ملی کالا محصولات ایرانی سایتی برای نیازمندیهاودانستنیهای روز

طرزتهیه کوبیده با انواع روش پخت در فر و زغال طرزتهیه کوبیده با انواع روش پخت در فر و زغال
^Back To Top

 کوبیده

 

طرزتهیه کوبیده خانگی

با تهیه این کباب خانگی خوشمزه و توجه به نکات لازم لذت کافی را ببرید و لحظات خوشی را در کنار خانوادتان سپری کنید و بصورت کاملا بهداشتی و سالم ان را تهیه کنید.

موادلازم برای شش نفر:


گوشت نیم کیلو  که باید چرخ کرده و مخلوط گوساله و گوسفندی بدون چربی باشد، سیب زمینی نیم کیلو ، پیاز۲ عدد، جعفری ۲قاشق سوپخوری ساطوری شده(اختیاری میباشد) ، پودر تخم گشنیز ۱قاشق چایخوری، زردچوبه۱قاشق چایخوری ، رب2 قاشق سوپخوری ( میتوانید صورت ارگانیک از گوجه فرنگی یا انار یا آلوچه یا نارنج استفاده) آب۲ونیم لیوان ،  آبلیمو  یک چهارم لیوان ، نمک و فلفل و روغن به میزان لازم

 طرز تهیه کوبیده خانگی: ابتدا سیب‌زمینی را رنده کنید و آب اضافی آن را بگیرید و سپس پیاز را هم رنده و آب اضافی آن را گرفته و به همراه سیب زمینی،گوشت،جعفری، پودر تخم گشنیز، زردچوبه، نمک و فلفل با هم مخلوط نمایید و کمی ورز داده و دست‌ها را در آب ولرم خیس کرده و از مخلوط مواد به اندازه‌ی‌ یک نارنگی بردارید و در اطراف سیخ‌ چوبی شکل بدهید و روغن را در تابه بریزید و بر روی حرارت داغ کنید و سپس هر دو طرف کوبیده را در آن سرخ و سپس از سرخ کردن کوبیده‌ها، آنها را در تابه بچینید و رب، آبلیمو، زردچوبه و کمی نمک را در آب حل کنید و بر روی کوبیده‌ها بریزید و درب تابه را ببندید و به مدت سی دقیقه روی حرارت ملایم قرار دهید و با نان یا برنج سرود شود

 نکات اشپزی: سیب‌زمینی رنده شده را بلافاصله به گوشت اضافه تا رنگ آن تغییر نکند و سیاه نشود. کوبیده‌های چوبی آماده شده را تک‌تک سرخ کنید تا فرم خود را به خوبی حفظ کنند. استفاده از رب انار کوبیده شما را خوشرنگ و براق کرده و در صورت تمایل مقداری گرد لیمو یا سماق هم روی کوبیده بریزید تا خوشمزه تر شود.

برای ترد تر شدن کباب کوبیده بهتر است پس از چرخ کردن گوشت میقدار کمی پودر نان خشک به مواد کباب اضافه و خوب ورز بدهید.

روش دیگر برای تهیه کباب کوبیده

گوشت چرخ کرده به میزان یک کیلوگرم،  پیازسیصد گرم،  زعفران ساییده شده یک قاشق چای خوری ،نمک و فلفل به مقدار لازم

 روش پخت: ابتدا کاسه بزرگی آماده کنید و پیازها را بعد از پوست کندن و شستن با رنده ریز در آن رنده کرده و  زمانی که پیاز آب انداخت با دست پیاز رنده شده را بچلانید و آب اضافی آن را خالی نمایید. گوشت چرخ کرده را به همراه با نمک و فلفل به پیاز رنده شده اضافه و زعفران ساییده شده را نیز در مقداری  آب جوش حل کنید و در این مخلوط گوشتی ریخته و با دست تان مواد را خوب ورز بدهید تا مایه کباب حالت چسبنده پیدا کند. و سپس مخلوط گوشتی را به میزان ۲ تا ۳ ساعت در یخچال قرار بدهید و  برای سیخ کردن کباب هم مقدماتی لازم بوده که ابتدا در کاسه کوچکی مقداری آب سرد ریخته و کنار دست تان قرار بدهید.

 اکنون قبل از برداشتن مایه کباب دست تان را در آب خیس کنید و مشتی از مایه را بردارید و به شکل دوک دربیاورید و سپس همان طور که مواد در دست راست تان قرار دارد، سیخ را بر روی مایه دوکی قرار  و شروع به پوشاندن سطح سیخ با مایه کباب نمایید و در پایان دوباره دست تان را در آب سرد فرو و بر روی سیخ فشار تا اثر انگشتان شما بر گوشت باقی بماند ،اکنون ابتدا و انتهای کباب را به سیخ بچسبانید و کناری بگذارید.

و  همین کار را درباره همه مواد و سیخ ها انجام دهید تا پایان سیخ ها و سپس آتش را بر پا ، سیخ ها را بر روی آن ها قرار و فقط به خاطر داشته باشید که ابتدا باید آتش را مرتب باد زده تا گوشت خودش را بگیرد و وقتی گوشت کمی برشته شد دیگر باد زدن لازم نیست و بگذارید بخوبی پخته شود.

