ملی کالا محصولات ایرانی سایتی برای نیازمندیهاودانستنیهای روز

برای از بین بردن تیرگی آرنج و زانو چه روشهایی میتوان انجام داد برای از بین بردن تیرگی آرنج و زانو چه روشهایی میتوان انجام داد
^Back To Top

تیرگی ارنج و زانو

 

 

گاهی اوقات سر زانوها و روی آرنج های اینقدر سیاه و چروکیده میشود  که وقتی این نواحی را میبینید، احساس می کنید سال هاست که آب نخورده و اصلا رنگ صابون را به خود ندیده است ، خودش هم دل خوشی از این وضع ندارد اما هیچ کاری از دستش ساخته نیست . وقتی حرف تیرگی سر زانوها و آرنج ها می شود، خیلی ها فکر می کنند این مشکل مخصوص خانم ها میباشئ و آقایان هیچ وقت دچار چنین دردسری نمی شوند. در حالی که متخصصان پوست و مو می گویند تیرگی پوست بر  روی این مفاصل، زن و مرد نمی شناسد و به سن و سال هم ربطی ندارد ولی  خانم ها نسبت به این موضوع حساس تر هستند و در نتیجه بیشتر هم به دنبال روش های درمانی ان می روند، به  همین دلیل هم به اشتباه تصور می شود فقط خانم ها درگیر این موضوع خواهند شد در نتیجه میتوان گفت که تیرگی پوست در این نواحی ممکن است برای همه افراد پیش بیاید که البته علل مختلف و در نتیجه روش های درمانی متفاوتی هم را دارد.

 

علت تیرگی پوست زانوها و آرنج ها

زمانی که زیاد بر  روی زمین بنشینید، قوزک پای تان سیاه تر از قبل میشود و وقتی چند ساعت دست تان را روی میز یا زمین تکیه دهید، آرنج تان هم همین وضع را پیدا خواهد کرد. اما علاوه بر این ها، عوامل دیگری هم وجود داشته که می تواند در تیرگی پوست قسمت هایی از بدن موثرتر باشد. تیرگی پوست در نواحی آرنج ها، زانوها و قوزک پا می تواند به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد و یکی از این دلایل که برای تمام افراد هم یکسان است، ضخیم تر بودن پوست در این نواحی میباشد و به همین دلیل هم وقتی آرنج یا زانو در وضعیت خمیده قرار بگیرد مفصلش کشیده شده و  پوست کمرنگ تر به نظر می رسد و در نتیجه زمانی که آرنج باز است، به علت چروکیدگی و فشرده شدن پوست، تیره تر از حالت خمیده دیده میشود و به همین اساس، ضخیم تر شدن پوست در حالتی که زانو یا آرنج باز است، یکی از علل تیره تر بودن این نواحی میباشد.

همچنین میزان رنگدانه هایی که در این قسمت ها ساخته می شود کمی بیشتر بوده و به همین دلیل هم تیره تر از سایر بخش ها به چشم می آید. نکته دیگر این بوده که ساییدگی پوست در این قسمت های بدن بیشتر بوده و پوست این نواحی در معرض تماس مداوم با لباس قرار میگیرند و علاوه بر این، کار و فعالیت بعضی  از افراد هم طوری بوده  که این نواحی با زمین یا سطوح سخت در تماس دارند و  در نتیجه چنین وضعی سبب می شود که  پوست بدن و بویژه طبقه شاخی پوست در این قسمت ها ضخیم تر گردد.

و با توجه به این که طبقه شاخی پوست، لایه سلول های مرده را تشکیل داده  ضخیم تر شدن آن سبب می شود پوست از نظر ظاهری تیره تر و حتی تا حدی کثیف تر از وضعیت معمول و طبیعی به چشم آید که البته رنگ پوست افراد هم در این زمینه نقش موثری را دارد. کسانی که پوست شان سبزه و تیره تر است باید به این نکته دقت کنند که پوست قسمت هایی از بدن این افراد، تیره تر به نظر رسیده و به همین دلیل هم به طور معمول، تیرگی های دور چشم یا اطراف دهان یا تیرگی پوست روی مفاصلی که گفته شد و حتی تیرگی پشت بند انگشتان در این افراد بیشتر نمایان می گردد.

