ملی کالا محصولات ایرانی سایتی برای نیازمندیهاودانستنیهای روز

آیةالکرسی معجزه ی آیات قران کریم آیةالکرسی معجزه ی آیات قران کریم
^Back To Top

آیةالکرسی

 

آیةالکرسی، طبق اکثریت روایات و احادیث و منابع، آیه ۲۵۵ از سوره بقره قرآن میباشد که هرچند در بعضی روایات آمده علاوه بر آیه ۲۵۵، بهتر است آیات ۲۵۶ و ۲۵۷ سوره بقره هم خوانده و همچنین طبق نظر بیشتر مراجع شیعه، در نماز وحشت بهتر است هر سه آیه (۲۵۵ تا ۲۵۷) تلاوت گردد

 

اللَّهُ لَا إِلَٰهَ إِلَّا هُوَ الْحَيُّ الْقَيُّومُ  لَا تَأْخُذُهُ سِنَةٌ وَلَا نَوْمٌ  لَّهُ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الْأَرْضِ  مَن ذَا الَّذِي يَشْفَعُ عِندَهُ إِلَّا بِإِذْنِهِ  يَعْلَمُ مَا بَيْنَ أَيْدِيهِمْ وَمَا خَلْفَهُمْ  وَلَا يُحِيطُونَ بِشَيْءٍ مِّنْ عِلْمِهِ إِلَّا بِمَا شَاءَ وَسِعَ كُرْسِيُّهُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ وَلَا يَئُودُهُ حِفْظُهُمَا  وَهُوَ الْعَلِيُّ الْعَظِيمُ لَا إِكْرَاهَ فِي الدِّينِ  قَد تَّبَيَّنَ الرُّشْدُ مِنَ الْغَيِّ  فَمَن يَكْفُرْ بِالطَّاغُوتِ وَيُؤْمِن بِاللَّهِ فَقَدِ اسْتَمْسَكَ بِالْعُرْوَةِ الْوُثْقَىٰ لَا انفِصَامَ لَهَا  وَاللَّهُ سَمِيعٌ عَلِيمٌ اللَّهُ وَلِيُّ الَّذِينَ آمَنُوا يُخْرِجُهُم مِّنَ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّورِ  وَالَّذِينَ كَفَرُوا أَوْلِيَاؤُهُمُ الطَّاغُوتُ يُخْرِجُونَهُم مِّنَ النُّورِ إِلَى الظُّلُمَاتِ  أُولَٰئِكَ أَصْحَابُ النَّارِ  هُمْ فِيهَا خَالِدُونَ

معنی این آیه معجزه انگیز:

خدای یکتاست که جز او خدایی نیست، زنده و پاینده است، هرگز او را کسالت خواب فرا نگیرد تا چه رسد که به خواب رود، اوست مالک آنچه در آسمانها و زمین است، که را این جرأت است که در پیش گاه او به شفاعت برخیزد مگر به فرمان او؟ علم او محیط است به آنچه پیش نظر خلق آمده و آنچه سپس خواهد آمد و خلق به هیچ مرتبه از علم او احاطه نتوانند کرد مگر به آنچه او خواهد، قلمرو علمش از آسمانها و زمین فراتر، و نگهبانی زمین و آسمان بر او آسان و بی‌زحمت است و او والا مرتبه و با عظمت است. کار دین به اجبار نیست، تحقیقا راه هدایت و ضلالت بر همه کس روشن گردیده پس هر که از راه کفر و سرکشی دیو رهزن برگردد و به راه ایمان به خدا گراید بی‌گمان به رشته محکم و استواری چنگ زده که هرگز نخواهد گسست، و خداوند (به هر چه خلق گویند و کنند) شنوا و داناست. خدا یار اهل ایمان است که آنان را از تاریکی های جهل بیرون آرد و به عالم نور برد و آنان که راه کفر گزیدند یار ایشان شیاطین و دیوهایند که آنها را از عالم نور به تاریکی های گمراهی در افکنند این گروه اهل دوزخند و در آن همیشه خواهند بود.

