ملی کالا محصولات ایرانی سایتی برای نیازمندیهاودانستنیهای روز

املاک املاک
^Back To Top

آش گوجه فرنگی یک از آش های خوشمزه ایرانی می باشد که اصالت آن به شهر تبریز باز می گردد. آش گوجه فرنگی در تبریز به نام آبغورا آشی یا بامادور آشی معروف می باشد. آش گوجه فرنگی به شیوه های مختلفی پخته می شود و در هر شهری یک نام متفاوت داشته است.

دمنوش سرماخوردگی

 سرماخوردگی اغلب با احساس خستگی و ناخوشی، تب خفیف، سردرد آبریزش از بینی و عطسه شروع می شود و گرفتگی بینی را نیز بوجود می آورد ،این بیماری را تقریبا همگی تجربه کرده ایم برای بهبودی آن در اینجا دمنوش های گیاهی را جمع اوری کرده تا طول دوره درمان را کمتر و سریعتر بهبود پیدا کنیم

البته به غیر از دم نوش استراحت نیز امر بسیار وافری برای کمک به درمان میباشد

دم نوش گیاهی برای سرماخوردگی

 دم نوش دارچین عسل با لیمو

مواد لازم یک قاشق چایخوری پودر دارچین به همراه یک قاشق عسل طبیعی ،لیموعمانی یا لیموترش

دمنوش فشارخون

 

بعضی از گیاهان دارویی تاثیر به سزایی در کاهش فشار خون دارند و سبب بهبود این بیمار می‌شوند. هنگامی که در رگ‌ها حالت تورمی ایجاد میگردد خون داخل آنها با فشار جریان پیدا کرده و این امر سبب ایجاد فشار خون می‌گردد که بسیار خطرناک میباشد و گاهی سبب مرگ افراد میشود.در اینجا به دمنوش گیاهی اشاره کرده ایم که در کوتاه ترین زمان فشار بالا را تنظیم میکند

دم نوش گیاهی

دم نوش های گیاهی برای لاغری

قبل از هر چیز باید ذکر کرده که مصرف این دمنوش ها به تنهایی قادر به لاغر کردن فرد نخواهد بود و به طور کلی هیچ ماده ی غذایی و نوشیدنی معجزه گری برای رسیدن به تناسب اندام وجود نخواهد داشت. لاغر شدن به اراده ی فرد و کسب عادت های روزانه ی مناسب بستگی داشته و بهتر است برنامه ی غذایی تان را قبل از هرچیز اصلاح کنید، مواد متنوعی وارد برنامه ی غذایی خود کنید و از چربی های مفید استفاده و یادتان باشد که برای داشتن اندامی زیبا به خصوص شکمی صاف باید ورزش منظمی نیز داشته باشید. علاوه بر این دستورات حتماً این نوشیدنی ها را به برنامه ی روزانه تان اضافه تا مکملی برای رسیدن به هدف لاغری تان شود.

لوبياسبز

 

لوبياسبز  Green bean با نام علمی PHASAEOLUS VULGARIS از خانواده بقولات FABACEAE  بومی آمریکاست

نام های دیگر لوبیا: kidney bean string bean, field bean, flageolet bean, haricot bean, , snap garden,  

لوبیا یک گیاه علفی یکساله بوده که در سراسر دنیا برای میوه های خوراکی و نیز بذور خشک یا میوه های نارس مصرف شده و به هر دو شکل مصرفی آن لوبیا اطلاق شده و برگ ها در برخی اوقات به عنوان سبزی و کاه آن بعوان علوفه مصرف شده و همه ی گونه های خانواده ی لگوم باکتری های تثبیت نیتروژن داشته.

تولید لوبیا در سراسر دنیا توزیع میشود و در قاره هایی از قبیل آفریقا، آسیا، اروپا یافت و برزیل و هند بزرگترین تولید کنددگان لوبیا خشک میباشند و چین بزرگترین تولید گننده لوبیا سبز بوده است

