ملی کالا محصولات ایرانی سایتی برای نیازمندیهاودانستنیهای روز

خواص بارهنگ کبير خواص بارهنگ کبير
^Back To Top

 

بارهنگ کبير BROADLEAF PLANTAINگیاهی علفی و چندساله از خانواده بارهنگ  PLANTAGINACEAE با برگهای رزت به طول 15-30 سانتیمتر است. برگها بیضی کشیده، پهن و با لبه های نرم است. برگها 5 تا 9 رگبرگ مشخص دارد. گلها کوچک، سبز- قهوه ای و با پرچمهای بنفش است. گلها در یک گل آذین spike یا سنبله قرار دارند. بارهنگ سه زیرگونه دارد که عبارتند از: major، intermedia (DC.) Arcang، winteri (Wirtg.) W.Ludw. گیاه بارهنگ در خاکهای فشرده به خوبی رشد می کند. توانایی این گیاه برای رشد در انواع خاکهای فشرده باعث می شود گیاه مناسبی برای احیای خاک باشد و همچنین این گیاه به نور کامل آفتاب نیاز دارد ولی در شرایط نیمه سایه هم رشد می کند. فصل گلدهی آن در اواخر بهار و تابستان است.

 

البته باید توجه داشت که این گیاه خاکهای شنی لومی را ترجیح می دهد و نیازمند خاکهای زهکشی شده است. بارهنگ به سرمازدگی حساس نیست و تا دمای 5 درجه را به خوبی تحمل می کندوضماد این گیاه برای درمان زخمها، نیش حشرات و دردها کاربرد دارد. ترکیبات اصلی در بارهنگ aucubin (ضد میکروب)، allantoin( تحریک رشد سلولی و ترمیم بافتها) و موسیلاژ( کاهش درد) است. از ترکیبات دیگر بارهنگ می توان به ursolic acid، فلاونوئیدها و asperuloside اشاره کرد. بارهنگ دارای مقادیر زیادی کلسیم، ویتامین A، C و K است. برگهای جوان این گیاه را می توان به صورت خام مصرف کرد.

تحقیقات  علمی زیادی نشان داده است که بارهنگ ضد التهاب، ضد درد، آنتی اکسیدان، آنتی بیوتیک ضعیف، ضد زخم معده است. ریشه بارهنگ نیز به صورت سنتی برای درمان زخمها و همچنین درمان تب و عفونتهای تنفسی استفاده می شود. این گیاه قابض بوده و برای درمان اسهال استفاده می شود. از سویی دیگر به دلیل داشتن مقادیر بالایی ویتامین و مواد مغذی می تواند مواد از دست رفته در نتیجه اسهال را جایگزین کند. رگبرگهای ضخیم بدست آمده از برگهای مسن بسیار محکم و در عین حال انعطاف پذیر بوده و برای ساخت طناب و ... استفاده می شود. برخی ارقام بارهنگ مانند 'Rubrifolia' ( که برگهای ارغوانی دارد) و 'Variegata'( با برگهای رنگارنگ) در طراحی فضای سبز استفاده می شود و از بارهنگ برای درمان عفونتهای مثانه، برونشیت، سرماخوردگی و هموروئیدهای ملتهب هم استفاده می شود.

کمیسیونی در آلمان که بر روی گیاهان دارویی و کاربردهای آنها مطالعه می کند این گیاه را برای کاهش سرفه و کاهش التهاب غشای مخاطی که ناشی از عفونت مجاری تنفسی باشد، مفید می دارند. از دم کرده بارهنگ برای درمان سوختگی ها، خارش و بادزدگی هم استفاده می شود. بهتر است دم کرده این گیاه به صورت تازه مصرف شود و تکثیر این گیاه از طریق کشت بذر است. هر گیاه می تواند 20 هزار بذر تولید کند که کوچک، بیضی و تلخ مزه هستند.

به نظر می رسد بارهنگ عوارض جانبی زیادی ندارد. اما مصرف بیش از اندازه آن باعث کاهش فشار خون می شود. زنان باردار نباید از این گیاه استفاده کنند زیرا باعث سقط جنین می شود. در برخی افراد ممکن است ایجاد حساسیت کند. این گیاه به دلیل داشتن مقادیر بالایی از ویتامین K برای انعقاد خون کاربرد دارد و در نتیجه با Warfarin که برای کاهش انعقاد خون تجویز می شود تداخل دارویی داشته است.ملی کالا

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. ملی کالا  Rights Reserved.