ملی کالا محصولات ایرانی سایتی برای نیازمندیهاودانستنیهای روز

بوقلمون گوشتی مفید برای مناسبت های خاص بوقلمون گوشتی مفید برای مناسبت های خاص
^Back To Top


Warning: getimagesize(http://www.negahmedia.ir/assets/uploads/pic/82287/1.jpg): failed to open stream: Connection timed out in /home3/melikala/public_html/plugins/content/smartresizer/smartresizer.php on line 606

بوقلمون

 

 

بوقلمون   در فارسی دری افغانستان به ان فیل‌مرغ  گفته میشود و گونهٔ بزرگی از پرندگان  بوده  که از سردهٔ (جنس) ملیگریس (Meleagris) و بومی آمریکای شمالی می‌باشد در کل بوقلمون‌ها در راسته ماکیان‌سانان (Galliformes)قرار گرفته اند.بوقلمون‌ها با یک ریش گوشتی که از زیر نوکشان آویزان  می باشد و با یک برآمدگی گوشتی که از بالای نوک آویزان  یوده و اسنود (snood) نامیده می‌شود آن ها را متمایز می‌گردنند. با طول بالی از ۱٫۵ تا ۱٫۸ متر، بوقلمون‌ها بزرگ‌ترین پرندگان جنگل‌های محل زندگی خود می باشند و همچون بسیاری از دیگر گونه‌های راسته ی ماکیان‌سانان، بوقلمون نر بزرگ‌تر و رنگارنگ‌تر از بوقلمون ماده بوده.

بوقلمون‌های بزرگ محلی قادر به پرواز  و یا پریدن نمی باشند، اما بوقلمون‌هایی کوچک وحشی توانایی پریدن تا چند متر را خواهند  داشت. آن‌ها می‌توانند با این پرش‌ها که تا شاخه‌ای از درخت که تقریبا بطول ۱٫۰ تا ۲ متر  بوده خود را از دست شکارچیان نجات داده اند. بوقلمون‌ها تا 2 هفته بعد از بیرون آمدن از تخم نمی‌توانند پرواز نمایند. بوقلمون پرنده‌ای از نژاد قرقاولان و بزرگ‌ترین و سنگین‌وزن‌ترین پرنده خانگی  می باشد. همه افراد سالم می توانند در برنامه غذایی روزانه‌شان انواعی از منابع پروتئینی و گوشت‌های مختلف را داشته و مصرف نمایند.

 وقتی  این پرنده مضطرب یا هیجان‌زده می‌شود پوست برهنه در ناحیه گلو و سر از رنگ خاکستری به رنگهای قرمز، سفید و آبی تغییر رنگ می دهند. به همین علت در زبان فارسی به آن بوقلمون می گویند. بوقلمون نوعی از پارچه دیبا  بوده که با تغییر جهت تابش نور به آن از رنگی به رنگی دیگر در خواهد آمد.اروپاییان در نخستین برخورد با بوقلمون در شمال آمریکا آن را به اشتباه گونه ای از پرنده گینی می دانند  که از راه ترکیه وارد مرکز اروپا شده و با این حال نام کشور ترکیه بر روی این پرنده در زبان انگلیسی باقی‌ماند و نیز این اشتباه موجب شد که نام علمی آن: ملیگریس  به نام پرنده گینی در یونان   شود و همچنین نام‌های زیادی در زبان های دیگر برای بوقلمون ها که خاستگاه غیر بومی را داشته، دیدگاهایی از زمان قدیم درباره این پرنده دیده  و باید اضافه کرد که معلوم نبوده که بوقلمون ها واقعا از کجا آمده‌اند. می توان گفت که  تقریبا تمامی چربی بوقلمون در پوست آن موجود بوده و همچنین گوشت تیره رنگ آن چربی بیشتری از گوشت روشن‏تر (سفید) آن داشته و لذا قبل از پختن گوشت بوقلمون، تمامی پوست آن را جدا نموده و همچنین افراد مبتلا به چربی خون بالا بهتر می باشند که  از گوشت روشن‏تر آن استفاده نمایند.

بوقلمون در فرهنگ  خارجی‌ها یك غذای خاص بحساب امده  كه در مناسبت‌های مهم مانند كریسمس، جشن شكرگزاری و. . . این غذا سرو می‌شود اما در ایران مردم به دلیل سالم‌تر بودن این گوشت در مقایسه با انواع گوشت‌های قرمز از این غذا حمایت می شود. 

