ملی کالا محصولات ایرانی سایتی برای نیازمندیهاودانستنیهای روز

دریاچه زیبای گهر ملقب به نگین زاگرس کوهستانی در لرستان دریاچه زیبای گهر ملقب به نگین زاگرس کوهستانی در لرستان
^Back To Top


Warning: getimagesize(http://www.negahmedia.ir/assets/uploads/pic/90640/1.jpg): failed to open stream: Connection timed out in /home3/melikala/public_html/plugins/content/smartresizer/smartresizer.php on line 606

دریاچه گَهَر

 

دریاچه گَهَر با نام انگلیسی Gahar lake   یک دریاچه کوهستانی در ایران بوده که در میان رشته‌کوه اشترانکوه ازنا در استان لرستان با ارتفاع ۲۳۵۰ متر از سطح دریا واقع گردیده و این دریاچه زیبا  ملقب به نگین زاگرس یک دریاچه کوهستانی در ایران بوده که در میان رشته‌کوه اشترانکوه در استان لرستان با ارتفاع ۲۳۵۰ متر از سطح دریا واقع شده

 این دریاچه در منطقه حفاظت شده اشترانکوه ازنا قرار و این دریاچه که به «نگین اشترانکوه» معروف بوده به دلیل نداشتن راه ماشین رو تا حد زیادی از خرابی و آلودگی به دست انسان به دور مانده‌ و سالانه در حدود ۷۰٬۰۰۰ گردشگر ایرانی و توریست اقدام به بازدید از این منطقه میکنند

این دریاچه طبیعی در موقعیت جغرافیایی E491647 N331827 در استان لرستان واقع و دو دریاچه گهر بزرگ و کوچک درجناح غربی رشته اشترانکوه و در جنوب تنگه تاپاله وگردنه پنبه کال و جناح شمال شرقی کوه سرسبز، در یک منطقه عمومی حفاظت شده قرار گرفته و عمق تقربی گهربزرگ در حدود 30 متر مساحت 100 هکتار بوده و طول دریاچه 5/2 کیلومتر از سطح دره را پوشانده .

 دریاچه های گهر درطول سال مشتاقان زیادی را به سوی خود جلب کرده و علاقمندان از راه های گوناگون خود را به کرانه های فیروز گهر رسانده، که از جمله مهمترین این مسیرها راهی بوده که بعد ازصعود به قله 4150 متری سن بران با فرود از طریق دهلیز علامت گذاری گردیده غربی آن با گذر از تنگناهای صخره ای برفچالی به دریاچه رسیده که این مسیر به خصوص به هنگام فرود از قله قدری مشکل بوده و پیدا کردن راه درست در آن دشوار به نظر می رسد

گهر به احتمال زیاد در اثر وقوع زمین لرزه‌ای بزرگ به وجود امده و این دریاچه بر روی گسل اصلی امروزی زاگرس قرار گرفته  بنابراین احتمالاً در اثر جنبش گسل و رویداد یک زمین لغزش سنگ ریزش تشکیل گردیده و دریاچه در میان دره ای وسیع واقع و آب آن از ذوب برف های اشترانكوه و انباشت آب آن ایجاد شده. دریاچه گهر مثل آبگیری بوده كه از چشمه ها، آبشارهای اشترانكوه و سراب های اشترانكوه پر شده و آب آن در تابستان و زمستان ثابت بوده  بیشتر سطح دریاچه گهر در زمستان یخ بسته میشود.

این منطقه گردشگری شامل ۲ بخش به نام‌های گهر بزرگ (کله گهر) و گهر کوچک (کره گهر) بوده. دریاچه گهر بزرگ حدود ۱۷۰۰ متر درازا و ۴۰۰ تا ۸۰۰ متر پهنا و ۴ تا ۲۸ متر ژرفا داشته.

طبيعت اين منطقه به خصوص در بهار و تابستان بسيار زيبا بوده و گهر به احتمال زياد در اثر وقوع يك زمين لرزه بزرگ به وجود آمده. اين درياچه بر روي گسل اصلی امروزی زاگرس قرار دارد. بنابراين اين درياچه احتمالا در اثر جنبش گسل دورود و رويداد يك زمين لغزش – سنگ ريزش تشكيل شده است.

دسترسی مسیر به دریاچه گهر

 اين درياچه از طريق شهر دورود امكان‌پذير بوده و از راه بريرورد در اليگودرز هم مي‌توان به اين درياچه سفر نمود. البته مسيري كه از اليگودرز به گهر رسیده و  زيباتر اما مشكل‌تر بوده و كوهنوردانی كه به قله های اشترانكوه صعود رده  معمولا برای رسيدن به گهر از مسير آبادي تيان حركت خواهند کرد.