آیه الکرسی به چه معنی است

 تعریف کرسی در آیه ای که به آیه الکرسی معروف شده ، کرسی از ریشه ( ک- ر – س ) گرفته و به معنی اتصال یافتن اجزای یک ساختمان به هم می باشد و نیز کرسی را تخت هم گویند که بر آن نشینند که در این زمینه  می توان برای کرسی سه معنی آورد

1- علم الهی: کرسی همان جسم بزرگ کیهانی بوده که زمین، خورشید و آسمان ونیز سایر اجزا ی آسمان را در برمی گیرد.

2- جسم بزرگ کیهانی: کرسی را همان یک جسم و جرم بزرگ کیهانی تصور نموده که تمام اجزائی که در آسمان و زمین … است در آن جای می گیرد و از حضرت علی (ع) نقل شده است که آسمان وزمین وتمام موجودات در داخل این کرسی قرار دارندکه چهار فرشته به اذن خداوند آن را حمل می کنند.

3- قدرت و سلطنت الهی: کرسی را همان جهان هستی است که این جهان تمام تحت سلطه و قدرت حضرت احدیت بوده و هیچ جنبنده ای  از دایره قدرت واحاطه و سیطره او خارج نمی شود وبدون اذن او هیچ تغییری ایجاد نمی گردد.

4- عرش: درلغت همان کرسی بوده که عرش در لغت فارسی به معنی رکن واساس هرچیز ویا سقف خانه گفته می شود ، بنابراین با توجه به این دو تعریف در مورد کرسی و عرش متوجه می شویم که کرسی ظاهر و عرش باطن هر چیز را میگویند.

معجزات آیت الکرسی  از دیدگان پیامبران و  ائمه اطهار

خداوند در حدیث قدسی می فرماید : این آیه با عظمت و پر خیر و برکت را به بندگانم هدیه می نمایم.

قرائت آن، با قرائت ربع قرآن برابر بوده است.

درباره فضیلت و منزلت این آیه از پیامبر (ص)نقل شده که آیت الکرسی سید آیه ها و برترین آیه قرآن میباشد  و همه خیرهای دنیا و آخرت را دربر گرفته  و نزد ساق عرش، خداوند را تقدیس و از گنجینه رحمت در زیر عرش الهی نازل و به پیامبر عطا شده.و پیامبر فرموده از گنجینه‏ در زیر عرش به من عطا گردیده و قبل از من به هیچ پیغمبری چنین عطائی نشده و آیت الکرسی از تمام کتاب هایی که خداوند بر پیامبرانش نازل فرموده بهتر و برتر و والاتر بوده و دارای پنجاه کلمه میباشد  که در هر کلمه پنجاه برکت و خیر وجود داشته وسید بقره نامیده شده  و این در تفسیر قرآن برتر است یا تورات امده است.

 درجایی دیگر نیز میفرماید :هر کس یک بار آیت الکرسی بخواند خداوند فرشته ای فرستد تا او را حفظ کند تا اینکه 5 بار بخواند پس خداوند می فرماید او را واگذارید من خودم او را حفظ می کنم و خداوند او را از تمام موارد ضرر و خطر  حفظ خواهد نمود . (معراج المومن  ص 19 )و در هنگام عروجشان در معراج در آسمان هفتم  فرمودند که "دیدم که ملائکه حجب سوره نور را می خوانند  خزان کرسی آیه الکرسی و حمله عرش سوره مومن را می خوانند"

عظیم ترین آیه ای که در قرآن واقع شده آیت الکرسی میباشد و هرکس آن را تلاوت نماید ، حق تعالی دو فرشته مامور کند تا اعمال نیک او را در نامه ی عملش بنویسند و کارهای بد او را محو نموده تا روز دیگر که آیت الکرسی را بخواند . ( خلاصه منهج الصادقین ج1 ص 155 )

رسول خدا (ص) درباره بیرون رفتن از خانه فرمودند: کسی که از خانه خارج می شود اگر آیت الکرسی بخواند خداوند تبارک وتعالی هفتادهزار فرشته را مامور می کند تا هنگامی که به خانه گردد برای وی استغفار کنند و در روایتی دیگر آمده شده که هنگام بیرون از رفتن از خانه آیت الکرسی سوره قدر و سوره حمد را بخوانید زیرا این کار باعث توفیق در کارها و برآوردن حوایج دنیا و آخرت می گردد و اگر برای حاجتت از خانه ی خود بیرون آمدی آیه الکرسی را بخوان که حاجتت به خواست خدا برآورده گردد و در روایتی آمده هر کس آیت الکرسی را در وقت غروب بخواند حاجتش برآورده میشود.

