چای سفيدی كه ما مي‌نوشيم از غنچه‌ برگ‌های باز نشده ان تهيه میگردد و همين امر باعث شده که قيمت اين چای در مقايسه با ديگر چای‌ها بيشتر شود و برای تهيه اين نوع چای غنچه‌های باز نشده برگ چای سفيد را جمع‌آوری  نموده و آن را خشک  کرده و برگ‌های چای سفيد به دليل باز نشدن غنچه‌های نورس لوله‌ای شكل  ان میباشد.

انواع مختلف چای سفید

 گل صد تومانی سفید ( white peony)

ماه طلایی              (golden moon)

سوزن نقره ای       (silver needle)

ابر سفید               (white cloud)

ترکیبات شیمیایی موجود در گیاه چای سفید:

این چای سرشار از آنتی اکسیدان و پلیفنین می باشد و ترکیبی به نام میریستین تری‌گلیکوزید در چای سفید  وجود دارد و همچنین دارای  ویتامین های B1 ، B2 ، B6 ، C ، K و کاروتن و اسد فولیک بوده  و حاوی مواد معدنی از جمله : منگنز ، پتاسیم ، روی ، فلور ، فلانویدها و کتچین ها نیز می باشد.

ویتامین ها و مواد معدنی موجود در چای سفید

ویتامین B1  (تیامین) : این ویتامین کمک به تولید انرژی از طریق تبدیل غذا شده که باعث افزایش اشتهاء و بهبود گوارش. مورد نیاز برای رشد و تولید مثل میشود.

ویتامین B2 (ریبوفلاوین) : باعث  سلامتی پوست، چشم ها و اعصاب. متابولیسم انرژی میشود. ویتامین B6 :  کمک به آزاد شدن انرژی غذا و افزایش متابولیسم انواع پروتئین شدهویتامین c (اسید اسکوربیک)  : سبب  بهبود زخم و ترمیم شکستگی. مبارزه با برخی انواع شایع عفونت های ویروسی و باکتریایی میگردد.

ویتامین k  :  پیشگیری از لخته شدن خون و کمک به متابولیسم استخوان میکند . کاروتن : پس از گوارش، به ویتامین آ تبدیل می شود. بهبود بینایی و سلامتی پوست شده .

اسید فولیک :سبب  ساخت گلبول قرمز و ژن شده

مواد معدنی این نوشیدنی  سرشار از مواد معدنی بوده: منگنز : ضروری برای رشد و نمو بدن را داشته

پتاسیم : این ویتامین  برای حفظ ضربان قلب ضروری است  . روی : این ویتامین  برای رشد و نمو اندام های تناسلی و کمک به بهبود زخم مفید و ضروری است و فلور  موجود درا  محافظت از دندان ها و تقویت استخوان ها میشود

روش دم کردن چای سفید

برای تهيه چای سفيد نبايد به شيوه چای معمولي يا ديگر دمنوش‌ها اقدام  نمایید که برای  تهيه اين چای  آداب ويژه‌ای  وجود داشته و بي‌دقتي در تهيه اين چای سفيد تمام خواص آن از بين رفته  و اثربخشي آن را به راحتی كم مي‌كند که برای تهيه چای سفيد به شيوه درمانگران طب سنتي ايران كافي  میباشد که میزان  يک قاشق غذاخوری  سرپر از چاي سفيد را با يک ليوان آب كه دمای آن از دمای آب جوش كمتر بوده به به مدت ده  دقيقه دم نموده که  برای اين منظور بايد آب را جوش آورده و اجازه بدهيد چند دقيقه خوب بماند تا از دمای 100 درجه كمتر  گردد که اين شيوه بهترين شيوه دم كردن و آماده كردن چای سفيد  بوده ولی ژاپني‌ها به شيوه ديگری چای سفيد دم کرده و  چای سبز را درون قوری كه دمای آبش زير جوش بوده و مي‌ريزند و قوری را بر روی ميز گذاشته و آن را با پارچه‌ای پوشانده که  پس از ده دقيقه چای سفيد آنها آماده شده و چيني‌ها اين چای را درون فلاكس دم کرده .