خواص گوشت بوقلمون

گوشت بوقلمون بدون پوست، به طور طبیعی چربی کمی  را داراست  که معادل یک  گرم چربی در هر سی  گرم گوشت  بوده، لذا کسانی که دارای رژیم غذایی کم‏ چربی  را داشته اند، می‏توانند از آن استفاده  نمایند.صدو پنجاه  گرم گوشت بوقلمون حدود نیمی از اسید فولیک مورد نیاز روزانه را تامین می نماید و همچنین منبع خوبی از پروتئین، سلنیوم، روی و پتاسیم و ویتامین‏های B1 ، B3 ، B6 و B12 و اسید آمینه تریپتوفان  بوده. بوقلمون‏هایی که به طور طبیعی و ارگانیک پرورش داده می‏شوند، هیچ نوع هورمون و آنتی بیوتیکی در بدن خود را ندارند و برای مصرف روزانه مفید وضروری است . گوشت بوقلمون(turkey) به عنوان منبعی سرشار از فسفر 14 درصد در صد گرم گوشت و پتاسیم 7 درصد در صد گرم گوشت، می توان ماده غذایی مناسبی برای کودکان محسوب شود.

بوقلمون کلسترول بد خون را کاهش داده و آرامش و سرحالی ایجاد می‏نماید، از سرطان جلوگیری کرده و ترشح هورمون تستوسترون را افزایش می‏دهد و سیستم ایمنی را تقویت می‏کند،گوشت سفید و بدون پوست بوقلمون، یک ماده غذایی با پروتئین بالا و چربی کم  را داراست. کسانی که باید غذاهای کم چرب بخورند می‏توانند از قسمت سفید گوشت بوقلمون استفاده نمایند. هرکدام را در پایین به طورکامل توضیح می دهیم

کاهش کلسترول بد خون:قسمت روشن‏تر گوشت بوقلمون که بدون پوست  بوده  دارای چربی، چربی اشباع و کلسترول کمتری از گوشت مرغ و گاو می باشد.

باعث جلوگیری از سرطان:اسید آمینه تریپتوفان برای فعالیت سلول‏های T لازم  بوده و سلول‏های T یک نوع از سلول‏های سیستم ایمنی بدن هستند که سلول‏های سرطانی را از بین برده و در فقدان تریپتوفان، سلول T فعال می‏میرند.املاح معدنی ضروری در گوشت بوقلمون از بروز سرطان پیشگیری می نماید و سلنیوم از جمله املاح بوقلمون  بوده  كه در بهبود عملكرد غده تیروئید و تقویت سیستم ایمنی بدن تاثیر داشته و علاوه بر این سلنیوم در تقویت سیستم ایمنی تاثیرگذار  بوده  و سبب از بین رفتن رادیكال‌های آزاد مخرب بدن می گرددو در نتیجه بدن سد دفاعی خوبی به دست می‌آورد.

باعث ایجاد آرامش و سرحالی شده:ناقلین عصبی از اسیدهای آمینه تشکیل شده اند  و ناقل عصبی به نام سروتونین در مغز از اسید آمینه تریپتوفان تشکیل گردیده و  سروتونین باعث سرحالی و آرامش در بدن می‏گردد  و لذا مصرف غذاهایی مثل بوقلمون باعث سرحالی می‏شود. در یک ازمایش  بر روی  15 خانمی که سابقه ی ابتلا به افسردگی را داشتند، دو نوع ترکیب اسید آمینه‏‏ای دادند، یک نوع ترکیب دارای اسید آمینه تریپتوفان بود و دیگری آن را نداشت، و بعد از مصرف ترکیب بدون تریپتوفان، 10تا از این خانم‏ها دچار علائم افسردگی موقتی، ولی قابل توجه ای شدند. ولی بعد از مصرف ترکیب حاوی اسید آمینه تریپتوفان هیچ نوع تغییری در روحیه و حالت روانی این خانم‏ها مشاهده نگردید.

باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شده: اسیدآمینه تریپتوفان، نقش اساسی در سیستم ایمنی بدن را به عهده دارد و یک مطالعه بر روی موش‏ها نشان داد که متابولیت‏های تریپتوفان (مولکول‏های ناشی از تجزیه تریپتوفان در بدن) اثر داروهایی را داشته  که برای کاهش علائم بیماری MS استفاده می‏گردند. بیماری ام اس یک نوع بیماری‏ مربوط به سیستم ایمنی بدن بوده .

باعث افزایش هورمون تستوسترون شده:پروتئین موجود در گوشت بوقلمونی که به طور طبیعی یعنی بدون استفاده از مواد شیمیایی و هورمونی پرورش داده شده باشند، میزان هورمون تستوسترون را در بدن آقایان، در حد مطلوب نگه  خواهد داشته ، ولی هورمون‏هایی که در پرورش بوقلمون‏های صنعتی استفاده می‏گردند، تولید هورمون استروژن (هورمون زنانه) را افزایش و هورمون تستوترون را کاهش می دهند.کمبود پروتئین در برنامه غذایی مردان مسن، باعث  افزایش گلوبولین باند شده با هورمون جنسی و کاهش فعالیت هورمون تستوسترون می‏شود و کاهش اثر تستوسترون باعث کاهش عملکرد جنسی و توده عضلانی و گلبول‏های قرمز خون شده و منجر به پوکی استخوان نیز می‏گردد.