ایشان در خواب به دختر خویش فرمودند: ترازوی اعمال خویش را با آیه الكرسی سنگین کن زیرا هركس آن را قرائت نماید آسمان و زمین با فرشتگانش به جنبش و حركت در آیند و خداوند را با صدای بلند به پاكی یاد كنند و او را بزرگ بدانند و تسبیح گویند. پس از آن تمامی فرشتگان از خداوند می خواهند كه گناه خواننده آیه الكرسی را ببخشد و از خطا و لغزشش در گذرد.

در جایی دیگر فرمودند هر كس آیه الكرسی را بعد از نماز بخواند هفت آسمان شكافته و به هم نیاید تا خداوند متعال به سوی خواننده آیت الكرسی نظر رحمت افكند و فرشته ای را بر انگیزد كه از آن زمان تا فردای آن كارهای خوبش را نوشته و كارهای بدش را محو نماید.

سخن پیامیر درموردقبرستان: کسی که آیت الکرسی را خوانده و ثواب آن را نثار اهل قبور نماید خداوند در قبر هر مرده ای از مشرق تا مغرب چهل نور (الهی) را داخل می فرماید و به قبرهای آن مرده ها وسعت داده و درجات آنها را بلند می فرماید و به خواننده آیت الکرسی ثواب شصت هزار پیغمبر کرامت می فرماید و از هر حرفی فرشته ای می آفریند که برای او تا روز قیامت تسبیح نماید.

پیامبر میفرمایند:چون خدای متعال خواست سوره ی حمد و آیه های شهدالله (۱۸و۱۹ آل عمران) و قل اللهم (۲۶-۲۷آل عمران) و سوره توحید و آیه الکرسی را به زمین نازل کندهمگی به عرش الهی چنگ زدند در حالی که بین آن ها و خداوند حجابی نبوده است.

رسول خدا (ص) در خطاب به امام علی درمورد این ایه فرمودند: یا علی  آقا و سرور سخنان , قرآن است و آقا و سرور قرآن , سوره بقره و آقا و سرور سوره بقره , آیت الکرسی است و ای علی، این آیه را به فرزندان، همسایگان و همگان بیاموز چرا که این آیه از تمام آیات نازل شده باعظمت‌تر بوده است .

يامبر اكرم (صلی الله علیه وآله) در مورد فراموشی میفرمایند: هركس آية الكرسی را با زعفران بر كف دست خود بنويسد و آنرا بمكد و 7 بار چنين کاری را انجام دهد هرگز چيزی را فراموش نخواهد كرد و فرشتگان براي او آمرزش خواهند كرد.

امام  علی(ع) درباره  فضیلت آیت الکرسی فرمودند: باور نمی کنم کسی اسلام را فهمیده باشد یا در اسلام استوار شده باشد و این آیه را نخواندو آنگاه  ایشان فرموند: اگر بدانید که در این آیه چیست در هیچ حالی آن را ترک نخواهید نمود. (عروت المتقین  ص 3  )

هرگاه یکی از شما اراده حاجتی نموده پس صبح روز پنج شنبه در طلب آن بیرون رود و در وقت بیرون رفتن آخر سوره آل عمران ( آیه ۱۹۰تا آخر) و آیه الکرسی و سوره قدر و حمد را بخواند ، زیرا که در خواندن این ها حوائج دنیا و آخرت برآورده می شود.

امام صادق(ع)  میفرماید:کسی که یک بار آیت الکرسی را بخواند ، خداوند او را از هزار بدی و ناگواری دنیا و هزار بدی و ناگواری آخرت دور می‌کند که آسان‌ترین ناراحتی دنیا، فقر و آسان ترین ناراحتی آخرت، عذاب قبر بوده و من به امید ارتقا درجه و مقامم آن را می خوانم. ( تفسیر شریف برهان)

ایشان درباره سفرکردن میفرمایند: سفر را با دادن صدقه و یا با خواندن آیت الكرسی آغاز نمایید. كسی كه در سفر هر شب آیه الكرسی را بخواند هم خودش در سلامت باشد و هم چیزهایی كه همراه اوست .

