ملی کالا محصولات ایرانی سایتی برای نیازمندیهاودانستنیهای روز

خواص گیاه لوبیا ماری خواص گیاه لوبیا ماری
^Back To Top

تلگرام ملی کالا

تلگرام ملی کالا

گیاه لوبیا ماری  SNAKE BEAN نام علمی VIGNA UNGUICULATA SESQUIPEDALIS خانواده بقولات FABACEAE    گیاهی است که از میوه های غلافدار آن به صورت سبز استفاده می شود. این غلاف ها به دلیل طویل بودنشان به نام "لوبیا ماری" نامیده می شوند. نام زیر گونه ی آن (sesquipedalis) به معنی "یک و نیم فوت طول" می باشد که حاکی از اندازه ی غلاف هاست

نام های دیگر گیاه لوبیا ماری  yardlong bean, bora, bodi, long-podded cowpea, asparagus bean, pea bean, Chinese long bean

خصوصیات گیاهشناسی:گیاه لوبیا ماری گیاهی رونده و یکساله است که برای استفاده از غلاف های طویلش کشت میشود.گل ها به رنگ سفید یا بنفش هستند. گلدهی در اواسط تابستان صورت می گیرد.

غلاف ها طویل (حدود سه فوت طول) بوده و در صورت رسیدن کامل به رنگ سبز کم رنگ تغییر یافته که در این صورت، بذرها به رنگ قرمز یا سیاه دیده می شوند.سیستم ریشه ای بسیار سخت و محکم می باشد. این ریشه ها دارای گرههک های تثبیت کننده ازت بوده که ازت اتمسفر را به فرم قابل استفاده برای گیاه تبدیل می کنند.

شرایط محیط رشدلوبیا ماری:این گیاه مخصوص نواحی گرمسیری تا نیمه گرمسیری است و به صورت خودرو در بخش های گرم جنوب آسیا، جنوب شرقی آسیا و جنوب چین یافت می شود.لوبیا ماری می تواند در ارتفاعات 700 تا 1000 متر رشد کند. برای رشد بهتر به خاک مرطوب نیاز است. باران های سنگین ممکن است به گیاهان جوان آسیب برساند و میزان گلدهی را کاهش دهد.

کاربردها:غلاف های موجدار و باریک به صورت خام یا پخته شده مورد استفاده قرار می گیرند. این غلاف ها وقتی که جوان و باریکتر هستند، از نظر مصرف خوراکی مطلوب تر می باشند. گاهی غلاف ها را به قطعات کوچکتر تقسیم کرده و مورد استفاده قرار می دهند.در غرب هندوستان، این غلاف ها را سرخ کرده و به همراه سیب زمینی و میگو استفاده می کنند.در اندونزی، این غلاف ها به همراه سس مخصوص، سیر، فلفل تند و بسیاری از سبزیجات دیگر مورد استفاده قرار می گیرند.

ارزش غذایی لوبیا ماری:این گیاهان منبع خوبی از پروتئین، ویتامین آ، تیامین، ریبوفلاوین، آهن، فسفر، پتاسیم، ویتامین ث، فولات، منیزیم و منگنز هستند.بطوری که در هر صد گرم از بخش خوراکی این گیاه حدود 197 کیلوژول (47 کیلو کالری) انرژی، 8.35 گرم کربوهیدرات ها، 0.4 گرم چربی، 2.8 گرم پروتئین، 43 میکروگرم ویتامین آ، 0.107 میلیگرم تیامین (ویتامین ب1)، 0.11 میلیگرم ریبوفلاوین (ویتامین ب2)، 0.41 میلیگرم نیاسین (ویتامین ب3)، 0.55 میلیگرم پانتوتنیک اسید (ویتامین ب5)، 0.024 میلیگرم ویتامین ب6، 62 میکروگرم فولات (ویتامین ب9)، 18.8 میلیگرم ویتامین ث، 50 میلیگرم کلسیم، 0.47 میلیگرم آهن، 44 میلیگرم منیزیم، 0.205 میلیگرم منگنز، 59 میلیگرم فسفر، 240 میلیگرم پتاسیم، 4 میلیگرم سدیم و 0.37 میلیگرم روی وجود دارد.

تکثیر:تکثیر این گیاه از طریق کشت بذرهای آن صورت می گیرد. میانگین محصول تولیدی در هکتار حدود 1.5 تا 8 تن غلاف تازه و 400 تا 750 کیلوگرم بذر خشک است. در شرایط ایده آل و در گلخانه نیز ممکن است حدود 15 تا 30 تن در هکتار غلاف تازه تولید میگرددملی کالا

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. ملی کالا  Rights Reserved.