ملی کالا محصولات ایرانی سایتی برای نیازمندیهاودانستنیهای روز

علایم رایج در روماتیسم مفصلی و غیر مفصلی علایم رایج در روماتیسم مفصلی و غیر مفصلی
^Back To Top

روماتیسم

 

علایم روماتیسم مفصلی و غیر مفصلی

علائم آرتریت روماتوئید مثل بیماری های دیگر در ابتدا نامشخص بوده و این علائم در افراد مختلف متفاوت می باشد و دچار افت و خیز است ، به طور کلی  علت آرتریت مفصلی مشخص نبوده و بر اساس تحقیقات انجام شده علائم رایج روماتیسم مفصلی شامل موارد زیر میباشد:

درد شدید، حاد ومزمن مفصل، ایجاد حرارت در مفصل، ورم مفصل، ایجاد غده های متورم

 خستگی و ضعف ، قرمز شدن و پف کردن دست ،سخت شدن مفصل در هنگام صبح، تب

کم اشتهایی و کم شدن وزن و ایجاد برآمدگی های سخت و محکم در قسمت زیر پوست ناحیه بازو

درد و تورم و خشکی مفصل به مدت چند روز و در چند مفصل بدن ایجاد و پس از چند روز علائم فروکش کرده و بعد از مدتی دوباره این دوره شروع می شود و سپس خاموش که این دوره ها به تناوب تکرار می شوند.

در برخی موارد بیمار بصورت علائم غیر مفصلی مثل درد عضلانی، کم خونی، کاهش وزن و تب را دارد و علائم درد مفصلی کمتر دیده می شود.

ایجاد درد و تورم فقط در یک یا دو مفصل  که اغلب اوقات در زانوها اتفاق می افتد و بیشتر در خانم های جوان دیده می شود.

به وجود آمدن برجستگی های بدون درد زیر پوست که به آنها ندول های روماتیسمی Rheumatoid nodules میگویند و در یک چهارم بیماران وجود داشته.

 درگیر شدن بافت ریه و پرده های اطراف آن که میتواند باعث تنگی نفس میشود

درگیر شدن عروق خونی در هر جایی از بدن که بیشتر در عروق پوست و دستگاه عصبی بوده اما می تواند در عروق خونی روده، طحال، لوزالمعده، ریه، کبد، گره های لنفاوی و کبد هم باشد و درگیری عروق در هر کدام از این اعضاء می تواند علائم مخصوص به آن عضو را ایجاد نماید.

سفیدی چشم ملتهب و قرمز شده و چشم خشک میشود که لازم به ذکر بوده این علایم در افراد بسیار نادر اتفاق می افتد

ایجاد التهاب در اطراف تاندون ها

خم شدن بند آخر انگشت که به آن انگشت چکشی یا مالت فینگر Mallet finger گفته و یا انحراف انگشتان دست به سمت استخوان اولنا

ناپایدار شدن مفاصل دست وناتوانی و ضعف در گرفتن اشیاء با دست

همچنین ناتوانی ناگهانی در راست کردن یا خم کردن انگشت دست به علت پاره شدن تاندون آن انگشت

برجسته شدن استخوان ها در مچ دستان و صدای جیرجیر در موقع حرکت مفصل به دلیل حرکت تاندون های ملتهب

بیحسی و احساس گزگز در دست به دلیل بروز سندروم تونل کارپ

احساس خستگی زودرس، طپش قلب، درد سینه، تنگی نفس در موقع خوابیدن، سرگیجه، سنکوپ و تورم پاها

علت روماتیسم

گفته شده که این بیماری ناشی از ترکیبی از عوامل ژنتیکی، محیطی و هورمونی میباشد. وقتی فرد به آرتریت مفصلی مبتلا می شود، علتی نامعلوم سیستم ایمنی بدن را تحریک می کند تا مفاصل و ارگان های دیگری را مورد حمله قرار بدهد. علت دقیق روماتیسم مفصلی ناشناخته بوده ولی در ایجاد این بیماری ایمنی سلولی و ایمنی هومورال هر دو نقش اساسی را دارند

برخی از نظریات دیگر بیانگر این بوده است که یک ویروس یا باکتری سیستم ایمنی را دگرگون می کند و سبب شده که به مفاصل حمله کند.

در بعضی از نظریات گفته می شود که مصرف دخانیات مثل سیگار از مهمترین عوامل منجر به آرتریت مفصلی میباشد

برخی از روماتیسم‌ها با عوامل روحی و حتی استرس‌ها در ارتباط بسیار نزدیكی میباشد و به‌عنوان مثال بیماری پسوریازیس با استرس بسیار تشدید شده و بهتر است بگوییم استرس برای بعضی از بیماری‌های روماتیسمی نقش خطرناکی را داشته و استرس سبب ترشح موادی در خون شده که این مواد باعث تحریك سیستم ایمنی گردیده و بدین طریق علائم بیماری در فرد شدت پیدا می‌كند.

بیماری چاقی‌ و چربی دور شكم مانند یك غده درون‌ریز، موادی به داخل بدن ترشح کرده ،به طور کلی وقتی بدن انسان به یك وزنی عادت نماید دیگر تغییر آن شرایط دشوار خواهد بود.

تحقیقات نشان داده افرادی که بیش از 4 فنجان در روز چای می‌نوشند، 78 درصد بیشتر در معرض ابتلا به آرتریت روماتوئید (التهاب مفاصل) قرار میگیرند.

منبع ملی کالا

رماتیسم چست
پیشگیری از روماتیسم

درمان بیماری روماتیسم

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

گیاهان دارویی

 

مناطق گردشگری

 

دانستنیها

                                     خصوصیات گیاهشناسی:   زغال اخته بوته بلند NORTHERN HIGHBUSH BLUEBERRYاین گیاه چندساله blue huckleberry, tall huckleberry, swamp huckleberry, high blueberry, ...
            خصوصیات گیاهشناسی: لوبیا تلخ petai ، twisted cluster bean ، stinker ، stink bean  -  BITTER BEAN خانواده بقولات FABACEAE  گیاه "نخود تلخ" درختی به ارتفاع 30 متر با پوستی صاف یا فلسی و ...
خصوصیات گیاهشناسی: مِیِر لمون  -  MEYER LEMONو dwarf lemon          مِیِر لمون" یکی از گیاهان خانواده مرکبات RUTACEAE  و بومی چین می باشد. این گیاه اولین بار در مرکز تحقیقات کشاورزی Frank Nicholas ...

مواد غذایی

            خصوصیات گیاهشناسی:آلوی باتاکو" BATOKO PLUM درختی گلدار از خانواده بید است. این گیاه بومی فیلیپین بوده اما به طور معمول در نواحی گرمسیر آسیا و آفریقا یافت می شود. این درخت در جنوب ...
Copyright © 2015. ملی کالا  Rights Reserved.