درباره خلاصی از جهنم میفرمایند:هر کس در حال سجده آیت الکرسی را بخواند هیچ گاه داخل جهنم  نخواهد شده .هر کس آیت الکرسی و آیه های 18 و 19 آل عمران و آیه های 26 و 27 آل عمران  را بخواند هفت در دوزخ بر روی او بسته می شود و 8 در بهشت بر روی او به شرط اینکه تقوی داشته باشد باز می شود.

برای مقابله باترس:هرگاه با شخصی و یا امری که از آن می ترسی مواجه گشتی آیت الکرسی بخوان تا در امان باشی .

 امام رضا (ع) در مورد آیت الکرسی فرموده :که پیامبر(ص) فرموده اند هرکسی آیت الکرسی را 100 بار بخواند، مثل کسی است که خداوند را در تمام عمر خود، عبادت و بندگی کرده است . ( نور الثقلین ج1 ص 256)

سخن امام رضا علیه السلام درباره لباس نو به تن کردن:وقتی ایشانمی خواستند لباسی نو بپوشند لباس ها را در طرف راست خود می گذاشتند و ظرف آبی درخواست می کردند و آنگاه هر یک از سوره های توحید و کافرون و آیت الکرسی را 10 بار بر آن ظرف می خواندند و آن آب را به لباس نو می پاشیدند و می فرمودند: هر کس که این چنین کند پیوسته در وسعت روزی باشد تا مادامی که تاری از آن لباس باقی مانده.

برای گرفتن حاجت علاوه برچند مورد قبلی که گفته شد :باید چنین گفت که  اگر برای كسی كار مهمی پیش آمده و بخواهد كه زود انجام گردد و به صحرایی رود كه در آنجا كسی نباشد و خطی دور خود بكشد و رو به قبله با تواضع بنشیند و 70 بار آیه الكرسی را بخواند . بدون شك در آن روز حاجات او بر آورده شود . این كار تجربه شده و شكی در آن نیست.

امام محمد باقر (ع) فرمودند: هر كس یك بار آیه الكرسی را بخواند خداوند هزار ناراحتی از ناراحتی های دنیا و هزار سختی آخرت رااز او دور کرده كه كمترین ناراحتی دنیا فقر و كمترین سختی آخرت فشار قبر میباشد.

ایشان درمورد وضو گرفتن چنین میفرمایند:هر كس بعد از وضو گرفتن يك بار آية الكرسى را خواند، خدا ثواب 40 سال عبادت را به او عطا كند و مقامش، 40 درجه بالا ميرود.

عالمی گوید : هر كه علم می خواهد بر پنج چیز مواظبت می كند:- پرهیزكاری در آشكارا و پنهان - خواندن آیت الكرسی- همیشه با وضو بودن - نماز شب خواندن حتی اگر دو ركعت باشد. - غذا خوردن به منظور نیرو گرفتن نه شكم پر كردن.

تاثیر آیت الکرسی برای حفظ چشم

بعد از هر نماز دستان را روی چشم بگذارید و بعد از خواندن آیت الکرسی بگویید:”اللهم احفظ حدقتی بحق حدقتی علی بن ابیطالب(ع)”

برای فرزند دار شدن:هرکس آیت الکرسی را جهت بقای نسل فرزند و سلامتی خود از بلاها تا 40 بار بخواند مجرب است.

برای دفع بلاهای شیطان:

هرکس سوره توحید و آیت الکرسی را شبانه روز 10 مرتبه تلاوت نماید از وسوسه های شیطان در امان مانده و شایسته بهشت بزرگ پروردگارمی شود و در آنجا همنشین پیامبران می شود.

پیامبرمیفرمایند: هر کس چهار آیه اول سوره بقره و آیت الکرسی را با 2 آیه بعد از آن و 3 آیه آخر سوره بقره را خوانده و هیچگونه بدی و ناراحتی در جان خویش نبیند و شیطان به وی نزدیک نمی گردد و قرآن را فراموش نمی کند.

اگر آیت الکرسی را بر مالی قرار دهند  یا بر فرزندی ببندند از شیطان محفوظ میشود.