سایر عوامل :

رعایت نکردن بهداشت: عدم رعایت بهداشت و تجمع سلول‌های مرده در نواحی آرنج و زانو خود میتواند  یکی از علل تیرگی پوست این ناحیه مخصوصا در کودکان شود.

اصطکاک مداوم: آرنج و زانو نواحی‌ای میباشد که بیشتر درمعرض تماس با محیط و اصطکاک با البسه، مبل، فرش، میز و… قرار می‌گیرند و این آسیب‌های مکرر ومداوم باعث  افزایش ضخامت پوست در این نواحی و تیره شدن آن ها می‌‌گردد.

سر زانو نشستن و لم دادن روی آرنج: فشار و اصطکاک ناشی از این حرکات سبب افزایش ضخامت و تیرگی در نواحی  زانو و آرنج می‌‌شود.

تماس زیاد با نور آفتاب: افرادی  که تماس زیادی با نور آفتاب را دارند و اگر این نواحی در معرض آفتاب قرار بگیرد به‌دلیل تولید ملانین بیشتر پوست ظاهری تیره به‌خود خواهد گرفت.

خشکی پوست: خشکی سبب می‌شود که پوست استعداد بیشتری برای تیره شدن داشته باشد و پوست زانو و آرنج غدد سباسه (چربی) کمتری نسبت به سایر قسمت‌های بدن داراست  بنابراین بیشتر احتمال خشک شدن را داشته.

برخی از بیماری‌ها: بیماری هایی از جمله سندرم آدیسون، سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCO) و تغییرات هورمونی که در بارداری رخ می‌دهد از علل تیرگی پوست این نواحی میباشد.

تیرگی پوست  آیا درمان می شود؟

تیرگی پوست به سن و جنس افراد  ارتباطی ندارد و بیشتر به رنگ پوست فرد و همین طور فعالیت جسمی او مربوط می باشد، اما خانم ها معمولا حساسیت بیشتری نسبت به این موضوع داشته و به همین دلیل هم بیشتر به فکر درمان میباشند، قبل از درمان باید علت را جویا شد  مثلا به عنوان نمونه زمانی که سائیدگی لباس یا ضربه هایی که در اثر نشست و برخاست مکرر به این نواحی وارد می گردد باعث ایجاد  تیرگی ناشی از ضخیم شدن پوست شود  می توان از کرم های لایه بردار استفاده کرد. زیرا این داروها مانند مواردی که برای درمان پینه تجویز می شود، سبب خواهد شد که ضخامت پوست کاهش پیدا کند و در نتیجه می تواند برای رفع مشکل موثرتر باشد.

اما اگر در مواردی که تیرگی مربوط به ضخیم شدن پوست نباشد، به گفته این متخصص پوست و مو می توان استفاده از کرم های روشن کننده را به کار برد. البته بعضی از انواع این داروها حاوی مواد و فرآورده های گیاهی روشن کننده و لک بر میباشد و بعضی دیگر بیشتر جنبه شیمیایی داشته  که معمولا تاثیر داروهای شیمیایی هم بیشتر است، اما ممکن است برای بعضی از انواع پوست ها، این داروها حساسیت زا بوده باشد.

باید توجه داشت که  تیرگی های نژادی، سخت ترین گروه برای درمان هستند برای این افراد که معمولا با مشکلات دیگری مثل تیرگی دور چشم و اطراف دهان هم مواجه میباشند، روش درمانی موثر و خیلی موفقی وجود نخواهد داشت.خیلی ها هم برای درمان این تیرگی ها از لیزر استفاده می نمایند و متاسفانه به اشتباه می گویند لیزر قادر است هر نوع تیرگی پوست را درمان کند.باید توجه داشت که  هنوز لیزری نیامده که بتواند این تیرگی های پوست را برطرف نماید ، مخصوصا در مورد انواع نژادی تیرگی پوست هم نمی توان کاری انجام داد. اما درمان دارویی برای افرادی  که تیرگی پوست شان ناشی از ضخیم شدن پوست است، انتخاب بهتری به حساب امده  اما  در موارد محدود و مخصوصی که پوست بسیار ضخیم شده که باید برای انتخاب روش های درمانی دیگر از جمله لیزر، در مورد آنها تصمیم گیری نمود.