چای سفید با آبی با دمای حدود 75 تا 85 درجه سانتی گراد تهیه  شده که برای این کار باید آب را جوش آورده و پس از یک دقیقه اجازه  دهید  تا از جوش بیفتد و دمای آن کاهش یدا کند و سپس با این آب، چای سفید را دم  نمایید.

روش دیگر دم کردن: آب گرم را به همراه یک پیمانه از چای سفید در ظرفی در دار ریخته  و اجازه دهید تا ۷ دقیقه به همین حالت بماند تا چای سفید شما آماده گردد و همچنین  خواهید توانست چای سفید را دو تا سه بار استفاده  نمایید یعنی پس از مصرف مجددا بر روی آن آب‌جوش  ریخته تا چای بعدی آماده شود.

رسوم گذشته اسیایی ها در مراسم خواستگاری چای سفید

این چای  يكي از دمنوش‌های طبيعي و خوش طعمي  بوده  كه ژاپني‌ها از قدیم در مراسم خواستگاری و مراسم چای خود از آن استفاده  کرده و نوشيدن چای سفيد يكي از مهم‌ترين‌ اتفاق‌هايي  بوده  كه در مراسم خواستگاری  بعضی از كشورهای مشرق زمين  مانند ژاپن ديده  شده و خانواده دختر برای  مديريت  کردن بهتر مراسم خواستگاری و برای افزايش آرامش و ريلكسي اعضاي خانواده خودشان و خانواده خواستگار در شب خواستگاری از دمنوش چاي سفيد سرو نمایند که  اين چای از آنجا كه آرامش‌بخشي منحصربه فردی را خواهد  داشته  مي‌تواند استرس و اضطراب خواستگار و عروس را در شب خواستگاری از بين  برده و شب به يادماندني و پرخاطره‌ای را برای  هر دو طرف به همراه داشته باشد.

تفاوت چای سبز با چای سفيد در چیست

چای سفيد در حقيقت همان آنتي‌اكسيدان‌های چای سبز را  خواهد داشت  و تنها تفاوتش در ميزان و اندازه اين آنتي‌اكسيدان‌ها و اثرگذاری آنها بوده و به همين دليل اين چای اثرگذاری بيشتری را  برای كنترل بيماری‌های قلبي-عروق و انواع سكته‌های قلبي و مغزی  را داشته و از طرفي مي‌تواند به طور کلی  اثرگذاری بيشتری بر بدن داشته باشد که  تفاوت ديگر چای سبز و شيرين در ميزان كافئين موجود در اين دو نوع چای  بوده و  ميزان كافئين موجود در چای سفيد بسيار كمتر از چای سبز  بوده و همين دليل است كه سبب مي‌شود چای سبز در مقابل چای سفيد گزينه بهتری برای  كاهش وزن  داشته باشد و با وجود اين اگر بخواهيم مقايسه‌ ای را بين این دو نوع چای  داشته باشيم به طور قطع چاي سفيد با طعم دلنشين و سبكي كه  داشته ويژگي‌ها و خواص بيشتری در مقايسه با چای سبز دارد و البته خيلي گران‌تر از چای سبز در فروشگاه‌های عرضه محصولات و گياهان دارويي عرضه  میگردد.

همچنین  پلی فنول هایی که در چای سبز به مقدار زیادتری وجود دارند در چای سیاه بسیار کم  میباشد که با نام کاتچین شناخته شده ومقدار کاتچین ها در واقع در چای سبز بالا، در چای سفید بسیار بالا و در چای سیاه بسیار کم میباشد.

خواص دارویی  چای سفيد

چاي سفيد  به دلیل داشتن خواص دارویی فراوان در رده گیاهان دارویی قرار گرفته  خواصی چون: علاوه بر كنترل كلسترول، چربی خون و فشارخون خواص مفيد ديگری  داشته كه به ارزش‌های درماني آن كمک شایانی مي‌كند.  آنتي‌اكسيدان‌هاي موجود در این نوشیدنی  احتمال ابتلا به  بعضی از سرطان‌ها  مثل سرطان روده، شكم و پروستات را به حداقل خواهد رساند ، کسانی كه این چای را در رژيم و برنامه غذايي روزانه‌شان قرار میدهند، كمتر درمعرض سكته‌های قلبي و مغزی قرار میگیرند. باعث بهبود بینایی و ساخت گلبول قرمز در بدن میشود