شفا دادن بیماران

گفته میشود هر بیماری که 14 بار آیت الکرسی را بخواند ان شاءالله شفا یابد وهرکس آیت الکرسی را 36 مرتبه بخواند جهت بیماری مالی خولیا و بی خوابی موثر بوده ودر رفع مرض صرع فرموده اند که سوره الرحمن را در ورقه ای نوشته و آیت الکرسی را در حاشیه آن بنویسید و با خود همراه داشته.جهت بند آمدن خون  آیت الکرسی را به ظرفی بنویسید و با آب کرفس بشوئید و ناشتا خورده شود از هر جای بدن که خون ریزش داشته باشد بند خواهد آمد.جهت بیماری استسقا آیت الکرسی را به ظرف پاکیزه به مشک و زعفران نوشته و شوئیید و به مستسقی دهد تا شفا پیدا کند.

در كتاب وسائل الشيعه جلد۱ ص۳۸۰  چنین نقل شده: آية الكرسي را كنار مريض و ميت بخوانيد و بعد بگوئيد «اَللّهُمَ اَخرِجهُ الي رِضا مِنكَ وَ رِضوانٍ اَللّهُمَ اَغفِرلَهُ ذَنبُهُ جَلَّ ثَناء وَجهكَ» بعد آيه سخره كه آيه ۵۴ تا ۵۶ سوره اعراف بوده را خوانده و نيز 3 آيه آخر سوره بقره و بعد سوره احزاب را تلاوت نموده كه براي بهبودي و شفاي موثر میباشد.

استجابت شدن دعا

در كتاب مهج الدعوات ص۳۱۶ آمده: در كتاب تحفة الملوك ص۲۱۲، : بعضي از وجود مقدس حضرت ختمي مرتب روايت كرده اند كه: اسم اعظم كه دعا بوسيله آن مستجاب شده در سه سوره قرآن مي‌باشد:1) سوره بقره: آية الكرسي آيه ۲۵۵.2) در سوره آل عمران آيه ۲: الم اللهُ لا اِلهَ اِلا هُوَ الحيُ القَيوم.3) در سوره طه آيه ۱۱: وَ عَنتِ الوجوهُ لِلحيِّ القيُّوم.

در كتاب بحارالانواربرای رسیدن به مراد  نقل امده: اگر كسي سه بار آيت الكرسي را بر آب خوانده و روي خود را بشويد و2 ركعت نماز بجای اورد و در هر ركعت سوره حمد را يك بار و آيت الكرسي را نيز يك بار بخواند هر مراد كه داشته باشد به نتيجه مي‌رسد.

نظرات  

+1 # ارامیس 1394-11-26 21:29
من کلا خیلی به ایت الکرسی اعتقاد دارم .بسیار برکات جالبی ازش اینجا خوندم جای قدر دانی داره.موفق باشید سایتتون رو دوست دارم
پاسخ

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

گیاهان دارویی

 

مناطق گردشگری

 

دانستنیها

                                     خصوصیات گیاهشناسی:   زغال اخته بوته بلند NORTHERN HIGHBUSH BLUEBERRYاین گیاه چندساله blue huckleberry, tall huckleberry, swamp huckleberry, high blueberry, ...
            خصوصیات گیاهشناسی: لوبیا تلخ petai ، twisted cluster bean ، stinker ، stink bean  -  BITTER BEAN خانواده بقولات FABACEAE  گیاه "نخود تلخ" درختی به ارتفاع 30 متر با پوستی صاف یا فلسی و ...
خصوصیات گیاهشناسی: مِیِر لمون  -  MEYER LEMONو dwarf lemon          مِیِر لمون" یکی از گیاهان خانواده مرکبات RUTACEAE  و بومی چین می باشد. این گیاه اولین بار در مرکز تحقیقات کشاورزی Frank Nicholas ...

مواد غذایی

            خصوصیات گیاهشناسی:آلوی باتاکو" BATOKO PLUM درختی گلدار از خانواده بید است. این گیاه بومی فیلیپین بوده اما به طور معمول در نواحی گرمسیر آسیا و آفریقا یافت می شود. این درخت در جنوب ...
Copyright © 2015. ملی کالا  Rights Reserved.