^Back To Top

سیراف

 

سیراف (صورت قدیمتر: سیراب) در برخی از  نوشته‌ها صیراف گفته شده که  شهری باستانی واقع در بخش مرکزی شهرستان کنگان در استان بوشهر یکی از آثار تاریخی و از نقاط دیدنی گردشگری استان بوشهر در جنوب ایران است.

 سیراف یکی از قدیمیترین بنادر ایران بوده که زمانی دارای رونق فراوانی داشته و شهر باستانی «سیراف» دارای معماری خاصی می‌باشد که بسیار شبیه به روستای ماسوله در شمال کشور بوده و پررونق ترین بندرکشور بشمار امده که روابط تجاری زیادی با کانتون چین و…در دوره‌های ساسانی و اسلامی داشته است.

 

بندر سیراف

این بندر تاریخی در فاصله قرون دوم تا پنجم هجري قمري/هشتم تا دوازدهم ميلادی، بندر باستاني و تاريخي سيراف (طاهري امروزي) يكي از بزرگترين و باشكوه ترين بنادر ايراني و اسلامي در سرتاسر حوزه خليج فارس به شمار رفته است

دريانوردان و بازرگانان سيرافي نه تنها با كليه بنادر آباد و پررونق خليج فارس بلكه با هندوستان، چين و شرق آفريقا نيز در تجارت مستقيم و مستمر داشته و شهرسيراف در قرون اوليه اسلامي، شهري آباد، با عظمت و بسيار ثروتمند میباشد و مالكان خانه هاي زيبا، چوب مورد نياز بناهاي خود را از آفريقا و هندوستان وارد شده و در بندر سيراف خانه هاي چندطبقه ساخته شده كه قيمت آنها بيش از سی هزار درهم بوده است.

امکانات بندر  : شهر تاریخی داراي سيستم فاضلاب و لوله كشي سفالي میباشد  و بيمارستان بزرگي در آن احداث شده بود. علاوه بر اين سيراف دارای چندين مسجد بزرگ و كوچک بوده كه معروفترين آنها مساجد جامع و امام حسن بصري بوده است

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. melikala  Rights Reserved.