امروزه روش جدید لیزر که بدون عارضه می‌تواند پوست را روشن کند لیزرکیوسویچ N-dyag است. با این لیزر طی 20-7 روز تیرگی‌ها از بین خواهند رفت، البته با توجه به میزان تیرگى زمان‌های متفاوتی برای از بین بردن سیاهی‌ها لازم بوده، یعنی هر چه تیرگى بیشتر باشد تكرار لیزر و زمان بیشتری را برای درمان می‌خواهد.

ایا مصرف قرص ضد بارداری و اختلال تخمدان باعث تیرگی زانو و ارنج بدن میشود؟

مصرف قرص های ضد بارداری معمولا باعث تیرگی زیر بغل نخواهد شد و  در واقع هورمون های موجود در این داروها پوست را در برابر آفتاب حساس تر مینماید ، اگر  فرد در معرض نور آفتاب قرار بگیرد باعث سیاهی بدن شده و اختلالات تخمدانی هم می توانند بر روی صورت تیرگی ایجاد کنند اما معمولا باعث تیرگی زانو ، قوزک و آرنج نمی شوند ، توجه داشته باشید که تمامی این تیرگی ها به دلیل رسوب رنگدانه در پوست ایجاد می گردد و ربطی به ضخیم شدن پوست نداشته است.

ایا استفاده از سنگ پا یا کیسه موثر است؟

یکی از دلایل تیره تر بودن مفاصلی که به آنها اشاره شد، ساییدگی پوست در اثر تماس با لباس یا ضربه هایی بوده  که به هر دلیلی به این نواحی از بدن وارد می گردد. در نتیجه می توان پیش بینی نمود که زیاده روی در شست وشو و ساییدن پوست این نواحی با استفاده از لیف و کیسه و سنگ پا برای کاهش ضخامت پوست می تواند اثر معکوسی داشته باشد.زیرا  به دنبال وارد شدن آسیب یا ضربه به بدن ـ هرچند مختصر و سطحی پوست برای پیشگیری از زخم شدن به عنوان واکنش دفاعی شروع می کند به ضخیم تر شدن و در نتیجه حالتی پیدا خواهد کرد که می گوییم پوست نمای چرمی به خود گرفته است.یکی از ویژگی های بارز چنین پوست هایی، تیره تر شدن پوست در نواحی ضخیم تر مثل نواحی زانوها و آرنج ها و به همین دلیل باید توجه داشت که استفاده از سنگ پا، کیسه و لیف به شکل افراطی فقط سبب تشدیدتر شدن مشکل می شود.

درمان سیاهی زانو و آرنج

استفاده از کرم‌های روشن کننده حاوی هیدروکینیون که می‌توانند به روشن شدن پوست کمک نمایند، اگرچه ممکن بوده که در حدود 3 ماه طول بکشد تا اثر کنند. البته یادتان باشد که مصرف نادرست و طولانی این دارو می‌تواند تغییر رنگ غیریکنواختی در پوست ایجاد نماید و به همین دلیل برخی  از پزشکان این دارو را با سایر داروها مثل ترتینوئین، اسید آزالالیک یا اسید کوژیک ترکیب می‌کنند تا نتایج بهتری ایجاد نماید.

کرمهای‌ موثر برای رفع تیرگی زانو و ارنج

کرم‌های حاوی AHA و اسید سالیسیلیک: این ترکیبات در کرم‌های چرب اگر ساخته شوند کمک خوبی به روشن‌تر کردن پوست خواهند کرد

کــرم‌های کراتولیتیک: این کرم‌ها لایه‌ شاخی را نازک کرده و از ضخیم‌شدن و تیرگی پوست این ناحیه پیشگیری می نمایند.

کرم‌های حاوی اوره 5 تا 10 درصد: با نفوذ در لایه‌های عمیق پوست، آن را نرم کرده و پوسته‌ریزی را آسان تر می نمایند.