برای بهبود کم‏ خوابی مفید بوده:اسید آمینه تریپتوفان نقش مهمی در خوابیدن داشته  و باعث بهبود خواب در مبتلایان به بی‏خوابی مزمن می‏گردد. داشتن  برخی ویتامین‌های گروه B به ویژه ویتامین B2 و نیز اسیدهای آمینه تریپتوفان در گوشت بوقلمون با تاثیر مثبتی که بر روی اعصاب گذاشته نوعی خاصیت آرامش‌بخشی برای انسان را در بر داشته است و تاثیر بسیاری درخواب ارامش داشته است.

مناسب برای بیماران دیابتی:گوشت بوقلمون به دلیل دارا بودن چربی‌های اشباع شده کم و داشتن پروتئین بالا و درصد کربوهیدرات پایین موجب پایین آوردن گلاتین اندکس شده و در نتیجه برای بیماران دیابتی فاقد کلسترول بالا مفید بوده و همچنین به علت درصد بسیار کم چربی‌های اشباع شده در این گوشت، مصرف آن برای افرادی که دارای کبد چرب هستند مناسب و مفید بوده.

گوشت مرغ بهتر است یا بوقلمون: اگر سینه مرغ و بوقلمون را مقایسه  نمایید خواهید دید که  میزان پروتئین موجود در گوشت مرغ بیشتر بوده و از نظر میزان کلسترول، گوشت مرغ بدون پوست، کلسترول بسیار پایین‌تری نسبت به گوشت بوقلمون داشته و از این رو، با در نظر گرفتن تفاوت قیمت بین گوشت بوقلمون و گوشت مرغ، استفاده از گوشت مرغ ارگانیک در سبد غذایی  مردم توصیه می گردد. چربی بدن بوقلمون ارگانیك نسبت به مرغ‌های صنعتی  کمتر بوده و در ضمن گوشت بوقلمون نسبت به قسمت‌های دنده و قلوه گاه گوسفند چربی كمتری  را داشته و از این لحاظ منبع پروتئینی سالم‌تری محسوب می گردد.
باید توجه داشت که از نظر ویژگی‌های تغذیه‌ای تفاوت قابل توجهی بین مرغ و بوقلمون وجود ندارد و از این لحاظ نمی‌توان گفت مصرف بوقلمون بهتر بوده یا نه  از دلایل گرایش مردم به سمت مصرف گوشت بوقلمون به علت تفاوت در تولید آنهاست چون مرغ به صورت صنعتی پرورش می‌یابد و تكثیر و تولید می‌شوند شاید در بخشی از مراحل تولید مداخلات غیر معمول مانند استفاده از هورمون‌ها یا مصرف تركیبات و مواد غذایی خاصی برای افزایش رشد مرغ‌ها وجود داشته باشد كه این مواد می‌توانند به بدن مصرف‌كننده هم وارد شوند و سلامت آنها را تحت تاثیر قرار داده و برای سلامتی مضر باشد

انواع گوشت بوقلمون:گوشت بوقلمون شامل هر 2 نوع گوشت سفید و قرمز بوده که  65 درصد گوشت بوقلمون سفید و در ناحیه سینه و 35 درصد آن تیره و در ناحیه ران‌ها قرار گرفته و هر یك از گوشت‌ این قسمت‌ها از نظر طعم و مزه با هم متفاوت بوده و گوشت سینه و بال‌ها سفید و لذیذ و از نظر مزه شبیه گوشت گوساله است. گوشت قرمز آنكه بیشتر در ران‌ها یافت می‌شود، بسیار نرم بوده و طعمی شبیه گوشت پرندگان وحشی یا شكاری را دارا بوده و حجم توده گوشت قسمت‌های ران و سینه نسبت به سایر گوشت‌ها بیشتر است و ضایعات كمتری را داشته است

استفاده از ژامبون بوقلمون به جای كالباس

در فروشگاه‌های مواد پروتئینی ژامبون بوقلمون هم پیدا می گردد و تفاوت این ژامبون با سوسیس و كالباس در این بوده  كه برخلاف این محصولات فرآوری شده  با گوشت‌های مختلف و چربی‌های زیان‌آور تركیب نگردیده و اگر تولیدكنندگان استانداردهای لازم را در تولید این محصول رعایت كنند می‌تواند جایگزینی  بسیار سالم ومناسب برای كالباس باشد.با این وجود توصیه متخصصان تغذیه این  بوده  كه مصرف مواد غذایی تازه نسبت به چنین محصولاتی اولویت داشته و به هر حال این ژامبون‌ها به صورت وكیوم و دودی شده هستند و كاربرد‌های مختلفی  را داشته و بنابراین می‌توانید ژامبون بوقلمون مرغوب را در غذاهای مختلف مانند انواع سالاد، پیتزا، ساندویچ و... بااحتیاط و به‌ندرت جایگزین سوسیس و كالباس  گردند .