  گیاه دارویی و معطر و زعفران یا  همان زعفران خوراکی  یکی از گیاهان مهم در صنعت اقتصاد وصنعت دارویی  ایران است .زعفران با نام  نام علمی Crocus sativus  گیاهی از تیره‌ی زنبقیان، سردهٔ زعفران دارای  ویژگی سرخوش بودن و برخی شرکت‌های دارویی اروپایی از آن بعنوان اینتگراتور ضد افسردگی استفاده م نموده  این گیاه معطر کوچک و چند ساله به ارتفاع ۱۰ تا ۳۰ سانتی‌متر میباشد. این گیاه نیمه گرمسیری  بوده و در نقاطی که دارای زمستانهای ملایم و تابستان گرم و خشک  بخوبی می‌روید. مقاومت زعفران در مقابل سرما زیاد و لیکن چون دوران رشد آن مصادف با پائیز و زمستان و اوایل بهار است طبعا در این ایم به هوای مناسب و معتدلی نیاز دارد. در دوره خواب یا استراحت گیاه تابستان بارندگی یا آبیاری برای آن مضربوده و بنابراین کشت و کار آن در مناطق گیلان و مازندران و مناطق گرم جنوب کشور معمول نیست. اراضی آفتاب گیر و بدون درخت که ضمنا در معرض بادهای سرد نیز نباشد برای رشد زعفران مناسب است.

 گیاه دارویی کاسنی یکی از گیاهان مهم از نظر خواص دارویی بوده و با نام علمی کاسنی:  Cichorium intybus L  گیاهی از راسته گل مینا (Asterales)  ،تیره گل‌ستاره‌ای‌ها (Asteraceae) از رده کاسنی‌ها  (Cichorium)  بوده از این گیاه دو گونه کِشتی و چهار تا شش گونه وحشی وجود دارد ، کاسنی انواع مختلفی دارد 3 نوع آن معروف بوده و کاسنی بری که به tansy شهرت دارد در ایران نمی‌روید. کاسنی زرد که به گل قاصدک  نیزشهرت دارد و در طب قدیم ایران به نام ترخشقون نام برده‌ شده ودر منابع عربی از کاسنی با عنوان هندباءیاد شده و در بیشتر نواحی ایران پراکندگی دارد و کاسنی معمولی، یک گیاه دارویی پایا با گل‌های آبی یا ارغوانی بوده  که در فصل بهار رشد و در هوای مرطوب رشد آن دوچندان می‌شود برگهاي آن متناوب و پوشيده از تارهاي فراوان در اطراف و گلبرگهاي مياني قرار گرفته . کاسنی در اصل بومی جهان قدیم  و بعداً در قاره آمریکا نیز به‌صورت گیاه خودروی کنار جاده‌ای درآمده،

 یکی از گیاهان دارویی بابونه میباشد که دارای خواص دارویی بسیاری میباشد ،بابونه Matricaria chamomilla گیاهی یک‌ساله، معطر و به ارتفاع ۲۰ تا ۴۰ سانتیمتر که بصورت خودرو در مزارع و کنار جاده‌ها می‌روید. ساقه آن دارای انشعاباتی از برگ‌های باریک و دراز با ظاهر برگچه مانند دارد. قسمت مورد استفاده این گیاه، کاپیتول‌های آن است که در فاصله ماه‌های اردیبهشت تا مهر ماه، آن را از ساقه جدا می‌کنند. نام لاتین بابونه camomille از کلمات یونانی khamai و malon به معنی گلهای کوچک با بوی سیب گرفته و درمیان انواع گوناگون بابونه نوع بابونه رومی شهرت بیشتری دارد.نام علمی گیاه بابونه Chamaemelum nobile میباشد. گیاه دائمی و کوچکی به ارتفاع تقریباً ۳۰ سانتیمتر بصورت خودرو در مزارع و کنار جاده ها می روید، دارای بویی معطر که در چمن زارها و زمین های شنی می روید. ساقه آن به رنگ سبز مایل به سفید، برگ های آن کوچک متناوب و دارای بریدگی های باریک، نامنظم و پوشیده از کرک بوده.

 

با نام علمی اویشن:  Thymus vulgaris  و نام انگلیسی آویشن: Thyme در مناقطق کوهستانی یافت میشود این گیاه مخصوصا در کوه دنا واقع در استان کهگیلویه وبویراحمد یافت میشود که  دارای خواص دارویی آویشنمنحصربفردی است زیرا آویشن کوهی بوده و خواص ان چندین برابر نمونه اهلی این گیاه یعنی  آویشن شیرازی بوده  .آویشن معمولی  با نام علمی Thymus vulgaris گیاهی است از رده آویشنیان. آویشن در طب سنتی ایران و اروپا، کاربرد دارویی فراوانی  دارد. از آویشن در صنایع غذایی مانند :پیتزا، پاستا، ماهی، پنیر، لیکور، ذرت مکزیکی و... ، دارویی، بهداشتی و آرایشی استفاده  بسیار می‌شود.گونه‌های مختلفی از آویشنیان در کوهستان‌های ایران می‌روید و در کتب طب سنتی فارسی با نام حاشا، اوشن و صعتر الحمیر نام برده شده.

Copyright © 2015. ملی کالا  Rights Reserved.