کــرم‌ها یا ژل‌هـای روشن‌کننده: این محصولات از عناصری مثل اسید لاکتیک، عصاره شیرین‌بیان، اسید کوجیک، عصاره آلفا آربوتین، پودر امبلیکا، کره درخت روغن قلم، روغن گل پامچال و عصاره گریپ فروت ساخته شده‌اند که خواهند توانست زانوهای افراد را را در دو تا سه هفته روشن نمایند.

کرم‌های اسکراب یا ساینده: این کرم‌ها برای برداشتن پوست‌های مرده مناسب بوده  البته باید یادتان باشد که نباید سایش شدید و روزانه داشته باشد چون سبب می‌شود پوست آسیب زیادی ببیند وحتی امکان دارد تیره‌تر شود.

استفاده از کرم‌های استروئیدی ملایم: در مواقعی که دلیل خشکی و پوسته‌ریزی اگزما زیاد باشد بهتر است در این شرایط به پزشک مراجعه شود.

استفاده ازکرم‌های مرطوب‌کننده: بعد از سایش موضع و حمام کردن حتما بر روی موضع مورد نظر را کرم‌مرطوب‌کننده مالیده و سعی کنید شب‌ها قبل از خواب هم استفاده شود و  یادتان باشد که پس از درمان هم برای جلوگیری از تیرگی مجدد استفاده از مرطوب کننده الزامی میباشد.

روش های خانگی برای درمان سیاهی زانو و ارنج وزیربغل

استفاده ازلیمو  : لیمو حاوی اسید سیتریک میباشد و آن یک ماده سفید کننده طبیعی می باشد که با مالیدن آن روی آرنج خود می توانید تا حدودی آن را روشن نمایید برای این کار  یک لیمو را نصف کنید و مقداری آب لیمو را در یک فنجان بریزید و لیمو را روی آرنج خود نگه دارید ،  پس از هر بار استفاده آرنج خود را سریع نشوید و در حدود سه ساعت صبر کنید تا آب لیمو به طور کامل در پوست شما نفوذ کند. پس  از سه  ساعت آرنج خود را با اب گرم شسته و ممکن است پوست افراد  به علت استفاده از آبلیمو خشک گردد که می توانید از کرم های مرطوب کننده بعد از ان استفاده کنید میتوانید هر روز این کار را تکرار کنید تا پوست شما روشن شود.

استفاده از ترکیب خامه و زردچوبه: ترکیب خامه و زرد چوبه کمک شایانی به سفید شدن آرنج می نماید ، برای استفاده از این روش خامه یا شیر پرچرب را در یک کاسه بریزید و آن را بر روی گاز قرار بدهید و آن را آنقدر بجوشانید که سفت گردد. حال نصف قاشق چای خوری زرد چوبه، همراه با یک ته لیوان آرد را با خامه مخلوط کرده ،  حالا این خمیر را به آرامی و به صورت دایره ای شکل بر روی آرنج یا زانو خود بمالید و سپس به خوبی با آب بشورید . توجه کنید که زردچوبه می تواند پوست را زرد کند که پس از یک الی دو روز محو میشود.

 خمیر شیر و جوش شیرین: این درمان به روشن شدن آرنج کمک می نماید ، زیرا شیر شامل اسید لاتیک بوده  که سبب کاهش رنگ دانه  شدن پوست می شود و جوش شیرین هم  سبب پوسته شدن سلول های مرده پوست می گردد و  به اندازه کافی شیر را با جوش شیرین برای تهیه خمیر مخلوط  ،  خمیر بدست آمده را بر روی آرنج  یا زانو به صورت دایره ای مالش داده و  این کار را اینقدر تکرار کنید تا نتیجه مورد نظر حاصل گردد.

مخلوط ماست و سرکه:  مخلوط کردن این دو ماده دو اسید سفید کنند طبیعی به نام های لاتیک و استیک را دارا می باشند که به سفید کردن پوست کمک شایانی کرده و  برای استفاده از این روش یک قاشق غذا خوری ماست را به همراه یک قاشق غذا خوری سرکه را حسابی با هم مخلوط کنید و به مدت ۲۰ دقیقه به آرامی روی آرنج  و زانو خود بمالید و سپس آن را بشورید.