 نکات کلیدی آشپزی: گوشت را دوبار چرخ تا کاملا بافت آن له و هنگامی که ورز می دهید چسبندگی لازم را داشته  و در ضمن یا آن را به صورت خالص از گوشت گوسفند آماده یا از ترکیب گوشت گوسفند و گوساله استفاده شود و پخت کباب کوبیده با گوشت گوساله به تنهایی امکان نداشته چون گوشت گوساله فاقد چربی لازم را دارد  و استفاده از قسمت های خیلی چرب گوشت گوسفند نیز برای پخت کباب کوبیده مناسب نخواهد بود.

 بهتر است نمک را در مراحل آخر به کباب اضافه  و برای اضافه کردن پیاز ابتدا آب آن را حتما بگیرید و سپس به گوشت اضافه و گوشت را خوب مشت زده و کمی از آن را داخل دست بگیرید و بر روی سیخ بگذارید و اگر گوشت شما چسبندگی لازم را پیدا کند به هیچ عنوان از روی سیخ نمی افتد. با وجود اینکه طبق این دستور دیگر نباید نگران ریختن کباب باشید ولی برای اطمینان بیشتر یکی دو تخم مرغ به مایه کباب اضافه شود.

 اگر بین آماده کردن سیخ ها و پختن آن فاصله ای می افتد بهتر است سیخ های کباب را در جای سرد قرار بدهید و قبل از پختن کباب از سرخ بودن ذغال ها مطمئن و کمی نان تازه کنار خود داشته باشید تا هرز گاهی روغن سیخ ها را بگیرید. برنج این چلوکباب را هم به صورت جداگانه در قابلمه یا پلوپز آماده شود

کباب کوبیده سنتی

مواد لازم :گوشت ران گاو ،قلوه گاه گاو ،دنبه گوسفند ،پیاز ،زعفران 1/2 قاشق چایخوری، نمک و فلفل مقدار دلخواه

در ابتدا پیازها را پوست کنده و بشورید و با دنده ریز رنده یا چرخ  و بر  روی پیازها نمک بپاشید و 4 ساعت داخل یخچال قرارداده سپس آب پیاز را بگیرید و داخل کاسه ای بریزید ، اکنون گوشت ران ، قلوه گاه و دنبه را چرخ  و سپس نمک زده و به مدت ده دقیقه خوب ورز بدهید. سپس مخلوط گوشت را داخل یخچال قرار داده تا سرد شود. بعد از استراحت به مخلوط گوشت و پیاز آب گرفته نمک و فلفل و زعفران زده و باهم چرخ کنید و سپس خوب ورز دهید تا بافت گوشت چسبنده شود.

برای به سیخ کشیدن ابتدا کاسه ای آب سرد در کنار دست تان قرار  و دست تان قبل پیش از برداشتن مایه کباب با آب کمی مرطوب و کمی از مایه کباب برداشته واز اطراف شروع به پوشاندن سیخ  و در پایان ابتدا و انتهای مایه کباب را به سیخ  بخوبی بچسبانید.بعد از آماده شدن تمام سیخ ها را به مدات یک ساعت داخل یخچال استراحت داده که بهترین نوع طبخ برای کباب کوبیده آتش ذغال میباشد البته میتوانید کباب ها را درون فر نیز اماده کنید

سیخ ها را بر روی ذغال قرار داده و با بادبزن شروع به باد زدن کنید  و آتش را آرام و یکنواخت باد زده تا زمانی که گوشت خودش را بگیرد ، بعد از اینکه گوشت خودش را گرفته دیگر نیازی به باد زدن نبوده  و در زمان طبخ کباب ها را چند بار روی هم بزنید تا روغنی که از کباب ها چکیده شود به خورد کباب ها برود و خوشمزه تر شود .

نکته اشپزی کوبیده : میتوانید گوشت را چرخ و نمک بزنید و داخل فریزر بسته بندی کرده و در زمان تهیه کباب با پیاز آب بگیرید و مخلوط کنید و بعد از یک ساعت استراحت داخل یخچال به سیخ بکشید. در برخی از روش ها مایه کباب 1 شب داخل یخچال استراحت بدهید و سپس کباب میشود.

طرز تهیه کباب گوشت کوبیده در فر

مواد لازم :گوشت گوسفند و یا گوساله یک کیلوگرم ،پیاز متوسط  دو عدد ،گوجه فرنگی به میزان لازم ،نمک و فلفل سیاه  به مقدار نیاز

برای شروع گوشت بدون استخوان را دو بار چرخ کرده و سپس پیازها را نیز بعد از پوست گرفتن چرخ کرده و یا رنده نمایید و با مقداری نمک و قلقل به گوشت اضافه شود و مواد را کاملا مخلوط کنید و ورز بدهید تا پیاز و ادویه کاملا با گوشت ها ترکیب کنید و در این مرحله سینی فر را کاملا چرب کنید و سپس یک پیمانه آب داخل آن ریخته و کباب ها را که با دست فرم داده اید داخل سینی چیده و به تعداد گوجه بردارید و از وسط برش زده و کنار کباب ها چیده شود و سینی را در طبقه وسط فر و با حرارت متوسط قرار بدهید و صبر کنید تا آب درون سینی کاملا خشک گردد و کباب ها پخته شود و می توانید برای پخت بهتر چند بار کباب ها را پشت و رو شود و پس از اطمینان از پخت آنها را از فر خارج کنید و در ظرف مورد نظر چیده و نوش جان کنید و طرز تهیه کباب کوبیده در فر را ملاحظه نمودید، نکاتی که در ادامه مطرح شود می تواند به طرز تهیه بهتر کباب کوبیده کمک نماید.

منبع ملی کالا

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. ملی کالا  Rights Reserved.