ملی کالا محصولات ایرانی سایتی برای نیازمندیهاودانستنیهای روز

گیاه دارویی هليله سياه گیاه دارویی هليله سياه
^Back To Top

گیاه دارویی هليله سياه

گیاه هلیله سیاه بومی جنوب آسیا از هند تا غرب نپال و چین تا سریلانکا ، مالزی و ویتنام است و دارای انواع مختلفی است. هلیله زرد، هلیله سیاه، هلیله کابلی و هلیله چینی از اقسام آن بوده  و هلیله سیاه، گیاهی است معروف به اکسیر طول عمر که  برای درمان بیماری های متعدد از آن استفاده می شود

خصوصیات ظاهری :

هلیله سیاه گیاهی برگ ریز(خزاندار) بوده و ارتفاع آن تا 30 متر نیز می رسد و قطر تنه آن تا یک متر رسیده و برگ ها متناوب هستند.شکل آنها تخم مرغی بوده و 7 تا 8 سانتی متر طول و 4.5 تا 10 سانتی متر عرض دارند.برگ ها یه برگچه 1 تا 3 سانتی متری دارند.

میوه این گونه گیاهی شفت است و 2 تا 4.5 سانتی متر طول و 1.2 تا 2.5 سانتی متر پهنا دارد و رنگ میوه ها تیره مایل به سیاه است و موقعی که تازه است بیضی یا گلابی شکل است که پس از خشک شدن سخت و ناهموار می‌شود . از میوه رقم های متنوعی از آن موجود است. همچنین این گیاه درچین جزو گیاهان مقدس به شمار می‌رود.

شرایط محیط رشد هلیله سیاه:

هلیله سیاه می تواند در رنج وسیعی از خاک ها از لومی تا رسوبی با مواد غذایی متوسط رشد داشته باشد وخاک باید از زهکشی خوبی برخوردار باشد و غرقاب نشود ومتوسط رنج دمای آب و هوای نیمه گرمسیری برای رشد آن مناسب است و مکان های جنگلی با رطوبت تقریبا زیاد بهترین شرایط برای هلیله است که باید در نور کامل و آفتاب باشد و به سایه مقاومت ندارد.

خواص درمانی هلیله سیاه:

در هلیله کابلی ۲۰ درصد تانیک اسید گالیک اسید و رزین وجود دارد و هلیله در تقویت معده و حافظه مفید است. دارای مواد صمغی، تانن فراوان و مواد خلط‌آور و چندین نوع قند است. همچنین انواع هلیلهها برای تقویت معده، ذهن و حواس ظاهری و باطنی مفید است و برای سردرد، مالیخولیا، رفع وسواس و امراض روحی سود فراوان دارد و تانن یکی از ترکیبات هلیله‌ها است. در یک بررسی دیگر که در خصوص هلیله کابلی صورت گرفته وجود ۳۰ درصد ماده قابضی که اثرش را از کبولینیک اسید می‌گیرد، محرز شده است.

بعلاوه استعمال آن موقعی که فرد تب دارد، درست نیست. برای درمان فراموشی دارویی موثرتر از هلیله نیست و برای تقویت دندان و لثه نیز خاصیت دارد که انرژى نهفته شده در درون هلیله سیاه باعث تصفیه کامل خون در بدن مى‌گردد. مصرف آن پس از غذا، اسیدمعده را خنثی می کند و جویدن روزانه مقداری از آن به صورت ناشتا، بیماری های متعدد از جمله بواسیر، قولنج و یبوست و آسم را درمان می کند.

نحوه تکثیر گیاه هلیله سیاه

 برای ازدیاد هلیله سیاه می توان بذور را در زمین اصلی کشت نمود وهمچنین می توان بذر را در شاسی کاشت و پس از رسیدن با اندازه مناسب آن را به بستر اصلی انتقال داد و جوانه زنی بذور این گیاه پایین است چراکه بذر ها پوشش محکمی دارند و باید برای جوانه زنی بهتز از تیمارهای جوانه زنی کمک گرفت و در روش دیگر با قلمه گیری از ریشه و نیز شاخه ها می توان هلیله را تکثیر نمودملی کالا.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. ملی کالا  Rights Reserved.