استفاده از مخلوط ماست و حنا : ماست و حنا را به نسبت یک به دو با هم مخلوط نمایید و بر روی نقاط تیره رنگ آرنج و زانو بمالید

 برگ آلوئه ورا :برگ آلوئه ورا را از وسط باز کنید و سبزی گیاه را به پوست تیره خود بمالید، این روش را مرتب به کار بگیرید تا موثر واقع گردد.

استفاده از جوش شیرین بعد از حمام کردن: جوش شیرین را به زیر بغل خود  بزنید و آن را به مدت ده دقیقه آنجا باقی بگذارید. فراموش نکنید که قبل از انجام این کار زیر بغل را خوب  کامل خشک کنید.

بکار بردن از سیب زمینی و خیار : علاوه بر این سیب‌زمینی و خیار نیز پوست زیر بغل را روشن می نماید،  به این صورت قطعات سیب‌زمینی یا خیار را برروی نقاط تیره قرار بدهید و همچنین می‌توانید آب سیب‌زمینی و خیار را مخلوط کرده  و با یک دستمال آن را به زیر بغل خود بمالید.

استفاده از سرکه سیب: یکی دیگر از روش‌های رفع تیرگی زیر بغل بوده ، بعد از این‌که سرکه ۱۵ دقیقه  بر روی پوست باقی بماند، آن را با آب میتوانید بشویید.

ترکیب آبلیمو و شکر : آب یک لیمو را با مقدار کافی شکر مخلوط نموده  تا مخلوط حالت خمیری پیدا نماید و سپس این مخلوط را روزانه حدود پنج‌ دقیقه  بر روی آرنج ماساژ دهید. لیمو خاصیت رنگ‌بری فوق العاده ای دارد و شکر هم سلول‌های مرده سطح پوست را کاملا از بین می‌برد.

روغن زیتون:  استفاده از روغن زیتون نیز بسیار مفید میباشد،  آرنج و زانو خود را با روغن زیتون حسابی  به مدت 10دقیقه چرب کرده و سپس با آب گرم و سنگ پا بشویید توجه داشته باشید که سنگ پا را را محکم نکشید چون این قسمت ها شکننده هستند و سبب ایجاد خراش و زخم می گردد و وضع را بدتر میکند.

مخلوط ماسک شکر و عسل:مخلوطی از شکر و روغن زیتون یا مخلوطی از آب لیمو و عسل یا مخلوطی از آرد نخودچی و آب آهک  برای درمان سیاهی مناطق بدن مفید است.

روغن نارگیل و کره : میتوانید روغن نارگیل را با کره مخلوط و هر شب قبل از خواب به آرنج و زانوی خود بمالید.

قبل از حمام روغن نارگیل را برای 10 تا 15 دقیقه روی پوست ماساژ داده و سپس ناحیه را با صابون ملایم و آب ولرم شست‌وشو بدهید. از این روش هر روز یا یک روز در میان استفاده نموده ،  این روغن نوعی دئودورانت طبیعی هم محسوب میگردد ، همچنین می‌توانید یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل را با نصف قاشق غذاخوری آبلیمو مخلوط کرده و برای 15 دقیقه روی ناحیه قرار دهید، سپس آن را با آب ولرم و صابون بشورید.

مخلوط شکر قهوه ای و روغن زیتون:  میتوان یک پیمانه شکر قهوه‌ای را با 3 قاشق غذاخوری روغن زیتون فرابکر مخلوط کرد. این ترکیب را 2 بار در هفته طی حمام برای یک تا دو دقیقه روی پوست تیره مالش بدهید و سپس آبکشی کنید.

استفاده از گلیسیرین و ابلیمو: میتوانید این مخلوط را شب ها در قسمت نواحی بدن مالش داده وصبح ها بشورید این مخلوط نواحی را نرم تر کرده و کم کم سیاهی را از بین میبرد

استفاده از گلیسیرین و گلاب :میزان مساوی گلیسیرین و گلاب را با مقداری عسل مخلوط کرده و آن را برای 45 دقیقه بر روی پوست قرار داده ، این کار را 10 روز تکرار کنید تا به نتیجه مطلوبی برسید.

جوش شیرین و گلاب را با هم مخلوط  : این مخلوط  تا خمیری غلیظ به دست آید، سپس آن را به زیر بغل مالیده و پس از چند دقیقه با آب گرم شست‌وشو دهید.