 برایرفتن از مسير تيان خواهید توانست از راه آهن تهران – خرمشهر استفاده کنید و در ايستگاه دربند از قطار پياده شوید. دریاچه يكي از زيباترين درياچه‌های ايران محسوب شده كه با حدود يك و نيم كيلومتر طول و 400 تا 800 متر عرض و 4 تا 28 متر عمق در 33 كيلومتری در جنوب شرقی دورود با ارتفاع 2350 متر از سطح دريا در ميان منطقه حفاظت شده اشترانكوه واقع گردیده.

دسترسی به این دریاچه بوسیله خودرو از طریق شهر دورود امکان‌پذیر بوده که نزدیک ترین راه برای دسترسی به این دریاچه بوده و راه شکافی‌هایی که اخیرا انجام شده دلیل دسترسی آسان به این دریاچه را باعث شده است.

ادرس دریاچه گهر: مسیر اصلی دریاچه از دورود شروع و بعد از طی مسافت حدود 18 کیلومتر به انتهای آسفالت شده جاده می رسد. از این نقطه که به عنوان چشمه اول شناخته شده، مسیر پیاده روی شروع شده که حدود 5 تا 6 ساعت به طول انجامیده و  مسیر ابتدا با شیب ملایم به سمت بالا شروع شده و بعد از حدود یک ساعت شیب منفی تندی آغاز شده. مسیر شیب منفی حدود 2 ساعت زمان نیاز داشته که در انتهای آن چشمه دوم واقع شده و بعد از چشمه دوم تا انتهای مسیر که دریاچه بزرگ گهر واقع شده حدود 2 ساعت دیگر زمان نیاز  خواهید داشت.

پوشش گیاهی دریاچه گهر

پوشش ای منطقه شامل : درختان بلوط، بید، بادام، پسته وحشی، گلابی وحشی، چنار، نارون، بلوط مازو، گردو، انجیر، زبان گنجشک، سیب، زالزالک، ارژن، کنار کهور، انار، گز، و موی وحشی می‌باشد. گل‌های لاله واژگون، شقایق، زنبق و لاله وحشی تاج خروسی و اختر بوده.

حیات وحش دریاچه گهر

دریاچهٔ گهر زیستگاه مناسبی برای آبزیان و دیگر حیوانات وحشی بوده و منطقه حفاظت شده اشترانکوه ازنا با حیات وحش متنوع شامل حیواناتی از قبیل بز، قوچ،  کل، پلنگ، گرگ، گراز، آهو ، خرس قهوه‌ای، کفتار، روباه، شغال، خرگوش و انواع پرندگان مانند: شاهین، عقاب، کبک،  تیهو و آبزیان مثل مارماهی، لاک پشت، قورباغه و ماهی قزل آلای رنگین کمان و خال قرمز در این دریاچه زندگی میکنند

امکانات رفاهی دریاچه گهر

در ضلع غربی دریاچه منطقه ای پارک مثل وجود داشته که به صورت محلی برای استراحت مسافران با تفکیک مجرد و خانواده ایجاد گردیده. این منطقه دارای آب آشامیدنی سالم، روشنایی، توالت، پاسگاه انتظامی، ایستگاه امداد و کمک های اولیه و همچنین به دلیل وجود BTS دارای سرویس موبایل بوده همچنین دریاچه دارای امکان شنا و ماهیگیری بوده که البته به دلیل عمیق و سرد بودن آن کمی برای شنا خطرناک به نظر رسیده.

يكي از دره‌هاي بسيار زيبا اطراف درياچه گهر به دره نگار معروف بوده كه پوشيده از شقايق‌های رنگی و لايه واژگون بوده که زيباترين دشت لاله واژگون دنيا در روستايی به نام گشان در دامنه قالي كوه اليگودرز بوده که اين روستا در دامنه چهار هزار متری قالي كوه قرار داشته و يكي از زيباترين روستاهای ايران بوده و از جاهای ديدنی اين روستا مي‌توان به چشمه عسلي، هفت چشمه، مزارع بيد اشاره نمود. سالانه تعداد زيادی گردشگر خارجی و داخلی از اين روستا ديدن می نمایند.

گردشگران باید توجه داشته باشند که سمت شمال و جنوب دریاچه چسبیده به کوه میباشد و محل های زیادی برای چادر زدن نداشته. اما سمت شرق دریاچه منطقه ای جنگلی-ساحلی بوده که با طی مسافت حدود 1500 متر می توان به آن رسید. مساحت این جنگل زیاد نیست و با حدود 15 دقیقه پیاده روی می توان به انتهای آن برسید. با طی حدود نیم ساعت در امتداد همین مسیر دریاچه کوچک دیگری که بیشتر شبیه به مرداب بوده نمایان می گردد که این دریاچه به دریاچه دوم گهر معروف میباشد و به دلیل دور از دسترس بودن، کمی بکر تر از دریاچه اول بوده .

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

Copyright © 2015. ملی کالا  Rights Reserved.