مضرات مصرف گوشت بوقلمون

گوشت بوقلمون دارای اسید آمینه پورین  بوده ، لذا مبتلایان به نقرس باید آن را به میزان خیلی کم مصرف  نمایند.همچنین  دارای مقدار کمی اگزالات بوده و لذا بیماران مبتلا به سنگ کلیه اگزالاتی، خیلی کم باید آن را بخورند.برخی معتقد اند که  گوشت بوقلمون در مقایسه با گوشت مرغ ارزش غذایی بالاتری نداشته  و مصرف آن به بیماران قلبی توصیه نمی گردد. 

وجود میزان سدیم در گوشت بوقلمون 335 میلی‌گرم در یک واحد گوشت  حدود 330 گرم  است و به همین دلیل خوردن گوشت بوقلمون به میزان زیاد به بیماران قلبی و بیماران مبتلا به فشار خون یا خانم‌های باردار  توصیه نمی گردد و همچنین به دلیل کلسترول بالای این گوشت  دربین 12 تا 14 درصد مصرف گوشت بوقلمون برای افراد با کلسترول بالا مضر بوده

پختن و اماده کردن  گوشت بوقلمون در آشپزی

بهتر است بخارپز یا کباب شود بجای سرخ کردن و باید گفت که گوشت بوقلمون نسبت به مرغ دیرپز  بوده و بنابراین اگر زمان كافی برای طبخ غذا در اختیار  نداشته باشید ، مرغ یا ماهی را انتخاب  نمایید و اگر زودپز دارید از این بابت مشكلی وجود ندارد و می‌توانید خوراك گوشت بوقلمون را به سرعت آماده كنید. قسمت ران بوقلمون خوشمزه‌تر  ازسایر قسمت ها بوده  وران بوقلمون نسبت به سینه آن خوشمزه‌تر بوده و این را هم بدانید كه ران چربی بیشتری  را داشته  و اگر از بابت افزایش وزن و مصرف كالری نگرانی دارید در این حالت انتخاب سینه به نفع‌تان  بوده.

گوشت بوقلمون جایگزین خوبی  می تواند برای گوشت چرخ كرده باشد بطوری که گوشت بوقلمون این قابلیت را  داراست  كه آن را در دستگاه چرخ‌گوشت ریخته  و به جای گوشت چرخ‌كرده از آن استفاده نمایید و اگر به پخت غذاهای خارجی مانند  غذای ژیگو علاقه‌مند هستید، بهتر  میباشد که  بدانید بوقلمون می‌تواند جایگزین خوبی برای گوشت قرمز این غذا باشد و كافی است که داخل گوشت یك حبه سیر بگذارید و سپس  آن را با كره سرخ كرده و به مدت یك ساعت داخل زودپز قرار داده و در این صورت غذای خوشمزه‌ای برای سرو كردن می باشد

پرورش بوقلمون

 برای تهیه جوجه بو قلمون بعلت اینکه ما در داخل کشور مزارع پرورش بوقلمون مادر را نداشته  به همین دلیل کلیه جوجه های صنعتی موجود در کشور از خارج از کشور بصورت وارداتی تهییه می گردد ،  لذا برای تحویل و خرید این جوجه ها افراد علاقمند ابتدا میبایست نسبت به تهیه جواز و پروانه بهداشتی اقدام  کنند و در مرحله بعد انتخاب زمین برای پرورش بوقلمون  دقت شود که  زمینی که انتخاب  اب وبرق  وو سیستم تهویه وگرمایش داشته باشد . یک جایگاه استاندارد پرورش بوقلمون یک سوله استاندارد مرغداری با عرض 12 و طول 80 تا 100 متر و همانطور که در پستهای قبل گفتم در هر متر مربع میتوان نهایتا تا3 بوقلمون بالغ نگهداری شود  که در صورت اتوماتیک نمودن آبخوری و دانخوری و سیستم انتقال دان این سالن این عدد به پنج  خواهد رسید.

تهیه خوروشت بوقلمون

 

 

نظرات  

0 # علی رضا 1394-10-14 21:23
گوشت بوقلمون خواص داره اما دیرمیپزه و سفته میشه باهاش یخنی دزست کرد یا با چرخ کردن گوشتش کالباس وسوسیس خونگی درست کنید
پاسخ
+2 # خاله جون 1394-11-07 09:06
به به اقا رضا چقدر به اشپزی وارد هستید
پاسخ

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. ملی کالا  Rights Reserved.