ملی کالا محصولات ایرانی سایتی برای نیازمندیهاودانستنیهای روز

ارزن جویباری گیاه ضدسرطانی ارزن جویباری گیاه ضدسرطانی
^Back To Top

خصوصیات گیاهشناسی ارزن جویباری TORPEDOGRASS گیاهی علفی، چندساله، رونده و دارای ریزوم است. طول ریزوم های آن می توانند به حدود 6 متر نیز برسد و همچنین می توانند حدود 7 متر نیز در زمین فرو روند. شاخه های این گیاه به صورت فراشته رشد می کنند یا اینکه خم می شوند. برگ ها افراشته و خطی یا نیزه ای شکل هستند. در برخی مواقع، بافت برگ ها به رنگ سفید و مومی دیده می شود

نام های دیگر ارزن جویباری

creeping panic, panic rampant, couch panicum, wainaku grass, quack grass, dog-tooth grass, bullet grass           

شرایط محیط رشد ارزن جویباری:ارزن جویباری می تواند در دامنه وسیعی از خاک ها رشد نماید اما بهترین خاک برای آن، خاک های لومی شنی با زهكشی خوب می باشند. ارزن در دامنه وسیعی از پی اچ خاک -نه خیلی قلیایی- قادر به تولید محصول می باشد. این گیاه متحمل به شوری می باشد. به دلیل رویش آن در کنار جویبارها، به آن ارزن جویباری گفته می شود.این گیاه به بستری كاملاً نرم و عاری از كلوخ نیاز دارد، زیرا بذور آن بسیار كوچک می باشند. یك شخم عمیق (حداقل 15 سانتیمتر) با گاوآهن برگردان دار به دنبال آن 2 تا 3 دیسك عمود بر هم می تواند شرایط بهینه را برای كشت آن فراهم آورد.به طور كلی ارزن ها به دلیل طول رویش كوتاه و حجم كم ریشه به مواد غذایی كمی نیاز دارند. در ارزن ها كاربرد 50 كیلوگرم در هكتار كود اوره در زمان كاشت و مصرف 50 تا 100 كیلوگرم در هكتار اوره بعد از هر چین توصیه می شود.

خواص درمانی ارزن جویباری و کاربردهای صنعتی:گیاه ارزن، بمنظور فراهم ساختن مواد تغذیه ای اساسی، در سراسر جهان مورد استفاده بسیاری از کشورهای در حال توسعه قرار می گیرد. این گیاه به دلیل میزان زیاد مواد مغذی از جمله مقدار زیادی نشاسته، ویتامین B بسیار زیاد، کلسیم، آهن، پتاسیم، روی و منیزیم، بسیار مهم است. لازم به یادآوری هم نیست که ارزن یک منبع سالم از چربی های ضروری بدن هم هست. بعلاوه در ارزن مقدار زیادی پروتئین و فیبرهای غذایی نیز وجود دارد.

بعضی از بهترین فواید ارزن برای سلامتی عبارتند از: محافظت از سلامت قلب، حفاظت در برابر دیابت، بهبود سیستم گوارش، کاهش خطر ابتلا به سرطان، سم زدایی از بدن، افزایش سلامت تنفسی، بهبود سیستم ایمنی بدن، افزایش سطح انرژی و بهبود عضلات و سلامت عصبی است.همچنین ارزن یک منبع عالی از پتاسیم هم هست که بعنوان یک گشاد کننده عروق عمل می کند و فشارخون را پایین نگه می دارد. کاهش فشارخون و بهینه سازی گردش خون شما، یکی از بهترین راه ها برای حفاظت از سلامت قلبی و عروقی تان است.

گیاه ارزن در بسیاری از کشورهای در حال توسعه (که دیابت در آنجا کمتر وجود دارد)، یک جزء اصلی مفید از مواد غذایی است. شاید یکی از اثرات ارزن این باشد که شانس دیابت نوع دو را کاهش می دهد (به دلیل میزان زیاد منیزیم موجود در غلات). منیزیم، یکی از مهمترین مواد معدنی برای افزایش کارایی گیرنده های انسولین و گلوکز در بدن است. در نتیجه از دیابت جلوگیری می کند.

ارزن ماده ای غذایی است که بیشترین مقدار فیبر را دارد، پس می تواند به عملیات دستگاه گوارش کمک کند و مشکلاتی مانند یبوست، گاز بیش از حد، نفخ و دل درد را رفع کند. تحقیقات اخیر نشان داده است که فیبر یکی از بهترین و ساده ترین راه ها برای جلوگیری از شروع سرطان سینه در خانم ها است. در واقع، زنان می توانند با خوردن بیشتر از ۳۰ گرم فیبر در روز، شانس ابتلا به سرطان سینه را تا ۵۰ درصد کاهش دهند. آنتی اکسیدان های بسیاری در ارزن وجود دارند که علاوه بر تأثیر مفیدشان در خنثی کردن رادیکال های آزاد (که می توانند باعث سرطان شوند)، می توانند سموم دیگر را نیز از بدن دفع کنند، مانند سمومی که در کلیه و کبد هستند.

تکثیر: ارزن جویباری به منظور تکثیر این گیاه، کشت بذر كافی و خوب به مقدار 4 تا 5 كیلوگرم در هكتار مناسب بوده و میزان بهینه تراكم، 175000 تا 200000 بوته در هكتار می باشد. تراكم فوق با فاصله ردیف های 45 سانتیمتر و فاصله هر بوته 12-10 سانتیمتر حاصل خواهد شد. عمق كاشت بذر 3-2 سانتیمتر می باشد. ارزن عموماً بلافاصله پس از شخم و بوسیله بذر پاشی كشت می شود. كشت ارزن مروارید با ماشین مخصوص بذر كار غلات بهترین روش بوده و نه تنها بهترین جوانه زنی را تضمین می كند بلكه پراكندگی یكنواخت و خوب گیاه را نیز به همراه داشته استملی کالا

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. ملی کالا  Rights Reserved.