استفاده از پوست پرتقال : پوست را در آفتاب قرار دهید تا خشک شود، سپس آن را پودر کنید و با گلاب و شیر مخلوط کرده تا خمیر به دست بیاید. این مخلوط را برای 10 تا 15 دقیقه روی پوست ماساژ بدهید تا سلول‌های مرده، کنده شوند سپس ناحیه را با آب سرد شست‌وشو بدهید. برای تاثیرگذاری بیشتر می‌توانید به این مخلوط مقداری زردچوبه و چند قطره آبلیمو اضافه نمایید.

مخلوط شیر ،کشک و آرد :میتوانید دو قاشق غذاخوری شیر، یک قاشق چای‌خوری کشک و یک قاشق غذاخوری آرد را با هم مخلوط نموده  تا خمیری به دست آید سپس آن را برای 15 دقیقه روی پوست قرار داده  و سپس با آب سرد بشویید ، البته میتوانید به جای شیر از خامه هم استفاده کنید زیرا ویتامین‌ها و اسیدهای چرب موجود در شیر و خامه پوست را روشن می‌کنند.

مخلوط سرکه و ارد برنج: سرکه را با آرد برنج مخلوط کرده  تا خمیر به دست آید و  این خمیر را در حمام برای 10 تا 15 دقیقه بر روی ناحیه زیر بغل بمالید و سپس با آب گرم بشورید. به این ترتیب هم پوست‌تان روشن‌تر شده  و هم آلودگی‌ها و بوی بد زیر بغل به راحتی  از بین می‌رود.

آرد نخود را با ماست، آبلیمو و کمی زردچوبه: تمام مواد را باهم مخلوط کنید تا خمیری غلیط به دست آید، سپس آن را برای سی دقیقه  بر روی ناحیه مورد نظر قرار دهید و سپس با آب گرم بشویید. برای 2 هفته این کار را هر روز انجام داده و بعد از آن هم سه بار در هفته این عمل را تکرار شود تا پوست‌تان کاملا روشن شود.

آب خیار تازه را با یک مقدار زردچوبه و چند قطره لیمو ترش را باهم مخلوط کنید وبر روی ناحیه تیره بمالید. نیم ساعت صبر کنید و سپس آن را آبکشی کنید.

استفاده از روشهایی مانند: واکس کردن ، اپیلاسیون با موم و کندن موها می توان پوست را روشن تر کند و پوست های مرده نقاط حساس بدن مانند ارنج و زانو با این روش پوست اندازی میشود البته پس از این روش ها پوست را مرطوب کنید تا نرم تر شود

نظرات  

+3 # ناشناس 1396-03-27 18:44
سلام حالا باید چکار کنیم
یه روش خانگی بگید تروخداااااااااااا
پاسخ

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

گیاهان دارویی

 

مناطق گردشگری

 

دانستنیها

                                     خصوصیات گیاهشناسی:   زغال اخته بوته بلند NORTHERN HIGHBUSH BLUEBERRYاین گیاه چندساله blue huckleberry, tall huckleberry, swamp huckleberry, high blueberry, ...
            خصوصیات گیاهشناسی: لوبیا تلخ petai ، twisted cluster bean ، stinker ، stink bean  -  BITTER BEAN خانواده بقولات FABACEAE  گیاه "نخود تلخ" درختی به ارتفاع 30 متر با پوستی صاف یا فلسی و ...
خصوصیات گیاهشناسی: مِیِر لمون  -  MEYER LEMONو dwarf lemon          مِیِر لمون" یکی از گیاهان خانواده مرکبات RUTACEAE  و بومی چین می باشد. این گیاه اولین بار در مرکز تحقیقات کشاورزی Frank Nicholas ...

مواد غذایی

            خصوصیات گیاهشناسی:آلوی باتاکو" BATOKO PLUM درختی گلدار از خانواده بید است. این گیاه بومی فیلیپین بوده اما به طور معمول در نواحی گرمسیر آسیا و آفریقا یافت می شود. این درخت در جنوب ...
Copyright © 2015. ملی کالا  Rights Reserved.