داری خاصيت ضدباكتری و ضدويروسی  ان  بدن را در برابر بيماری‌های رايج فصل‌های سرد قوی و ايمن کرده و سیستم ایمنی بدن را بالا میبرد. نوشيدن چای سفيد به افزايش تراكم استخواني كمک مي‌كند و ميزان شكستگي‌های استخواني و ابتلا به بيماری‌های مفصلي استخواني مثل پوکی استخوان  را به حداقل خواهد رساند.فلورايد موجود در دمنوش چای سفید مانع از خرابي دندان‌ها و مهم‌تر از آن مانع از رشد پلاک ‌های دنداني و پوسيدگي دندان‌ها میگردد و دهان را خوشبو میکند

چای سفید از آفتاب سوختگی جلوگیری  کرده و عملکرد سلول های پوست را بالا میبرد  و از تخریب پوست در مقابل نور ماورای بنفش محاظت کرده و همچنین، پوست را جوان میکند و چای سفید دارای مقدار زیادی آنتی اکسیدان بوده است و این آنتی اکسیدان ها در برابر آسیب رادیکال های آزاد، از بدن محافظت می باشد و رادیکال های آزاد باعث پیر شدن و تخریب سلولهای پوستی می شوند و نوشيدن مستمر چای سفيد به بهبود عملكرد سلول‌های پوستي كمک  خواهد کرد.

دارای خاصیت ضد استرسی بوده  و استرس را کم میکند و فرد را دچار ارامش کرده  و همچنین این دم نوش از  رقیق کردن خون، افزایش عملکرد، تقویت و سالم نگه داشتن رگ های خون نقش  بسزایی داشته.

برای بیماران آرتریت و پوکی استخوان مفید بوده و این چای بدن را در برابر سرماخوردگی و آنفلوآنزا محافظت کرده و علائم بیماری اچ آی وی (ایدز) را کاهش می دهد.

تهیه ماسک صورت : از تفاله چای سفید و سبز خواهید توانست برای شادابی پوست به عنوان ماسک استفاده  نمایید

تاثیر چای سفید بر کاهش چربی خون

کاتچین موجود در چای سفید، ‌فعالیت لیپاز پانکراسی (آنزیم مسئول هضم چربی‌ها) را مهار کرده که  در نتیجه، شکسته شدن چربی و تبدیل آن به اجزای قابل جذب با سرعت بسیار کمتری انجام میگردد و چای سفید در کاهش کلسترول و تری‌گلیسیرید خون و افزایش کلسترول خوب (HDL-C) موثر وضروری است و بنابراین می‌تواند برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های قلبی- عروقی مفید واقع گردد.

پیشگیری و کمک به درمان دیابت با خوردن پای سفید

باید توجه داشت که مصرف مداوم  و مناسب چای سفید در کنار رژیم غذایی مناسب و پیشگیری بیماری، می‌تواند از افزایش قند خون و به دنبال آن عوارض ناشی از دیابت جلوگیری  نماید  که  یکی از مکانیسم‌های احتمالی چای سفید، ‌مهار فعالیت آنزیم آمیلاز بزاق و روده (آنزیم لازم برای هضم نشاسته) بوده که  با مهار شدن فعالیت این آنزیم، نشاسته به آهستگی شکسته  و در نتیجه قندخون با سرعت کمتری بالا خواهد رفت و خاصیت آنتی اکسیدانی قوی چای سفید از آسیب به سلول‌های بتای پانکراس و ابتلا به دیابت می‌تواند پیشگیری نماید.

مضرات مصرف چای سفید

مصرف زیاد این چای  سبب دفع زیاد آب شده وهمچنین باعث یبوست افراد می گردد و نوشیدن یک تا دو فنجان چای سفید به صورت روزانه می تواند فواید بسیار زیادی برای افراد داشته باشد

 

 

 

نظرات  

+1 # چای سفید 1395-01-21 07:51
ما چند ساله دیگه چای سیاه نمیخوریم یا چای سفید داریم یا هم از چای سبز استفاده میکنیم.پیشنهاد میکنم اصلا چای سیاه نخورید
پاسخ

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. ملی کالا  Rights Reserved.